Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 8 maja 2014

"Energetyka wśród pól działania dla Luksemburga"

  |   Polsko-Luksemburskie Forum Biznesowo-Finansowe Polsko-Luksemburskie Forum Biznesowo-Finansowe Polsko-Luksemburskie Forum Biznesowo-Finansowe Polsko-Luksemburskie Forum Biznesowo-Finansowe Prezydent RP z Małżonką i Para Książęca Luksemburga odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP z Małżonką i Para Książęca Luksemburga odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP z Małżonką i Para Książęca Luksemburga odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP z Małżonką i Para Książęca Luksemburga odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP z Małżonką i Para Książęca Luksemburga odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego Koncert muzyki Fryderyka Chopina w Starej Pomarańczarni Koncert muzyki Fryderyka Chopina w Starej Pomarańczarni Koncert muzyki Fryderyka Chopina w Starej Pomarańczarni Koncert muzyki Fryderyka Chopina w Starej Pomarańczarni Koncert muzyki Fryderyka Chopina w Starej Pomarańczarni Koncert muzyki Fryderyka Chopina w Starej Pomarańczarni

Energetyka odnawialna, gaz z łupków oraz fundusze Venture Capital to najbardziej oczekiwane przez Polskę pola inwestycji z Luksemburga - mówił prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w czwartek w Warszawie Polsko-Luksemburskie Forum Biznesowo-Finansowe.

 

Jak mówił Bronisław Komorowski, w jego przekonaniu angażowanie się w Polsce działających w Luksemburgu funduszy Venture Capital jest niezmiernie ważne, ponieważ inwestują one przede wszystkim w innowacje, których rozwój jest dla Polski koniecznością. -

W najbliższych latach, korzystając ze środków UE, będziemy inwestować w wiedzę, kompetencję, zdolności innowacyjne - przypomniał prezydent. Dodał, że Polska to jedyny kraj Europy Środkowej z silnym rodzimym przemysłem IT, który wytwarza prawie 5 proc. PKB i rośnie w tempie 14 proc. rocznie.

 

Bronisław Komorowski mówił też, że w obliczu sytuacji na wschodzie Polska jeszcze silniej optuje za dokończeniem prawdziwego europejskiego jednolitego rynku energii i poważną refleksją nad unią energetyczną. Jednolity rynek wymaga inwestycji w infrastrukturę i wytwarzanie energii - mówił prezydent, zachęcając jednocześnie do inwestycji w polskie projekty, w tym źródła odnawialne i wydobycie gazu z łupków.

 

Prezydent zauważył, że Polska pozostaje regionalnym liderem w przyciąganiu zagranicznych inwestycji, ale zauważył, że Luksemburg jest dla Polski miejscem najpoważniejszych zagranicznych inwestycji kapitałowych. - To polskie zaangażowanie to sygnał, że wchodzimy na nowy etap rozwoju, że nie tylko zabiegamy o inwestycje, ale sami uzyskujemy coraz większe zdolności do inwestowania na zewnątrz - podkreślał.

 

Wielki Książę Luksemburga Henryk mówił z kolei, że jego kraj chce być centrum innowacyjności, a w dziedzinie finansów oferuje wyrafinowane produkty i usługi o zasięgu globalnym. Ale Luksemburg to coś więcej niż światowe centrum finansowe; rozwinęliśmy przemysł, logistykę, czyste technologie energetyczne czy technologie lotnicze i kosmiczne - mówił. Przypomniał, że Luksemburg eksploatuje 50 komercyjnych satelitów. - W kosmosie zajmujemy znacznie więcej miejsca niż na Ziemi - żartował.

 

Książę zwrócił uwagę, że Luksemburg jest wielkim węzłem logistycznym, a Polska wydaje się być idealnym partnerem, żeby "wspólnie łączyć wschód z zachodem".

 

Dyrektor generalny luksemburskiej Izby Handlowej Carlo Thelen przypomniał z kolei, że w Luksemburgu mieszka 5 tys. obywateli Polski; to najbardziej otwarta gospodarka Europy, a globalni gracze z Luksemburga, jak ArcelorMittal, Goodyear czy Amazon działają w Polsce.

 

Prezydent RP z Małżonką i Para Książęca odwiedzili również Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

A wieczorem Para Prezydencka z gośćmy wspólnie wysłuchali koncertu muzyki Fryderyka Chopina w Starej Pomarańczarni.

(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu