"Rada Gabinetowa potwierdza wspólne myślenie o Ukrainie"

Pomoc udzielana Ukrainie powinna być na miarę polskich możliwości oraz doświadczeń z zakresu modernizacji, ale również z maksymalnymi korzyściami dla Polski - podkreślił Prezydent RP Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Gabinetowej na temat: „Polska wobec sytuacji na Ukrainie – wnioski na przyszłość”.
- Dzisiejsze posiedzenie Rady Gabinetowej potwierdziło w pełni wspólny sposób myślenia i wolę współdziałania w kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia interesów Polski, jaką jest odpowiednia reakcja i koordynacja polityki polskiego wsparcia dla Ukrainy w koniecznym procesie jej modernizacji – podkreślił prezydent po posiedzeniu Rady.
- Cieszę się, że w tym obszarze jest absolutnie wspólne podejście, że pomoc udzielana Ukrainie powinna być udzielana nie tylko na miarę polskich możliwości, także doświadczeń z zakresu niełatwego procesu modernizacji ustrojowej Polski w latach 90., ale również w taki sposób, aby z tego płynęły maksymalne korzyści dla Polski - mówił Bronisław Komorowski.
Zobacz także: Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Prezydent wskazywał, że jako zadowalające zostały ocenione dotychczasowe działania w zakresie reformy samorządowej na Ukrainie realizowanej wspólnie na poziomie prezydenckim, rządowym i samorządowym. - Jest zespół wspierający działania na Ukrainie, na czele którego stoi Marcin Święcicki – powiedział. 31 marca br. przebywała w Kijowie polska delegacja z udziałem Szefa KPRP Jacka Michałowskiego i ministrów Olgierda Dziekońskiego i Jaromira Sokołowskiego. Rozmowy dotyczyły współpracy przy reformie samorządowej na Ukrainie.
- Jest projekt ustawy, oparty o polskie doświadczenia, który w najbliższych dniach ma pójść do odpowiedniej komisji w Radzie Najwyższej Ukrainy, co otworzy drogę do rozstrzygnięć na rzecz reformy samorządowej na Ukrainie – dodał.
- Uzgodniliśmy z premierem, Radą Ministrów, że będziemy prosili Marcina Święcickiego, by regularnie, co jakiś czas składał sprawozdanie prezydentowi, rządowi i organizacjom samorządowym o zaawansowaniu w zakresie wprowadzania i wdrażania reformy samorządowej na Ukrainie - relacjonował prezydent.
Bronisław Komorowski wskazywał, że wspólną troską jest zbudowanie systemu wsparcia dla przemian ekonomicznych na Ukrainie, by z tego mogły płynąć profity dla strony ukraińskiej, jeśli chodzi o perspektywę demokratyzacji biznesu na Ukrainie przez wsparcie prawne i kredytowe. - To powinno być działanie otwierające na bieżąco także perspektywę dla polskich firm, które miałyby możliwość znajdowania odpowiednich partnerów ze strony ukraińskiej – powiedział dodając, że to wymaga stabilizacji politycznej i ekonomicznej na Ukrainie.
Prezydent zapowiedział modyfikację polityki imigracyjnej wobec Ukrainy, a także wsparcie dla studentów z Ukrainy studiujących w Polsce, których jest w naszym kraju ok. 14 tys.
Bronisław Komorowski mówił również, że w zakresie współpracy w obszarze szeroko pojętej obronności, oprócz dotychczasowych form, najbardziej realnie możliwe i szybkie do zastosowania wydaje się zwiększenie, uatrakcyjnienie oferty kształcenia ukraińskich oficerów na polskich uczelniach wojskowych.
- Istotnym uzgodnionym kierunkiem dalszej współpracy jest pewna modyfikacja polityki imigracyjnej m.in. w oparciu o doświadczenie – na szczęście nie masowe – jakim jest zwiększone zainteresowanie obywateli krajów Europy Wschodniej, w tym także Ukrainy, przybywaniem do naszego kraju. Tutaj jesteśmy umówieni na współpracę w tym zakresie między rządem a Kancelarią Prezydenta - powiedział Bronisław Komorowski.
