Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 18 marca 2014

"Air Policing realnym wymiarem współpracy NATO"

  |   Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce. Wypowiedzi prezydentów Polski i Estonii dla mediów Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce. Wypowiedzi prezydentów Polski i Estonii dla mediów Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce. Wypowiedzi prezydentów Polski i Estonii dla mediów Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce. Wypowiedzi prezydentów Polski i Estonii dla mediów Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce. Wypowiedzi prezydentów Polski i Estonii dla mediów Prezydent Estonii z oficjalną wizytą w Polsce. Wypowiedzi prezydentów Polski i Estonii dla mediów

Prezydent Bronisław Komorowski mówił po spotkaniu w prezydentem Estonii, że realnym wymiarem współpracy w naszym regionie jest misja Air Policing - dyżurów bojowych i obserwacyjnych lotnictwa NATO nad krajami bałtyckimi. W maju będzie dyżur Polski.

 

Wizyta prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem i  rozmowy obu prezydentów koncentrowały się wokół kwestii związanych z Krymem, z sytuacją na Ukrainie, z działaniami Rosji wobec Ukrainy, wobec Krymu.

 

Air Policing

 

Polski prezydent wskazywał, że w dniu dzisiejszym realnym wymiarem współpracy w zakresie bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym rejonie jest misja Air Policing - dyżurów bojowych i obserwacyjnych lotnictwa NATO nad krajami bałtyckimi.

 

- Pragnę przypomnieć, że w maju będzie trwał dyżur Polski. Chcielibyśmy bardzo, aby ten dyżur miał charakter operacji wspólnej, wykraczającej poza polskie zaangażowanie. Liczymy na to, że będzie to wymiar nie tylko symbolu, ale realnego zaznaczenia naszej wspólnej determinacji w zapewnieniu bezpieczeństwa naszego regionu - mówił Prezydent RP po spotkaniu z prezydentem Estonii.  

 

 

Wydarzenia na Ukrainie

 

Polska i Estonia w obliczu kryzysu na Ukrainie podzielają obawy związane z rozwojem wydarzeń, a nadzieje wiążą przede wszystkim z siłą systemu zachodniego, jego atrakcyjnością ekonomiczną, kulturową i polityczną.

 

- Nasze estońskie i polskie nadzieje to przede wszystkim siła systemu zachodniego, jego atrakcyjność ekonomiczna, kulturowa, także polityczna. To także siła i atrakcyjność integrującej się Europy, to także siła i obecność w Europie Stanów Zjednoczonych – zaznaczył.
 

- Z naszej rozmowy wynikają zarówno wspólne obawy co do rozwoju wydarzeń w związku z Ukrainą, jak i nasza wspólna determinacja w zachęcaniu UE i USA do bardzo zdecydowanego przeciwdziałania, przeciwstawienia się ewentualnym tendencjom do poszerzenia tego samego mechanizmu działania Rosji z naruszeniem zasad, prawa międzynarodowego z naruszeniem dobrych relacji z sąsiadami, z próbą naruszenia rozstrzygnięć, które miałyby ograniczyć jakieś państwo sąsiadujące – w tym wypadku Ukrainę – w jej dążeniu w znalezieniu sobie miejsca i drogi ku światu zachodniemu – podkreślił Prezydent RP.
 

- Postrzegamy zjawiska zachodzące na Krymie i Ukrainie jako cząstkę o wiele poważniejszego, większego problemu, większego także projektu politycznego, który jest zapowiedziany i oficjalnie ogłoszony jako cel prezydentury pana prezydenta Putina – doprowadzenie do powstania unii euroazjatyckiej, jako alternatywy do integracji świata zachodniego – dodał.
 

Zobacz także: Rozmowa z Barackiem Obamą o drogach wyjścia z kryzysu na Ukrainie Bronisław Komorowski przypomniał też, że będzie rozmawiał z Wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidenem dwa tygodnie po rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Barackiem Obamą, w której padły jednoznaczne gwarancje bezpieczeństwa jednocześnie dla Polski, jak i krajów bałtyckich.

 

Polska i Estonia mają wspólną opinię o nielegalnej okupacji Krymu oraz o referendum w czasach okupacji - powiedział prezydent Estonii Toomas Ilves. Zaznaczył też, że Polska i Estonia zgadzają się ponadto w kwestiach odnoszących się do bezpieczeństwa w naszym regionie.

 

- Wspólne stanowisko UE to nie powinno być stanowisko ograniczające się do cen gazu, ale do wspólnych wartości. Jeżeli chcemy mieć wspólne wartości musimy być przygotowani do ich obrony – mówił Toomas Hendrik Ilves.
 

Przekonywał też, że bardzo ważne jest, aby nasze kraje były tak blisko jak to tylko możliwe.
 

Szczyt NATO w Walii


- Nasze nadzieje lokujemy również w Sojuszu Północnoatlantyckim, mamy absolutnie wspólne stanowisko co do wniosków, które Sojusz powinien wyciągnąć z zachodzących zjawisk na Wschód od swoich granic – mówił Bronisław Komorowski.

 

- Mamy na myśli przede wszystkim przygotowania do zbliżającego się szczytu w Walii, szczytu NATO, gdzie nasze kraje będą prezentować zbliżone albo tożsame stanowisko w sprawach zasadniczych, jaką jest rewitalizacja Sojuszu Północnoatlantyckiego wokół realizacji zadań związanych z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, a więc zadaniami obrony terytoriów krajów członkowskich, w tym także oczywiście Estonii i Polski - oświadczył Bronisław Komorowski.
 

- Obaj doszliśmy do wniosku, że na szczycie NATO w Walii kluczową kwestią będzie artykuł 5. Traktatu – mówił prezydent Estonii. Jak zaznaczył, Polska i Estonia przywiązują wielką wagę do wywiązywania się ze swoich obligacji wobec NATO. 

 

Polski prezydent mówił także, że Estonia jest krajem, który zachowuje swoją pełną wiarygodność sojuszniczą, łożąc znaczne pieniądze na bezpieczeństwo, na modernizację własnych sił zbrojnych. - Ale jest także krajem atrakcyjnym od strony gospodarczej - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Natomiast Toomas Hendrik Ilves wskazywał, przytaczając dane z 2013 r., że obrót handlowy między Polską i Estonią wzrósł o 23 %.

 

We wtorek wieczorem estońska Para Prezydencka weźmie udział w oficjalnym obiedzie w Pałacu Prezydenckim wydanym przez Bronisława i Annę Komorowskich.

 

W środę po południu Ilves spotka się z premierem Donaldem Tuskiem.
 

Wcześniej prezydent Estonii weźmie udział w Polsko-Estońskim Forum Gospodarczym. Tego dnia odwiedzi również Muzeum Powstania Warszawskiego i Uniwersytet Warszawski, gdzie zaplanowano jego wystąpienie.

 

W czwartek w Gdańsku prezydent Estonii złoży wieniec pod Pomnikiem Solidarności, zwiedzi także wystawę "Drogi do wolności" w Muzeum Solidarności oraz Gdański Park Naukowo-Technologiczny. Przed południem przewidziano spotkanie estońskiego prezydenta z mediami.

 

Małżonki prezydentów we wtorek złożą wizytę w Klinice "Budzik" w Warszawie; w środę odwiedzą Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Zespół Szkół Specjalnych STO „Dać Szansę”.

 

Poleć znajomemu