Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 1 maja 2014

„Dąb Wolności” w Łazienkach Królewskich

  |   Łazienki Królewskie Łazienki Królewskie Łazienki Królewskie „Dąb Wolności” w Łazienkach Królewskich „Dąb Wolności” w Łazienkach Królewskich „Dąb Wolności” w Łazienkach Królewskich „Dąb Wolności” w Łazienkach Królewskich „Dąb Wolności” w Łazienkach Królewskich „Dąb Wolności” w Łazienkach Królewskich „Dąb Wolności” w Łazienkach Królewskich „Dąb Wolności” w Łazienkach Królewskich

1 maja 2014 roku, w 10. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z Małżonką zasadzili w warszawskich Łazienkach „Dąb Wolności”.

 

Prezydentowi RP towarzyszyli w tym wydarzeniu rówieśnik polskiej wolności - 25-letni Przemysław Kucharski urodzony 4 czerwca 1989 roku oraz urodzona w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej - 10-letnia Maria Szołajska. 

 

W uroczystości wzięli także udział Szef KPRP Jacek Michałowski oraz były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

 

Prezydent dziękując za wspólne posadzenie "Dębu Wolności" apelował o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak dodał, jeżeli 89 proc. Polaków mówi, że członkostwo Polski do dobra rzecz, którą akceptują i popierają, to dajmy temu wyraz głosując 25 maja.

 

- W tym miejscu, ze względu na obecność ludzi młodych, dla których UE i polskie członkostwo jest czymś naturalnym, chcę powiedzieć, że zachęcam, abyśmy szanując dorobek 25-lecia wolności i 10-lecia obecności w UE, wspólnym wysiłkiem zadbali o to, aby jak najwięcej Polaków poszło i zechciało oddać głos 25 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego – powiedział Bronisław Komorowski.


- Unia Europejska to nie jest coś dalekiego, odległego. To my jesteśmy Unią Europejską. My wybieramy także tych, którzy będą reprezentowali jednocześnie nasz kraj i całą Unię w Polsce – podkreślił.

 

 

Zobacz także: "Szliśmy razem niełatwą drogą na Zachód" Prezydent jest zdania, że polskie członkostwo w UE to kamień milowy na drodze poprzez polską wolność. - Zawdzięczamy to sobie, własnej pracy, własnemu wysiłkowi. Zawdzięczamy także to, że w odpowiedni sposób potrafiliśmy zyskać przyjaciół, a nie wrogów, przyjaciół w całej Europie, w całym świecie zachodnim - zaznaczył.

 

- Serdecznie dziękuję za dąb, będę tutaj zachodził czasami i sprawdzał czy rośnie, bo 25 letnia sadzonka to ewenement. Ale ewenementem i wydarzeniem na skalę tysiąclecia jest to, że jesteśmy dzisiaj w Unii Europejskiej - powiedział Prezydent RP.

 

Przemysław Kucharski pochodzi z Elbląga, z wykształcenia jest architektem krajobrazu, aktualnie studiuje architekturę wnętrz na studiach II stopnia w Łodzi. Jest także absolwentem Szkoły Europejskiej 1 w Brukseli-Uccle. Jest cywilnym pracownikiem Wojska Polskiego, mieszka w Warszawie.

 

Maria Szołajska jest uczennicą III klasy szkoły muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie Uczy się gry na skrzypcach. Lubi śpiewać (śpiewa w szkolnym chórze), bawić się z koleżankami i kolegami, spędzać czas z rodziną, grać w piłkę, jeździć na nartach i na rowerze.


„Dęby Wolności", upamiętniające 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 i dalszych przemian demokratycznych w Polsce i na świecie, są sadzone w całej Polsce - w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności, w miejscach pamięci o bohaterstwie Polaków, a także przestrzeni publicznej służącej mieszkańcom i turystom.

 

Kancelaria Prezydenta RP oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe podjęły inicjatywę posadzenia w różnych miejscach naszego kraju „Dębów Wolności”.  Akcja sadzenia „Dębów Wolności” realizowana w 2014 roku odwołuje się wprost do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928. W tamtych czasach społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło w miastach, miasteczkach i wsiach drzewa, głównie dęby – uosobienie siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci – jako wymowne świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewa te, będące swoistym wotum dziękczynnym naszych przodków za przywróconą niepodległość, nierzadko przetrwały do dziś jako blisko stuletni świadkowie tamtych ważnych dla naszego narodu wydarzeń. Akcja sadzenia drzew-pomników historii została wpisana w obchody jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych.
 

Po uroczystości posadzenia „Dębu Wolności” na Łące Polskiej przy Nowej Oranżerii prezydent spotkał się z ambasadorami krajów Unii Europejskiej. Wraz z nimi przeszedł spacerem ze Starej Pomarańczarni do Amfiteatru, gdzie wspólnie wzięli udział w koncercie orkiestr. Zobacz także: Majówka z Polską

 

Na wszystkich, którzy 1 maja odwiedzą warszawskie Łazienki czekają liczne atrakcje związane z Piknikiem Europejskim. Organizatorem pikniku jest Muzeum Łazienki Królewskie.

 

Zainteresowani będą mogli zobaczyć także, jak w praktyce wygląda wykorzystanie funduszy europejskich. Na ogrodzeniu parku, od strony ulicy Aleje Ujazdowskie będzie można obejrzeć wystawę zdjęć "Fundusze unijne - nowa przestrzeń dla kultury" przedstawiającą ukończone już inwestycje dofinansowane ze środków europejskich.


 

Poleć znajomemu