Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 12 maja 2014

"Możemy osiągnąć »złoty wiek« w relacjach polsko-duńskich"

  |   Następca tronu Danii z wizytą w Polsce Następca tronu Danii z wizytą w Polsce Następca tronu Danii z wizytą w Polsce Następca tronu Danii z wizytą w Polsce Następca tronu Danii z wizytą w Polsce Następca tronu Danii z wizytą w Polsce Następca tronu Danii z wizytą w Polsce Następca tronu Danii z wizytą w Polsce Następca tronu Danii z wizytą w Polsce Następca tronu Danii z wizytą w Polsce. Konferencja „DANIA & POLSKA współpraca i innowacje” w Centrum Nauki Kopernik Następca tronu Danii z wizytą w Polsce. Konferencja „DANIA & POLSKA współpraca i innowacje” w Centrum Nauki Kopernik Następca tronu Danii z wizytą w Polsce. Konferencja „DANIA & POLSKA współpraca i innowacje” w Centrum Nauki Kopernik Następca tronu Danii z wizytą w Polsce. Konferencja „DANIA & POLSKA współpraca i innowacje” w Centrum Nauki Kopernik Następca tronu Danii z wizytą w Polsce. Konferencja „DANIA & POLSKA współpraca i innowacje” w Centrum Nauki Kopernik Następca tronu Danii z wizytą w Polsce. Konferencja „DANIA & POLSKA współpraca i innowacje” w Centrum Nauki Kopernik Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Ich Królewskich Wysokości Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Ich Królewskich Wysokości Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Ich Królewskich Wysokości Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Ich Królewskich Wysokości Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Ich Królewskich Wysokości

Życzę nam wszystkim, aby po ćwierćwieczu budowania duńskiej obecności biznesowej w Polsce kolejne 25 lat stało się czasem budowania polsko-duńskiego partnerstwa gospodarczego – podkreślił Prezydent RP, który wraz z następcą tronu Danii uczestniczył w „Uroczystym Otwarciu” pod hasłem „DANIA & POLSKA współpraca i innowacje”.

 

Duńska Para Książęca - następca tronu książę Fryderyk i księżna Maria Elżbieta - składa trzydniową wizytę w Polsce. Oprócz Warszawy odwiedzą także Szczecin.

 

Wizyta rozpoczęła się od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie odbyła się rozmowa prezydenta Komorowskiego z księciem Fryderykiem, w której uczestniczyli także wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz duński minister handlu i współpracy rozwojowej Mogens Jensen.

 

Jak powiedział PAP minister Jaromir Sokołowski, rozmowy dotyczyły m.in. polsko-duńskiej współpracy na forum NATO, UE i w formacie państw bałtyckich.

 

Na spotkaniu mówiono też o współpracy gospodarczej, szczególnie w zakresie energii, innowacyjnych technologii oraz współdziałania biznesu z nauką. - Prezydent Komorowski zachęcał do zwiększenia duńskich inwestycji w Polsce - podkreślił minister Sokołowski. Omówiono także współpracę w zakresie polityki bezpieczeństwa, w tym wspólny udział Polski i Danii w akcji Baltic Air Policing oraz zaangażowanie w Wielonarodowy Korpusu Północny Wschód w Szczecinie.


- Staliśmy się sojusznikami w NATO i partnerami w UE. To przez te związki natury politycznej, militarnej, sojuszniczej, a także ekonomicznej możemy i powinniśmy lepiej wykorzystać coś, co mamy w spadku po historii – wszystkie kontakty między naszymi krajami, narodami oraz fakt bliskości geograficznej – podkreślił Bronisław Komorowski na otwarciu wystawy w Centrum Nauki Kopernik.
 

W jego ocenie, dzięki wspólnej obecności w instytucjach świata zachodniego możemy w pełni wykorzystać szanse związane ze współpracą regionalną. - Łączy nas wspólne Morze Bałtyckie i wspólna za nie odpowiedzialność - dodał.
 

- Połączyła nas ścisła współpraca biznesowa. W moim przekonaniu to powrót do dobrych korzeni. Nasza współpraca handlowa m.in. przez sąsiedztwo przez Bałtyk sięga początków państwowości polskiej i duńskiej. A jej złoty wiek przypada na okres średniowiecza i renesansu – wskazywał Bronisław Komorowski. Dodał jednocześnie, że ostatnie 25 lat w Polsce – 25 lat Wolności to nowy złoty wiek w historii Polski.
 

- Jestem przekonany, że w wyniku naszej współpracy możemy osiągnąć ponowny złoty wiek w stosunkach polsko-duńskich – podkreślił.
 

Prezydent wskazywał, że setki firm z obecnością kapitału duńskiego w różnych częściach naszego kraju tworzą nowe miejsca pracy.
 

- Znaczenie Polski dla Danii, jak i Danii dla Polski jako partnerów w imporcie i eksporcie konsekwentnie rośnie – powiedział, co jak dodał należy odnotować z satysfakcją i przyczyniać się, aby ten proces przebiegał jeszcze szybciej.
 

Bronisław Komorowski akcentował, że duńskie firmy są obecne w Polsce w wielu obszarach: w sektorze energetycznym, szczególnie energii odnawialnej, ochronie środowiska, sektorze usług medycznych, przemyśle rolnym i spożywczym, a także wzornictwa użytkowego.
 

Zaznaczył, że nie można zapominać o znaczeniu branż tradycyjnych, jak energetyka węglowa. Ocenił, że opracowanie nowych technologii węglowych to ważne potencjalne pole współpracy.
 

Prezydent mówił, że coraz więcej polskich firm sprzedaje swoje produkty na rynku duńskim, również pod własną marką.


Wyraził zadowolenie z obecności coraz większej liczby polskich film na rynku duńskim, także z autobusów firmy Solaris na ulicach duńskich miast.
 

- Cieszy nas to, bo mamy nadzieję, że niedługo polskie pociągi i inne produkty polskie będą tam funkcjonowały - powiedział. - Marzymy o tym, aby pasażerów w Danii przewoziły pociągi z Polski – dodał.
 

Prezydent przekonywał, że budowanie wzajemnego zaufania dla siebie jako partnerów, jest dla nas równie ważne, co budowanie zaufania duńskich konsumentów do polskich wyrobów i ich wysokiej jakości.
 

- Większa otwartość na usługi świadczone przez polskie firmy w Danii oraz duńskie w Polsce przyczyniłoby się do wzrostu konkurencji na rynku i obniżenia kosztów dla konsumentów. Mogłoby być również szansą na wspólne działania na rynkach trzecich – ocenił.
 

Bronisław Komorowski powiedział, że patrząc z optymizmem na rozwój bilateralnych kontaktów gospodarczych w nadchodzących latach chciałby widzieć jak najwięcej wspólnych projektów realizowanych z udziałem polskich i duńskich partnerów.

 

 

W poniedziałek Para Książęca Danii odwiedziła też Muzeum Powstania Warszawskiego. 

 

Wieczorem Para Prezydencka wydała oficjalny obiad na cześć księcia Fryderyka i księżnej Marii Elżbiety w Pałacu Prezydenckim. W uroczystym toaście Bronisław Komorowski przypomniał, że to podczas duńskiego przewodnictwa w Radzie UE w 2002 roku "została podjęta decyzja o rozszerzeniu UE o Polskę i dziewięć innych krajów naszego regionu". - Dzisiaj Polskę i Danię łączy podobne rozumienie wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa, które stały się szczególnie widoczne poprzez pryzmat sytuacji na Ukrainie - powiedział prezydent.


- Dzięki wspólnej obecności w instytucjach świata zachodniego możemy dzisiaj w pełni wykorzystać szanse związane ze współpracą regionalną w basenie Morza Bałtyckiego – podkreślił Bronisław Komorowski. - Łączy nas wspólne morze i wspólna za to morze odpowiedzialność - dodał.


Z kolei książę Fryderyk powiedział, że "w ciągu ostatnich 25 lat Dania aktywnie działała na forum UE i NATO na rzecz ich poszerzenia i w ramach rozwoju stosunków dwustronnych między Danią, a krajami Europy Środkowo-Wschodniej".


- Dzisiaj działamy wspólnie, by Europa pozostała miejscem wolnym, stabilnym i rozwijającym się ekonomicznie - dodał następca duńskiego tronu. Odnosząc się m.in. do swojej wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego książę Fryderyk powiedział, że zdaje sobie sprawę z "długiej historii walki o wolność i niepodległość w Polsce".

We wtorek książę Fryderyk będzie uczestniczył w debacie w Ministerstwie Gospodarki na temat na temat efektywności energetycznej i inteligentnego zarządzania energią. Zwiedzi także m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich, Elektrociepłownię Skierki i Warszawskie Filtry.

W środę następca tronu Danii wraz z małżonką udadzą się do Szczecina. Wizytę rozpoczną od uroczystego śniadania w tamtejszym urzędzie miasta.

Program wizyty Książęcej Pary w stolicy Pomorza Zachodniego podzielony jest na części: energia i obrona. W Centrum Sztuki Współczesnej Trafostacja książę Fryderyk wraz duńskim ministrem środowiska weźmie udział w debacie na temat odnawialnych źródeł energii oraz seminarium dotyczącym gospodarki odpadami.

Kwestie militarne mają być poruszane podczas wizyty pary książęcej w kwaterze głównej Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód, który funkcjonuje w strukturach NATO oraz na pokładzie duńskiej fregaty, która tego dnia zacumuje przy szczecińskim nabrzeżu.

Księżna Maria Elżbieta złoży zaś wizytę w polskim oddziale duńskiej firmy KK Electronic, która w Szczecinie produkuje od 2003 r. części do turbin wiatrowych. Małżonka następcy tronu odwiedzi też małych pacjentów kliniki pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej jednego ze szczecińskich szpitali klinicznych.

Ostatnim z jej punktów szczecińskiej wizyty będzie zwiedzanie na Zamku Książąt Pomorskich wystawy fotografii duńskiego biologa Carstena Egevanga "Grenlandia”, ukazujących naturę wyspy i życie jej mieszkańców. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu