Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 14 kwietnia 2014

"Umowa stowarzyszeniowa Mołdawii z UE ważna dla Polaków"

  |   Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Małżonką na cześć Prezydenta RM i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Małżonką na cześć Prezydenta RM i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Małżonką na cześć Prezydenta RM i Małżonki

Będziemy szczęśliwi, podpisując w czerwcu umowę stowarzyszeniową UE-Mołdawia - zapewnił w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski. Goszczący w Polsce prezydent Mołdawii Nicolae Timofti mówił o determinacji swojego kraju w dążeniu do integracji europejskiej.

 

Podczas uroczystego obiadu wydanego na cześć prezydenta Mołdawii Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że do wizyty Timoftiego w Polsce dochodzi w "wyjątkowym, pełnym wyzwań i ogromnego niepokoju czasie, na kilka tygodni przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej UE-Mołdawia". - Ta perspektywa niewielu już tygodni jest ważna także dla Polaków ze względu na łączące nas długowiekowe, sięgające późnego średniowiecza relacje z Mołdawią - podkreślił polski prezydent. Zobacz także: "Należy się przeciwstawić separatyzmom na Ukrainie"

 

Wyraził satysfakcję, że "Mołdawia stoi dzisiaj przed tymi samymi szansami, przed którymi Polska stanęła na początku lat 90.". - W imię własnej, niełatwej drogi ku wolności i poprzez wolność wspieramy dążenia Mołdawii i Mołdawian do znalezienia sobie godnego miejsca w ramach systemu europejskiego – zapewnił Bronisław Komorowski.

 

- Będziemy szczęśliwi mogąc w Polsce powitać (...) Mołdawian, którzy przyjadą do Polski w ramach ruchu bezwizowego po 28 kwietnia - dodał Bronisław Komorowski. - Będziemy również szczęśliwi, podpisując umowę o stowarzyszeniu Mołdawii z UE w czerwcu - zapewnił prezydent Polski.

 

Przypomniał, że "w wyniku pokojowych rewolucji po 1989 roku i zmian w bloku wschodnim i ZSRR, Polacy i Mołdawianie mogli ponownie zacząć budować swoje wolne ojczyzny". Mówił, że Polska uzyskała ustrój demokratyczny i wolny, a także członkostwo w UE i w NATO. - Mamy świadomość i polską dumę także z faktu, że polskie sukcesy na drodze ku demokracji obudziły także ruchy wolnościowe u naszych sąsiadów – dodał Bronisław Komorowski.

 

Również Timofti przyznał, że jego wizyta ma miejsce "w historycznym okresie współpracy Mołdawii z instytucjami UE, jak również ze wszystkimi krajami członkowskimi UE". Jak podkreślił, Polska stała się przykładem godnym naśladowania i dowiodła swej "solidarności i wiary w europejską przyszłość Mołdawii".

 

Mołdawski prezydent zapewniał także o determinacji swojego kraju w dążeniu do integracji europejskiej.

 

- 10-lecie przystąpienia Polski do UE oraz 25-lecie odzyskania niepodległości zachęca nas do jeszcze większych wysiłków (...) na rzecz naszego przeznaczenia, jakim jest UE - mówił Timofti. - Chcemy możliwie jak najszybciej znaleźć się w tej zjednoczonej, rozwiniętej rodzinie politycznej i ekonomicznej - dodał.

 

Jak zaznaczył, ruch bezwizowy między Unią a Mołdawią "przyczyni się do przemiany mentalności i pomoże Mołdawianom w łatwiejszej integracji w ramach cywilizacji europejskiej". (PAP)

Poleć znajomemu