Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 1 kwietnia 2014

"Polska może pomóc Ukrainie m.in. przy reformie samorządowej"

Zwalczanie korupcji, reforma samorządowa oraz wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw - to według prezydenta Bronisława Komorowskiego obszary, w których Polska może wesprzeć Ukrainę. Na piątek prezydent zwołał Radę Gabinetową ws. polskiego stanowiska wobec sytuacji na Ukrainie.

 

Bronisław Komorowski ocenił podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami, że Polska może działać na rzecz Ukrainy w trzech głównych obszarach. Jako pierwszy z nich wymienił zwalczanie korupcji. Drugim takim obszarem jest - zdaniem prezydenta - reforma samorządowa. Bronisław Komorowski ocenił, że po stronie ukraińskiej narasta przekonanie, iż jest to pilne. Dodał, że w Polsce reforma samorządowa rozwiązała wiele problemów.

 

Zobacz także: Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Bronisław Komorowski przypomniał, że w poniedziałek w Kijowie był szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski z prezydencko-rządowo-samorządową delegacją.

 

Jako trzeci obszar, w ramach którego Polska może wesprzeć Ukrainę, Bronisław Komorowski wymienił wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. Przypomniał w tym kontekście, że w latach 90. działał Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości utworzony w celu wspierania gospodarki rynkowej w Polsce. Zainicjowane przez Fundusz programy kredytowe dla małych i średnich firm objęły prawie 100 tysięcy przedsiębiorców. Dzięki Funduszowi utworzono 5 banków, w tym pierwszą instytucję finansową w Polsce oferującą kredyty hipoteczne.

 

Zobacz także: 300 mln zł na wsparcie przedsiębiorczości na Ukrainie O projektowanym polsko-ukraińskim funduszu wspierania małych i średnich przedsiębiorstw na Ukrainie, który ma powstać przy udziale polskich banków, dyskutowano w Kancelarii Prezydenta pod koniec marca. Według założeń projekty mają być wspierane z puli wynoszącej 300 mln zł. Fundusz, w którym znalazłyby się polskie instytucje finansowe, tj. BGK i PKO BP, inwestowałby "w rozwój i restrukturyzację ukraińskich przedsiębiorstw, a także w polskie małe i średnie firmy inwestujące na ukraińskim rynku" - informowała prezydencka kancelaria. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu