Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 2 maja 2014

Majówka z Polską

Prezydent RP Bronisław Komorowski zaprasza wszystkich Polaków do wspólnego, radosnego świętowania „Majówki z Polską”. Tegoroczne obchody są szczególne ze względu na ważne jubileusze - 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów- 4 czerwca 1989 r.

 

Wybrane wydarzenia związane z obchodami "Majówki z Polską":

 

30 kwietnia


Godz. 15.30 - W Pałacu Prezydenckim debata europejska z okazji 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Debatę, współorganizowaną przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, poprowadzi red. Anna Kalczyńska-Maciejowska z TVN24. Spotkanie będzie można obejrzeć on-line na stronie www.prezydent.pl
 

1 maja


Łazienki Królewskie


Godz. 10.30 - Sadzenie „Dębu wolności” (Łąka Polska koło Nowej Oranżerii)
 

Prezydent RP wraz z przedstawicielem dziesięciolatków, które urodziły się 1 maja 2004 r., oraz przedstawicielem młodzieży urodzonej 4 czerwca 1989 r. zasadzą „Dąb Wolności”.


„Dęby Wolności", upamiętniające 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 i dalszych przemian demokratycznych w Polsce i na świecie, zostaną posadzone w całej Polsce - w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności, w miejscach pamięci o bohaterstwie Polaków, a także w przestrzeni publicznej służącej mieszkańcom i turystom.

 

Sadzenie dębu będą mogli obserwować wszyscy goście, którzy w tym czasie będą odwiedzać Łazienki.

 

Godz.11.00 – Spotkanie Prezydenta RP z ambasadorami Unii Europejskiej w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich

 

Godz. 11.10 - Spacer Prezydenta RP wraz z ambasadorami krajów UE ze Starej Pomarańczarni do Amfiteatru.

 

Godz. 11.30 - Koncert orkiestr w Amfiteatrze - w przerwie koncertu planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.

Na wszystkich, którzy 1 maja odwiedzą warszawskie Łazienki czekają liczne atrakcje związane z Piknikiem Europejskim. Organizatorem pikniku jest Muzeum Łazienki Królewskie.
 

Zainteresowani będą mogli zobaczyć także, jak w praktyce wygląda wykorzystanie funduszy europejskich. Na ogrodzeniu parku, od strony ulicy Aleje Ujazdowskie będzie można obejrzeć wystawę zdjęć "Fundusze unijne - nowa przestrzeń dla kultury" przedstawiającą ukończone już inwestycje dofinansowane ze środków europejskich.

 

Godz.13.00 - W Pałacu Prezydenckim Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla budowania i umacniania integracji europejskiej. Uroczystość uświetni występ zespołu Szymanowski Quartet. W programie: Wacław z Szamotuł – 3 Chorały w transkrypcji na kwartet smyczkowy; Joseph Haydn – Kwartet smyczkowy h-moll op. 33 nr 1; Karol Szymanowski – Nokturn i tarantela.


Założony w 1995 roku w Warszawie Kwartet im. Karola Szymanowskiego zadebiutował w Beethovensaal w Hanowerze w 1998 roku i od tego czasu gości na estradach koncertowych wszystkich kontynentów. Kwartet jest laureatem znaczących konkursów muzycznych, m.in. zdobył pierwsze nagrody na konkursach "Premio Vittorio Gui" we Florencji i "In Memoriam Dmitri Shostakovich" w Hanowerze w 1997 roku.

 

Wieczorem Prezydent RP wygłosi telewizyjne orędzie.

 

2 maja

 

Godz. 10.30 - W Pałacu Prezydenckim Prezydent RP weźmie udział w finale projektu „Patriotycznie Zakręceni”. Ideą projektu, który został objęty honorowym patronatem Prezydenta RP, jest promowanie nowoczesnego patriotyzmu w codziennych działaniach, pokazanie lokalnych patriotów i inicjatyw, które mogą być przykładem dla innych społeczności i regionów. Akcja jest prowadzona przez Grupę Polskapresse.
 

Godz.12.00 - Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego uroczystość z okazji Dnia Flagi RP. Zostanie uroczyście poniesiona flaga państwowa, a Prezydent RP wręczy flagi przedstawicielom wyróżnionych instytucji i jednostek wojskowych. Uroczystość odbędzie się z pełnym ceremoniałem wojskowym.


Godz. 12.45 – Prezydent RP otworzy wystawę „Biało-Czerwona w błękitach” przed Pałacem Prezydenckim.  Wzorem ubiegłych lat przed Pałacem Prezydenckim zostanie otwarta wystawa – w tym roku prezentująca niezwykły wkład Polaków w historię światowego lotnictwa i współczesne osiągnięcia rodzimej awiacji. „Biało-czerwona w błękitach” to zapis osiągnięć polskiego lotnictwa, począwszy od jego pionierów, konstruktorów i ich maszyn, przez zwycięzców zawodów międzynarodowych, bohaterskich lotników broniących naszej niepodległości, poprzez wspaniałych spadochroniarzy, paralotniarzy, skończywszy na astronautach i udziale Polski w podboju kosmosu.

 

Godz. 14.00 – W Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski spotka się z przedstawicielami Polonii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą


Godz. 19.30 - Koncert orkiestr wojskowych. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Głównej Orkiestry Węgierskich Sił Zbrojnych.
Koncert będzie otwarty dla publiczności - dla wszystkich chętnych udostępnione bedzie wejście przez bramę Pałacu Prezydenckiego przy skrzydle północnym. Osoby zainteresowane uczestnictwem w koncercie prosimy o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz o niewnoszenie dużych toreb, plecaków i przedmiotów niebezpiecznych (np. ostrych narzędzi czy opakowań szklanych).

Koncert będzie transmitowany także na telebimie przed Pałacem Prezydenckim.

 

3 maja

 

Godz.9.30 – W Archikatedrze Św. Jana Chrzciciela Prezydent RP weźmie udział we Mszy świętej w intencji Ojczyzny.


Godz. 11.00 - Na Zamku Królewskim w Warszawie Prezydent RP wręczy ordery i odznaczenia państwowe.


Godz. 12.00 - Uroczystości państwowe na Placu Zamkowym – podniesienie flagi państwowej, odegranie Hymnu RP oraz pieśni „Witaj Majowa Jutrzenko”, odczytanie preambuły Konstytucji 3 Maja, wystąpienie Prezydenta RP. Pokaz musztry paradnej zaprezentuje Główna Orkiestra Węgierskich Sił Zbrojnych.

 

Zapraszamy warszawiaków i turystów do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

 

4 maja

 

Godz. 11.00-16.00 - Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim. Mieszkańcy Warszawy oraz turyści odwiedzający stolicę będą mogli zwiedzać Pałac Prezydencki. Zwiedzającym zostaną udostępnione miejsca, w których Prezydent RP pracuje i przyjmuje gości.

Wejście do Pałacu Prezydenckiego będzie możliwe przez Biuro Przepustek, od strony pomnika Mickiewicza. Prosimy o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz o niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, a także plecaków, dużych toreb, walizek.  Podczas zwiedzania będzie można robić pamiątkowe zdjęcia.

 

Pałac Prezydencki zostanie otwarty o godz. 11.00. Ostatnia osoba wejdzie o godz. 16.00.

 

Z okazji „Majówki z Polską” Pałac Prezydencki rozbłyśnie okolicznościowymi iluminacjami:


- od 30 kwietnia do 2 maja będzie na zmianę wyświetlane logo „10 lat w Unii Europejskiej” i „25 lat Wolności”;


- od zmierzchu 2 maja do 5 maja będzie można oglądać kolejną iluminację - specjalnie przygotowaną z okazji Święta Flagi oraz Święta Narodowego 3 Maja. Wyświetlany będzie orzeł w koronie na zmieniającym się białym i czerwonym tle. Przez cały ten czas fasada Pałacu będzie udekorowana wielkoformatowymi, biało-czerwonymi flagami.
 

Pomniki na Trakcie Królewskim będą w tych dniach udekorowane kokardami narodowymi.

 

Multimedialna instrukcja jak przygotować kokardę narodową:

  

 

Poleć znajomemu