Prezydent mówił, że istotną sprawą podczas posiedzenia Rady Gabinetowej była ocena skutków kryzysu ukraińskiego dla polskiej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa i przemysłu przetwórczego.
Ocenił, że kwestią fundamentalną jest odróżnienie, gdzie mamy do czynienia z motywacjami politycznymi, a gdzie z innymi motywacjami przy wprowadzaniu ograniczeń na eksport polskiego mięsa, zarówno wołowego, jak i wieprzowego.
Według prezydenta, gołym okiem widać, że to nie dotyczy tylko i wyłącznie kwestii relacji polsko-rosyjskich, ale także polsko-ukraińskich oraz dotyczy problemu eksportu polskiego mięsa do krajów azjatyckich jak Chiny, Korea Południowa.
- Dlatego sprawą istotną jest zbadanie możliwości likwidacji ograniczeń eksportu polskiej wieprzowiny przede wszystkim na Ukrainę ze względu m.in. na zaangażowanie Polski na rzecz modernizacji, rozwoju i bezpieczeństwa Ukrainy dzisiaj. Jak rozumiem, będzie to przedmiotem dalszych konsultacji międzyrządowych - powiedział Bronisław Komorowski.
Prezydent podkreślał, że Rada Gabinetowa nie jest częstą formułą stosowaną w praktyce życia politycznego. – Staram się jej nie nadużywać. Ograniczam te inicjatywy do spraw ważnych, tam gdzie istnieje realna możliwość i potrzeba koordynacji polityki państwa polskiego w sprawach strategicznie istotnych – zaznaczył.
- Wszystkie działania, a więc także wszystkie dzisiejsze informacje, mają tak naprawdę jeden wspólny mianownik i ten mianownik to jest Polska, interes Polski i polskie bezpieczeństwo – zapewnił premier po posiedzeniu Rady. Podkreślił, że polskie władze angażują się w różne sposoby pomocy Ukrainie, także działania na arenie międzynarodowej na rzecz pokojowego rozwiązania kryzysu, ale wszystkie działania bez wyjątku podporządkowane są naszym polskim interesom.
- Szukamy takiego sposobu postępowania, w którym można uzyskać dobrą, pozytywną synergię pomiędzy potrzebami Ukrainy w tej trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła, i jednocześnie Polski – zaznaczył Donald Tusk.
Szef rządu dziękował prezydentowi za okazywane rządowi wsparcie od pierwszych dni kryzysu ukraińskiego oraz wskazywał na jednolitość działania i pełną solidarność instytucji państwowych i politycznych w Polsce.
Rozpoczynając spotkanie Rady prezydent mówił, że warto i trzeba zastanawiać się nad strategicznym kierunkiem działań na rzecz modernizacji Ukrainy, naszego ważnego sąsiada. Zobacz także: Prezydent: Trzeba pomóc Ukrainie w modernizacji
- Nawet w okresie kiedy nie wygasły nasze obawy co do kierunku rozwoju wydarzeń na Ukrainie, warto i trzeba zastanawiać się nad strategicznym kierunkiem działań na rzecz modernizacji Ukrainy, naszego ważnego sąsiada, z którym będzie nas wiązało coraz więcej – mamy nadzieję. Ale chcielibyśmy, aby wiązały nas też dobre interesy, nie tylko natury politycznej, ale także ekonomicznej - podkreślił Prezydent RP Bronisław Komorowski rozpoczynając posiedzenia Rady Gabinetowej.
Zgodnie z Konstytucją RP, w sprawach szczególnej wagi Prezydent Rzeczypospolitej może zwołać Radę Gabinetową. Radę Gabinetową tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem Prezydenta Rzeczypospolitej. Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów.