Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 15 kwietnia 2014

Prezydent: Dialog społeczny jest potrzebny

  |   Uroczystość wręczenia wyróżnień w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” Uroczystość wręczenia wyróżnień w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” Uroczystość wręczenia wyróżnień w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” Uroczystość wręczenia wyróżnień w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” Uroczystość wręczenia wyróżnień w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” Uroczystość wręczenia wyróżnień w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” Uroczystość wręczenia wyróżnień w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Dialog społeczny jest potrzebny – przekonywał prezydent Bronisław Komorowski podczas gali wręczenia wyróżnień w VI edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. - Dziś jest problem nie tylko z zahamowaniem dialogu społecznego, ale także z uruchomieniem go ponownie - ocenił.


- Jestem przekonany, że nie ma nikogo w Polsce, nie ma nikogo w kręgach związków zawodowych, w kręgach pracodawców, kto nie byłby zainteresowany i przekonany co do tego, że dialog jest potrzebny. Dialog, ustalenia są korzystniejsze niż konflikt. Wszyscy wiemy, że na konflikcie na ogół wszyscy tracą, a na dialogu, uzgodnieniach wszyscy mają przynajmniej szansę coś zyskać – powiedział Bronisław Komorowski podczas wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

 

Zobacz także: Spotkanie z centralami związkowymi i pracodawcami Prezydent wspomniał o ubiegłorocznym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami central związkowych i organizacji pracodawców reprezentowanych w Komisji Trójstronnej, którego tematem był dialog społeczny. - Padło wtedy stwierdzenie, że chcecie państwo znaleźć optymalny mechanizm, który służyłby dialogowi pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcami. Trzymam kciuki za tę pracę. Mam świadomość, że nie jest ona łatwa. To jest trudny zamysł, ale niesłychanie potrzebny – podkreślił.
 

Gala finałowa akcji została zorganizowana wspólnie przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”, inicjatora konkursu. Tegoroczna edycja przebiegała pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

 

Wyróżnienia wręczali Szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i Doradca Prezydenta RP Jan Lityński, który wchodzi w skład komisji certyfikacyjnej decydującej o wyborze laureatów.


Bronisław Komorowski gratulował związkowi zawodowemu „Solidarność” świetnego pomysłu, aby wyróżniać i dziękować w ten sposób pracodawcom, którzy budują świadomie szczególne relacje z pracownikami , uwzględniając często skomplikowane sytuacje ludzkie, dostrzegając aspekt kapitału ludzkiego, bez którego nie ma i nie będzie postępu.
 

Prezydent gratulował wszystkim wyróżnionym i podkreślał, że za każdą nagrodą stoją bardzo konkretne dokonania, konkretne pomysły, konkretni ludzie, którzy zrobili coś dobrego, aby lepiej się pracowało w zakładach pracy, aby zakłady pracy wzmacniały się poprzez świadome budowanie szczególnych relacji między pracodawcą a pracownikiem.


Prezydent otrzymał od Piotra Dudy pióro „Solidarności” z przesłaniem, aby tym piórem były podpisywane ustawy propracownicze.
 

Bronisław Komorowski dziękując za upominek podkreślił, że chętnie będzie nim podpisywał jak największą liczbę dokumentów, bo – jak mówił – nie ma większego marzenia prezydenta niż podpisywanie samych dobrze przyjmowanych przez ludzi rozwiązań prawnych.
 

- Ale wszyscy wiemy, że nie zawsze akty prawne mogą być jednocześnie dla wszystkich jednakowo atrakcyjne czy dobre. To jest zawsze trudny problem wyboru – zaznaczył. Wskazywał, że chciałby podpisać dokumenty prawne, które byłyby uzgodnione, przyjęte w formule dialogu społecznego między przedstawicielami pracowników i pracodawcami.

 

W uroczystości wzięli też udział ministrowie w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka oraz Olgierd Dziekoński.


W VI edycji Konkursu wyróżnionych zostało 14 firm: Łuksja Sp. z o. o. w Łukowie; Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Mielcu; Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Sp. z o. o. w Kielcach; Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Jaworznie; Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o. o. w Koszalinie; Neapco Europe Sp. z o. o. w Praszce; NSK Bearings Polska S.A. w Kielcach; Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „Legionowo” Sp. z o. o. w Legionowie; PSS „Społem” w Radomiu; SFW Energia Sp. z o. o. w Gliwicach; Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Zabrzu; Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Pabianicach; Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. w Starogardzie Gdańskim; ZOZ Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

 

Poleć znajomemu