Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 4 kwietnia 2014

Okolicznościowa moneta na 25 lat Wolności

  |   Prezentacja przygotowanej przez NBP monety 5 zł „Odkryj Polskę – 25 lat wolności” Prezentacja przygotowanej przez NBP monety 5 zł „Odkryj Polskę – 25 lat wolności” Prezentacja przygotowanej przez NBP monety 5 zł „Odkryj Polskę – 25 lat wolności” Prezentacja przygotowanej przez NBP monety 5 zł „Odkryj Polskę – 25 lat wolności” Prezentacja przygotowanej przez NBP monety 5 zł „Odkryj Polskę – 25 lat wolności” Prezentacja przygotowanej przez NBP monety 5 zł „Odkryj Polskę – 25 lat wolności” Prezentacja przygotowanej przez NBP monety 5 zł „Odkryj Polskę – 25 lat wolności”

Przeżywamy złoty okres, złoty wiek w naszej Ojczyźnie - podkreślił Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas piątkowej prezentacji przygotowanej przez Narodowy Bank Polski monety 5 zł „Odkryj Polskę – 25 lat Wolności”.

 

Moneta NBP powstała w odpowiedzi na apel Prezydenta RP zapraszający do wspólnego świętowania 25-lecia wolności.

 

- NBP ma swoje wielkie zasługi i swoją rolę do odegrania tam, gdzie chodzi także o poruszanie polskich emocji, ma ku temu także wiele możliwości i serdecznie dziękuję za ich wykorzystanie w ważnej sprawie, jaką jest 25-lecie polskiej wolności - powiedział prezydent. Podkreślił, że 25-lecie polskiej wolności to także 25 lat procesu umacniania niezależności i pozycji banku centralnego oraz umacnianie zasad wolności gospodarczej, suwerenności państwa.

 

- Niesłychanie się cieszę i dziękuję, że za pośrednictwem NBP  będzie funkcjonował w wymiarze masowym dotykalny symbol naszej odzyskanej 25 lat temu wolności w postaci monety obiegowej - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

W jego ocenie, każdy dotykając monetę będzie mógł pomyśleć, że każdy pieniądz jest cząstką wspólnego sukcesu.

 

W opinii prezydenta,  bardzo dobrze został wybrany symbol na monecie - dłoń uniesiona w geście zwycięstwa - "V". Dodał, że ten gest uniesionej ręki w nadziei zwycięstwa był symbolem "Solidarności"

 

 

Bronisław Komorowski wspomniał też, że ten gest pokazywał w Sejmie Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny polski premier. - To była ręka uniesiona nie tylko w geście zwycięstwa, ale w geście zapraszającym do współpracy wszystkich. I tak, jak kiedyś to "V" było symbolem ważnym dla jednego środowiska politycznego, tak po tym jak użył go Tadeusz Mazowiecki w polskim Sejmie, tworząc rząd, stało się własnością całego narodu - powiedział Prezydent RP. Podkreślał też, że wolność jest źródłem radości i satysfakcji, a także nieustannej pracy i wysiłku ze strony wszystkich, którzy tworzą współczesną Ojczyznę. 

 

Prezydentowi podczas wizyty w NBP towarzyszył Szef KPRP Jacek Michałowski.

 

Planowana przez NBP emisja monety „Odkryj Polskę – 25 lat wolności” - w maju.

Poleć znajomemu