Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 3 maja 2014

"Nie ma wolności bez nowoczesności!"

  |   Uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja

Ten kto chce zagwarantować rozwój, bezpieczeństwo i wolność Ojczyzny musi być gotów do jej ciągłej modernizacji, ciągłej pracy na rzecz nowoczesności, ciągłego wysiłku na rzecz pojawiających się nowych wyzwań, nowych zagrożeń i nowych szans - podkreślał Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja.

 

Zobacz także: Wystąpienie z okazji Święta Narodowego 3 Maja - Dzisiaj my okazujemy tę wdzięczność twórcom pierwszej w Europie, nowoczesnej konstytucji z 1791 roku - powiedział prezydent. Jak dodał, Konstytucja 3 Maja miała być drogą do nowoczesności państwa i do wolności narodu, drogą do zerwania wtedy jakże silnych zależności od Rosji. Sposobem na zaczerpnięcie ze źródeł zachodnioeuropejskich, ożywczych idei oświeceniowych.

 

- Wtedy nie udało się nam wyzwolić z zależności od Wschodu. Nastąpiła rosyjska interwencja, wsparta przez rodzimy obóz narodowej głupoty, zdrady i anachroniczności, zwany Targowicą - zaznaczył.

 

Prezydent wspomniał, że wielki zamysł głębokiej modernizacji Polski legł wtedy w gruzach. - Obalona Konstytucja 3 Maja została na pokolenia przestrogą i wskazówką. Do dziś przypomina, że nie ma wolności bez nowoczesności - wskazywał.

 

Prezydent podkreślił, że w tym roku świętujemy 25-lecie ponownego odzyskania wolności, jednocześnie świętujemy 25 lat trudnego, ale owocnego procesu modernizacji kraju.

 

- Rozpoczęliśmy ten proces w 1989 roku od skutecznego zerwania pojałtańskich uzależnień od Wschodu i od wyznaczenia strategii dążenia przez Polskę do świata Zachodu, do świata Europy - powiedział Bronisław Komorowski. Dodał, że ta strategia doprowadziła nas 15 lat temu do członkostwa w NATO, a 10 lat temu do Unii Europejskiej.

  

- Dzieło naprawy Rzeczypospolitej rozpoczęliśmy od wielkiej reformy politycznej, społecznej i gospodarczej. Konstytucja z 1997 roku była ukoronowaniem tego procesu - mówił Bronisław Komorowski.

 

- Doceniając dzisiaj wielkość myśli twórców Konstytucji sprzed 223 lat, doceńmy i własne dzieło: bezpieczną, europejską i rozwijającą się III Rzeczpospolitą. Szanujmy naszą współczesną konstytucję - apelował.

 

W uroczystościach na Placu Zamkowym wzięli udział Małżonka Prezydenta RP Anna, Szef KPRP Jacek Michałowski, Szef BBN Stanisław Koziej, ministrowie i doradcy prezydenta, a także premier, marszałkowie Sejmu i Senatu generalicja oraz duchowni.

 

Na początku uroczystości Prezydent RP zgodnie z ceremoniałem wojskowym dokonał przeglądu pododdziałów. Następnie odśpiewano hymn państwowy, odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja, a także został oddany salut armatni złożony z 21 wystrzałów oraz została odśpiewana pieśń "Witaj majowa jutrzenko".
 

Poleć znajomemu