Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 7 maja 2014

"Radio Luksemburg - smak wolności, którą przeczuwaliśmy"

  |   Koncert „Przeboje Radia Luksemburg” w Studiu Polskiego Radia Koncert „Przeboje Radia Luksemburg” w Studiu Polskiego Radia Koncert „Przeboje Radia Luksemburg” w Studiu Polskiego Radia Koncert „Przeboje Radia Luksemburg” w Studiu Polskiego Radia Koncert „Przeboje Radia Luksemburg” w Studiu Polskiego Radia

Utwory The Who, Led Zeppelin, The Beatles i Johnny’ego Casha wykonali Ania Rusowicz, Maciej Maleńczuk i Mietek Szcześniak podczas koncertu „Przeboje Radia Luksemburg” w Studiu Polskiego Radia. Wśród gości koncertu był Prezydent z Małżonką oraz Para Książęca z Luksemburga. Zobacz także: "Polska i Luksemburg wspólnie działają na rzecz rozwoju Europy" "Luksemburg to nasz bardzo ważny partner"

 

- To było jak łyk świeżego powietrza, wolności, której smak przeczuwaliśmy – wszystko, co odróżniało szarą rzeczywistość kraju komunistycznego od świata, który chcieliśmy poznać i posłuchać. Teraz wiemy, jak ta wolność smakuje, wiemy jak brzmi – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, zwracając się do publiczności zgromadzonej w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

 

Środowy wieczór z przebojami, znanymi z repertuaru Radia Luksemburg - nadającego w krajach Europy Zachodniej i Centralnej muzykę młodzieżową w latach 60. i 70. – prowadzili dziennikarze „Trójki” Wojciech Mann i Marek Niedźwiedzki.

 

Dziennikarze przypomnieli także polskie akcenty, pojawiające się na antenie Radia Luksemburg – piosenki Czesława Niemena, Maryli Rodowicz, a także fakt, że elementem radiowego dżingla przez długi czas był fragmentu utworu „Papaya” Urszuli Dudziak.

 

Druga część wieczoru z przebojami Radia Luksemburg odbyła się w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego, któremu towarzyszyła Małżonka Anna Komorowska, a także książę Luksemburga Henryk wraz z księżną Marią Teresą.

 

Wielki Książę Luksemburga wspominał, że podczas studiów w Wielkiej Brytanii koledzy przezywali go w szkole „208”, nawiązując do częstotliwości, na której nadawało Radio Luksemburg.

 

Wysłuchali oni kolejnych klasyków muzyki rozrywkowej przełomu lat 60. i 70.; Maciej Maleńczuk zaśpiewał „Abracadabra” z repertuaru Steve Miller Band, Mietek Szcześniak wykonał kolejny utwór The Beatles „Can’t Buy Me Love” oraz „Alfie” Burta Bacharacha, a Ania Rusowicz zmierzyła się z takimi rockowymi klasykami jak „My Generation” The Who i „Whole Lotta Love” Led Zeppelin. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu