Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 8 maja 2014

"Na pierwszym miejscu zdolność do obrony terytoriów krajów NATO"

  |   Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO. Konferencja prasowa Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO. Konferencja prasowa

Polska będzie działała na rzecz wzmocnienia tendencji pełnego powrotu NATO do wspólnej obrony, co wynika z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego - zapowiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski po czwartkowym spotkaniu z Sekretarzem Generalnym NATO Andersem Foghiem Rasmussenem.

 

- Będziemy konsekwentnie działali na rzecz wzmocnienia tendencji pełnego powrotu Sojuszu Północnoatlantyckiego do realnych możliwości wykonania działań z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, co nie stoi w żadnej sprzeczności z operacjami wspólnymi zewnętrznymi - powiedział Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji.

 

- Chodzi o proporcje. Chodzi o działania, które stawiałyby na pierwszym miejscu zdolność do obrony terytoriów krajów członkowskich Sojuszu - zaznaczył polski prezydent. Podczas spotkania z mediami Bronisław Komorowski mówił o polskich propozycjach na jesienny szczyt NATO.

  

- Chcielibyśmy, aby wzrosło znaczenie wykonywania przeglądu planów ewentualnościowych i kształtowanie sił Sojuszu pod kątem wykonania planów ewentualnościowych – dodał.

Prezydent wspomniał, że Polska liczy bardzo na zwiększenie realnej zdolności do przyjmowania sił wsparcia na całej flance wschodniej, w tym w Polsce, sił natowskich. – Co, w moim przekonaniu, może być najbardziej prawidłową odpowiedzią Sojuszu na zaistniałą sytuację na Ukrainie – ocenił.

 

- Polska starając się, aby finansować własne siły zbrojne na poziomie zbliżonym do normy natowskiej, na poziomie 1,95% PKB, będzie starała się w stopniu maksymalnie możliwym swoje zaangażowanie nie tylko utrzymać na tym poziomie, ale również być może zwiększyć. Będę o tym rozmawiał z rządem – zapowiedział Bronisław Komorowski.


Prezydent wyraził nadzieję, że wspólnie uda się też przekonać inne kraje natowskie do tego, aby zwiększyły wysiłek obronny w wymiarze finansowym. – Warto pamiętać, że w tym samym czasie kiedy Rosja zwiększała finansowanie własnych sił zbrojnych, wiele krajów natowskich to finansowanie w sposób istotny zmniejszyło – wspomniał.
 

Prezydent podkreślił wolę wspólnej pracy nad kształtowaniem Sojuszu na przyszłość, pod wpływem doświadczeń, związanych z rozwojem wydarzeń i agresywnym zachowaniem ze strony Rosji w stosunku do sąsiada ukraińskiego.

 

Zaznaczył, że podczas planowanego na jesień szczytu NATO w Newport zostaną podsumowane doświadczenia związane z operacją afgańską. - Ale również - a może przede wszystkim - będziemy się zastanawiali jaki Sojusz powinien być pod wpływem doświadczeń, które w dalszym ciągu przeżywamy na wschodniej flance Sojuszu, na Wschód od polskich granic – dodał. 

 

 

Zobacz także: "Solidarność podstawową zasadą działania NATO" Anders Fogh Rasmussen wspomniał o ćwiczeniach w Drawsku wojsk Sojuszu Steadfast Jazz 2013. – Dziś, kiedy dostrzegamy najpoważniejszy kryzys w czasie naszego pokolenia , który rozwija się u granic NATO możemy powiedzieć bardzo wyraźnie, że te ćwiczenia zorganizowane w Polsce były dobrymi ćwiczeniami w odpowiednim czasie i odpowiednim miejscu – ocenił. 

 

- Kolektywna obrona to podstawowe zadanie NATO. Obrona naszych wartości, obrona naszego bezpieczeństwa i obrona każdego członka Sojuszu – oświadczył Sekretarz Generalny NATO.

 

- Realizowanie obrony zbiorowej jest twarde jak skała. Teraz i takie będzie w przyszłości – zaznaczył. Dlatego też – jak mówił – samoloty i okręty z różnych państwa Sojuszu wzmacniają bezpieczeństwo sojuszników od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego.

 

- Dlatego będziemy kontynuować wzmacnianie tego bezpieczeństwa poprzez ćwiczenia, plany obronne oraz odpowiednią dyslokację sił – zapowiedział Sekretarz Generalny NATO.

 

Ocenił także, że rosyjska agresja przeciwko Ukrainie podważa podstawę pokoju i stabilności, które tak uważnie budowaliśmy w Europie.

 

Anders Fogh Rasmussen wspomniał, że w tym roku przypada 15. rocznica przystąpienia Polski do NATO. – Chciałbym podziękować panu, wspaniałym siłom zbrojnym, a także Polakom z wasz ogromny wkład w Sojusz – powiedział.

 

W spotkaniu w Belwederze wzięli udział minister Jaromir Sokołowski oraz Szef BBN Stanisław Koziej.


 

Poleć znajomemu