Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 15 maja 2014

Prezydent: Mamy coraz lepszy klimat dla rodziny

  |   Gala finałowa konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny" Gala finałowa konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny" Gala finałowa konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny" Gala finałowa konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny" Gala finałowa konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny" Gala finałowa konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny" Gala finałowa konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny" Gala finałowa konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny" Gala finałowa konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny" Gala finałowa konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny" Gala finałowa konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny" Gala finałowa konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny" Gala finałowa konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny" Gala finałowa konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny"

Mamy coraz lepszy klimat dla rodziny - podkreślał Prezydent RP Bronisław Komorowski na Gali finałowej konkursu dla samorządów „Dobry Klimat dla Rodziny”. Ale, jak dodał, im więcej się robi, tym bardziej widać, że jeszcze wiele zostało do zrobienia.

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin ONZ Para Prezydencka wzięła udział w Gali finałowej konkursu dla samorządów „Dobry Klimat dla Rodziny”. Konkurs skierowany do samorządów, jest jednym z elementów strategicznego Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP. Celem konkursu jest wyróżnienie i upowszechnienie w całej Polsce najlepszych lokalnych rozwiązań sprzyjających rodzicielstwu.

 

Laureaci zostali wyłonieni w trzech kategoriach, przyznano też nagrodę specjalną.

 

- Mamy coraz lepszy klimat dla rodziny i to widać także w tej sali - mówił Prezydent RP na początku Gali. – Dziękuję wszystkim, którzy chcieli ten dobry klimat dla polskiej rodziny tworzyć – dodał. 

 

 

 

Prezydent podziękował samorządom wszystkim szczebli, które działają, wspólnie pracują nad systemem adresowanym do dużych rodzin.
 

Wskazywał na przykład województwa opolskiego, gdzie wrażliwość na problemy rodziny zostawała połączona z wrażliwością na kwestię seniorów. W środę w Opolu Para Prezydencka wzięła udział w inauguracji Opolskiej Karty Dużej Rodziny i Seniora. Zobacz także: "Myślenie o rodzinie i biznesie można połączyć"

 

Podkreślał, że ważna jest solidarność międzypokoleniowa. - Przeżywamy kryzys demograficzny, to oznacza, że będzie coraz więcej seniorów, którzy będą stanowili istotny problem dla kraju. Im szybciej ten problem spróbujemy rozwiązywać, tym łatwiej będzie wspólnie udźwignąć odpowiedzialność – zaznaczył.
 

Bronisław Komorowski mówił, że są województwa, które mogą pochwalić się wysokim poziomem wzrostu demograficznego. - Województwa, które jeszcze mają poczucie bezpieczeństwa demograficznego, ale i one powinny przyglądać się uważnie problemowi, aby na czas zareagować. Im szybciej tym lepiej, więc warto na wzajem siebie uczulać i pobudzać do aktywności, monitorowania problemu, wymiany doświadczeń i budowania systemu, który by sprzyjał rozwiązywaniu systemu polskich rodzin – powiedział.
 

Podkreślił, że z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny warto powiedzieć sobie, że chcemy się zająć naszymi rodzinami, od których zależy przyszłość całej Polski.


Zaznaczył, że chciałby wywołać zdrową konkurencję między samorządami, między instytucjami – wyścig o to, co mogą dla rodzin zrobić lepiej, gdzie szukać najlepszych rozwiązań, a także zachęcić je, by działały razem.


Prezydent wskazywał, że zbliżają się wybory samorządowe i zachęcał do śmiałego, odważnego mówienia w czasie kampanii wyborczej o działaniach dla rodzin, tak żeby powstała zdrowa rywalizacja, gdzie istotnym ciężarem decydującym o tym, na kogo oddać głos był stosunek i praktyczna zdolność do działania na rzecz polskiej rodziny.

 

Anna Komorowska gratulowała i dziękowała laureatom, nominowanym oraz wszystkim samorządom, które wzięły udział w konkursie. – Zaczynamy tworzyć taką rodzinę samorządów, które dbają właśnie o rodzinę – mówiła Małżonka Prezydenta RP i zachęcała do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.


Laureaci konkursu dla samorządów „Dobry Klimat dla Rodziny”:

 

I kategoria - Dobre Rodzicielstwo: Miasto Białystok za Białostocką Akademię Rodziny;

 

II kategoria - Czas wolny dzieci i młodzieży - czas rozwoju: Gmina Sępólno Krajeńskie za program „Jesteśmy aktywni, jesteśmy kreatywni”;

 

III kategoria - Rodziny wielodzietne wartością dla wspólnoty lokalnej: Gmina Grodzisk Mazowiecki za Kartę Dużej Rodziny 3+ i 4+;

 

Laureatem Nagrody specjalnej za ciekawe, innowacyjne oraz konsekwentne działania na rzecz rodzin realizowane w ramach programów: "Rodzina bliżej siebie" i Centrum Aktywnego Mieszkańca oraz kampanii społecznej "MAMY więcej" – zostało – Miasto Gdynia.

 

Nominowani byli:

 

w I kategorii Dobre Rodzicielstwo:

 

- Miasto Białystok za Białostocką Akademię Rodziny;

- Miasto Katowice za program „Macierzyństwo - mój czas”;

- Samorząd województwa małopolskiego za projekt „Więzienie WIĘZI nie więzi”;

- Gmina Tłuszcz za Punkt Pomocy Dziecku i Rodzinie;

- Miasto Wrocław za wrocławski program zintegrowanych działań na rzecz wspierania i rozwoju rodziny.

 

W II kategorii Czas wolny dzieci i młodzieży - czas rozwoju:

 

- Gmina Dębica za program „Edukacja humanitarna - sposobem aktywizacji uczniów”;

- Miasto Gdynia za Centrum Aktywnego Mieszkańca: klub osiedlowy APTEKA oraz klub młodzieżowy KREATYWNI;

- Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego za ASTROBAZĘ – sieć przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych;

- Gmina Sępólno Krajeńskie za program „Jesteśmy aktywni, jesteśmy kreatywni”;

- Miasto Tczew za świetlicę środowiskowo-sąsiedzką ZAMKOWA 26.


W III kategorii Rodziny wielodzietne wartością dla wspólnoty lokalnej:

 

- Gmina Grodzisk Mazowiecki za Kartę Dużej Rodziny 3+ i 4+;

- Miasto Nowy Sącz za wspieranie i upowszechnianie zawodowych form rodzicielstwa zastępczego;

- Miasto Stargard Szczeciński za program "Na start";

- Powiat olsztyński za rozwój systemu rodzicielstwa zastępczego w powiecie olsztyńskim;

- Miasto Toruń za Program Promocji Dużej Rodziny „JESTEŚMY RAZEM”.

 

- Gdy przystępowaliśmy do realizacji pomysłu konkursu nie spodziewaliśmy się, że tyle dobrego dzieje się w Polsce - mówiła Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka . Dodała, że w tym roku zgłosiło się znacznie więcej samorządów niż w poprzednim - do tegorocznej, drugiej edycji konkursu samorządy miast, gmin, powiatów i województw zgłosiły 253 inicjatywy.
 

- Staraliśmy się wybrać inicjatywy jak najbardziej różnorodne, co może być ofertą zarówno dla małych gmin, jak i dużych regionów. Chodziło nam o to, aby dobre praktyki można było upowszechniać w każdych warunkach i w każdej sytuacji – podkreślała minister.

Galę poprowadzili Paulina Chylewska i Krzysztof Ziemiec. Podczas uroczystości wystąpił Chór dziecięcy Artos im. Wł. Skoraczewskiego pod dyrekcją Danuty Chmurskiej.

Poleć znajomemu