Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 maja 2014

Prezydent za systemem bezpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych

  |   Briefing prezydenta po spotkaniu z szefami samorządów prawniczych Briefing prezydenta po spotkaniu z szefami samorządów prawniczych Briefing prezydenta po spotkaniu z szefami samorządów prawniczych Briefing prezydenta po spotkaniu z szefami samorządów prawniczych

Bronisław Komorowski opowiada się za powstaniem w Polsce systemu bezpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych. Jak powiedział we wtorek, opublikowana przez Kancelarię Prezydenta  "Zielona Księga" ma zachęcać do wspólnego wysiłku w tej sprawie, głównie rząd i parlament.

 

We wtorek prezydent spotkał się w Belwederze z szefami samorządów prawniczych - prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzejem Zwarą i prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych Dariuszem Sałajewskim. Okazją są organizowane w ten weekend, pod honorowym patronatem prezydenta, Dni Nieodpłatnych Porad Prawnych (przez adwokaturę) oraz "Niebieski Parasol" (przez radców prawnych).

 

Bronisław Komorowski powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że chciałby, aby takie akcje mogły się przekształcić w systemowe rozwiązanie. - Wymaga to pełnego współdziałania z rządem i parlamentem - zaznaczył.

 

Poinformował, że Kancelaria Prezydenta RP przygotowała "Zieloną Księgę" o kwestii dostępu do nieodpłatnej pozasądowej pomocy prawnej dla potrzebujących. Publikacja to efekt spotkań ekspertów w ramach Forum Debaty Publicznej "Sprawne i służebne państwo".

 

Według prezydenta księga ma być inspiracją do działań w tej sprawie oraz zachęcać do wspólnego wysiłku, głównie rząd i parlament.

 

W ponad 100-stronicowej księdze napisano m.in., że prezydent stoi na stanowisku, iż istnieje konieczność zaoferowania przez państwo narzędzi ułatwiających właściwe odczytywanie prawa przez obywateli. W rekomendacjach podkreślono, że system pomocy prawnej należy budować stopniowo i że powinien on funkcjonować na poziomie powiatów, które zostałyby w tym celu wyposażone w odpowiednie środki budżetowe.

 

Księga stwierdza m.in., że mimo kilkukrotnych obietnic, Ministerstwo Sprawiedliwości nie przedstawiło oficjalnie projektu o pomocy prawnej. Dodano, że w styczniu 2013 r. ówczesny minister poinformował, że prace nie będą przez obecny rząd prowadzone, a opieka prawna dla obywateli zwiększy się w związku z pracami deregulacyjnymi i wzrostem liczby prawników.(PAP)

 

Poleć znajomemu