Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 1 marca 2014

"Polska wystąpiła o zwołanie Rady Północnoatlantyckiej"

  |   Narada w Belwederze dot. sytuacji na Ukrainie Narada w Belwederze dot. sytuacji na Ukrainie Wypowiedź Prezydenta RP ws. Ukrainy

W związku z sytuacją na Ukrainie Polska wystąpiła do NATO o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej – powiedział w sobotę wieczorem prezydent. Odpowiedź przyszła natychmiast: sekretarz generalny NATO poinformował, że Rada spotka się już w niedzielę. Ws. Ukrainy zebrać ma się również Rada Europejska, w poniedziałek także RBN.

 

– Po wystąpieniu prezydenta Władimira Putina do rosyjskiej izby wyższej o zgodę na ewentualne użycie sił zbrojnych na terytorium całej Ukrainy, sprawa zrobiła się niesłychanie dramatyczna – powiedział prezydent po nieformalnym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem oraz ministrami spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim i obrony Tomaszem Siemoniakiem. Jak powiedział prezydent, na spotkaniu „zostały podjęte stosowne decyzje, które są decyzjami państwa polskiego”.

 

Poinformował, że Polska wystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej w trybie artykułu 4 traktatu waszyngtońskiego przewidującego sojusznicze konsultacje w razie zagrożenia.

 

- Możemy się czuć zagrożeni potencjalnym użyciem rosyjskich sił zbrojnych na terytorium sąsiedniej dla Polski Ukrainy. Jestem przekonany, że przekonamy także inne kraje, które mogą się czuć zagrożone z tytułu sąsiedztwa i wiem, że decyzja zapadnie bardzo szybko”– dodał.

 

Późnym wieczorem na Twitterze sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował, że Rada spotka się w Brukseli już w niedzielę.

 

Bronisław Komorowski powiedział też, że w poniedziałek będzie posiedzenie Rady Europejskiej, również na poziomie ministrów spraw Zagranicznych, „co oznacza, że dwie największe struktury reprezentujące świat zachodni zostaną użyte w celu podjęcia działań prewencyjnych ze względu na rozwój wydarzeń na Ukrainie”. Zobacz także: Rozmowy z Turczynowem i Van Rompuy'em o Ukrainie

 

Prezydent RP poinformował także, że zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - Ze względu na potrzebę poinformowania i opinii publicznej, i polskich sił politycznych o zaistniałej sytuacji, ewentualnych scenariuszach, które państwo polskie przygotowuje na różne okoliczności – i bardziej, i mniej pesymistyczne – postanowiłem zwołać na godziny poranne w poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego – zaznaczył.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że on, premier i szef MSZ konsultowali się „z całym szeregiem ważnych osób, zarówno na Ukrainie, jak i w świecie zachodnim”.

 

- Miałem przyjemność rozmawiać z panem Turczynowem, nie tylko uzyskując informacje, ale także przekazując mu wyrazy solidarności, a także zachętę do podejmowania działań obliczonych na stabilizację sytuacji na Ukrainie – dodał prezydent. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu