Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 20 marca 2014

"Polska przez 25 lat wolności zmieniła się na lepsze"

  |   Spotkanie prezydenta z uczniami I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu Spotkanie prezydenta z uczniami I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu Spotkanie prezydenta z uczniami I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu Spotkanie prezydenta z uczniami I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu Spotkanie prezydenta z uczniami I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu Spotkanie prezydenta z uczniami I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu Spotkanie prezydenta z uczniami I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu Spotkanie prezydenta z uczniami I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu Spotkanie prezydenta z uczniami I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu Spotkanie prezydenta z uczniami I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu

Prezydent RP podkreślał, że Polska przez 25 lat wolności zmieniła się na lepsze, także świat postrzega nasz kraj jako przykład niebywałego awansu i sukcesu. Bronisław Komorowski spotkał się z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu.

 

- Wiele się w Polsce zmieniło na lepsze. My mamy to, że często narzekamy, taka jest ludzka natura, bo chcielibyśmy, aby było jeszcze lepiej. Polska przez 25 lat wolności zmieniła się na lepsze – podkreślał prezydent. Ocenił, że w naszych rodzinach, wspólnotach lokalnych żyje się lepiej, wygodniej, łatwiej.

 

Wskazywał, że warto przy okazji 25-lecia pokazywać wszystko dobre, co się wydarzyło, ale nie należy zapominać, że nie wszystko zostało rozwiązane. Będziemy musieli jeszcze wiele problemów rozwiązywać, pracy i wysiłku starczy nie tylko dla mojego pokolenia, ale dla waszego też – mówił do młodzieży. Zwracał uwagę, że stale będą się pojawiały nowe wyzwania, nowe problemy, nowe bariery, ale także nowe szanse.

 

W Pałacu Prezydenckim zostało zorganizowane spotkanie pt.: „Wolność dana czy zadana? Nowoczesny patriotyzm polskiej młodzieży” z udziałem uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Uczestniczyli w nim również doradcy Jan Lityński i Henryk Wujec.

 

Prezydent podkreślał, że momentem szczególnym, spektakularnym odzyskania wolności było zwycięstwo wyborcze 4 czerwca 1989 roku.

 

Jak dodał, w Sali Kolumnowej przy okrągłym stole zapadła zgoda przedstawicieli poprzedniego systemu na to, że odbędą się w Polsce wybory nie w pełni demokratyczne – w pełni demokratyczne do Senatu oraz częściowo demokratyczne do Sejmu. Wspomniał też, że władza komunistyczna chciała utrzymać kontrolę nad państwem, nie chciała oddać władzy.

 

Bronisław Komorowski akcentował, że wybory 4 czerwca to był nokaut. - Z tego się nie podniosła poprzednia władza. Zobaczyła, że nie może się nawet oprzeć na aparacie represji, na elementach siłowych, ani nad wojskiem, ani nad policją , ani nad bezpieką już nie panowała. To było zwycięstwo do sześcianu. Wygrać na ringu politycznym z jedną ręką z tyłu związaną to dopiero jest sukces. Dlatego uważam, że to 4 czerwca, kartką wyborczą, zadecydował głos narodu o tym, że Polska odzyskała wolność – mówił prezydent.


Zmiany w Polsce ruszyły jak lawina, dzięki mądrym, odważnym ludziom. – Odważnym poprzez formułowanie programu reform, zmian i zdolności do kompromisu politycznego. Na tym polegała wtedy odwaga – przekonywał, dodając, że efektem był rząd Tadeusza Mazowieckiego.

 

- A ja, jako skromny wiceminister obrony narodowej, zostałem podwładnym gen. Siwickiego , który mnie zamykał, razem z moim i kolegami, a dziś doradcami w obozie internowania w stanie wojennym – wspomniał Bronisław Komorowski.

 

 

Prezydent podkreślał, że Polska wykorzystała swoją szansę. I dodał, wspominając Ukrainę, że Polska stara się przekazać swoje doświadczenia z 25 lat. – Chcielibyśmy im zaproponować podobną drogę, wspieramy ich na tej drodze, ale jednocześnie przez pryzmat dramatu Ukrainy powinniśmy patrzyć na nasze 25 lat, które w moim przekonaniu, przy wszystkich mankamentach, słabościach zagospodarowaliśmy bardzo dobrze. I niech tak będzie dalej, 25 lat i więcej – zaznaczył.
 

Rozmowa dotyczyła także nowoczesnego patriotyzmu. W ocenie prezydenta każde pokolenie musi się zastanowić we własnym zakresie nad pytaniem o swój model patriotyzmu. - Teraz jest czas na patriotyzm dbania o rozwój swój, swojej rodziny czy społeczności lokalnej - zaznaczył. Jednak podkreślił, że z patriotyzmu wyrzeczeń i ofiary nie wolno rezygnować.

Poleć znajomemu