Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 14 kwietnia 2014

"Należy się przeciwstawić separatyzmom na Ukrainie"

  |   Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - ceremonia powitania przez Pałacem Prezydenckim Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - ceremonia powitania przez Pałacem Prezydenckim Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - ceremonia powitania przez Pałacem Prezydenckim Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - ceremonia powitania przez Pałacem Prezydenckim Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - ceremonia powitania przez Pałacem Prezydenckim Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - ceremonia powitania przez Pałacem Prezydenckim Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - ceremonia powitania przez Pałacem Prezydenckim Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - ceremonia powitania przez Pałacem Prezydenckim Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - ceremonia powitania przez Pałacem Prezydenckim Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - rozmowy Par Prezydenckich Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - rozmowy Par Prezydenckich Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - rozmowy Par Prezydenckich Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - rozmowy Par Prezydenckich Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - rozmowy delegacji Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - rozmowy delegacji Podpisanie „Protokołu o Współpracy w Dziedzinie Dyplomacji Ekonomicznej” Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - oświadczenia dla mediów Prezydent Mołdawii z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce - oświadczenia dla mediów Prezydent Mołdawii z dwudniową wizytą w Polsce Prezydent Mołdawii z dwudniową wizytą w Polsce

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził zaniepokojenie ewidentnym sterowaniem procesami separatystycznymi na Ukrainie. Zapewnił, że Polska popiera działania mające na celu próbę powstrzymania demontażu państwa ukraińskiego poprzez wspieranie ruchów separatystycznych.


Prezydent Komorowski, który w poniedziałek spotkał się z prezydentem Mołdawii Nicolae Timoftim powiedział, że rozmowy dotyczyły perspektywy podpisania umowy stowarzyszeniowej Mołdawii z UE, a także pojawiających się zagrożeń oraz sytuacji na Ukrainie i wokół Ukrainy.


- Chciałbym wyrazić moje własne ogromne zaniepokojenie ewidentnym manipulowaniem, sterowaniem procesami separatystycznymi w celu uzyskiwania określonych celów politycznych w ramach innego państwa - powiedział Bronisław Komorowski.


Prezydent zaznaczył, że separatyści na Ukrainie niewątpliwie mają swoich możnych mocodawców i możnych protektorów. – Ale stanowią zagrożenie nie tylko dla integralności Ukrainy, ale również dla procesów, które są Europie potrzebne, mam na myśli proces budowy zaufania między Unią Europejską i światem zachodnim a Rosją i światem wschodnim – ocenił. I dodał, że stanowią zagrożenie dla współpracy we wszystkich obszarach, nie tylko politycznym, ale i ekonomicznym.
 

Prezydent podkreślił, że separatyzmom, które dają o sobie znać na Ukrainie należy się w sposób zdecydowany się przeciwstawić. - Dlatego udzielamy poparcia dla wszystkich działań mających na celu próbę powstrzymania demontażu państwa ukraińskiego poprzez wspieranie ruchów separatystycznych. Popieramy w pełni wszystkie działania zmierzające do tego, aby na innej drodze rozwiązywać niełatwe problemy wszelkich mniejszości narodowych i religijnych we wszystkich krajach europejskich – oświadczył.

 

Bronisław Komorowski wskazywał, że Polska wspomaga proces reformy samorządowej na Ukrainie. – Wspieramy dążenie do mądrej decentralizacji państwa ukraińskiego tak, aby mogło lepiej rozwiązywać trudne problemy, realizować aspiracje regionów i ludzi o różnych kulturach, językach i wrażliwościach – podkreślił. Przypomniał też, że pracuje zespół prezydencko-rządowy, pod przewodnictwem Marcina Święcickiego wpierający wprowadzenie reformy samorządowej na Ukrainie.

Prezydent zapewniał również o polskim poparciu dla prozachodniego kursu przyjętego przez Mołdawię.  - Ta wizyta jest okazją do potwierdzenia tradycyjnie dobrych i ciepłych relacji między naszymi narodami, państwami, ale również jest okazją do potwierdzenia polskiego poparcia dla prozachodniego kursu przyjętego przez Mołdawię, jest dobrą okazją do potwierdzenia poparcia dla jak najszybszego podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE przez Mołdawię w ramach celów postawionych sobie wspólnie przez Partnerstwo Wschodnie - podkreślił Bronisław Komorowski na konferencji po rozmowach z prezydentem Mołdawii. 

 

- Liczymy na to, że determinacja i niewątpliwie ogromne osiągnięcia Mołdawii na drodze ku podpisaniu umowy stowarzyszeniowej przyniosą dalsze dobre owoce – uważa Bronisław Komorowski. Dodał, że Polska docenia nie tylko determinację Mołdawii, ale niewątpliwie bardzo poważne osiągnięcia na drodze ku podpisaniu umowy stowarzyszeniowej. - Niewątpliwie Mołdawia jest liderem tego procesu w ramach Partnerstwa Wschodniego – oświadczył.

 

W obecności prezydentów Polski i Mołdawii podpisany został także „Protokół o Współpracy Dziedzinie Dyplomacji Ekonomicznej”.

 

W poniedziałek wieczorem prezydent Komorowski wydał oficjalny obiad na cześć prezydenta Mołdawii. We wtorek mołdawska para prezydencka odwiedzi Łódź, gdzie spotka się z władzami woj. łódzkiego i miasta Łodzi. Zwiedzi też Centralne Muzeum Włókiennictwa.

 

Prezydent Mołdawii odwiedza Polskę na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zobacz także: "Będziemy konsekwentnie wspierali Mołdawię" Bronisław Komorowski odwiedził Kiszyniów w grudniu 2012 roku.

Poleć znajomemu