Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 16 maja 2014

"Kraje naszego rejonu łączą wspólne losy i dążenia"

  |   Konferencja „Wspólnota ponad kordonem” z udziałem Prezydenta RP Konferencja „Wspólnota ponad kordonem” z udziałem Prezydenta RP Konferencja „Wspólnota ponad kordonem” z udziałem Prezydenta RP Konferencja „Wspólnota ponad kordonem” z udziałem Prezydenta RP Konferencja „Wspólnota ponad kordonem” z udziałem Prezydenta RP Konferencja „Wspólnota ponad kordonem” z udziałem Prezydenta RP Konferencja „Wspólnota ponad kordonem” z udziałem Prezydenta RP Konferencja „Wspólnota ponad kordonem” z udziałem Prezydenta RP Konferencja „Wspólnota ponad kordonem” z udziałem Prezydenta RP

Prezydent Bronisława Komorowski ocenił podczas piątkowej konferencji w Pałacu Prezydenckim, że można mówić o specyficznej wspólnej drodze do wolności i poprzez wolność, o wspólnocie zarówno losów, jak i dążeń krajów Europy Środkowo-Wschodniej.


Prezydent wziął udział w konferencji „Wspólnota ponad kordonem. Opozycja demokratyczna Europy Środkowo-Wschodniej w czasach zimnej wojny”. Konferencja została zorganizowana przy współpracy Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka, Europejskiego Centrum Solidarności oraz Fundacji PZU. Dyskusję odtworzył Szef KPRP Jacek Michałowski.
 

Prezydent podkreślił, że w tym roku Polska obchodzi 25-lecie Wolności, dodając, że w tym okresie także inne narody tego rejonu Europy również odzyskiwały wolność. – Można więc powiedzieć, że odzyskaliśmy ją razem – zaznaczył.

 

- Razem w znacznej mierze szliśmy do tej wolności, przez trudny okres komunizmu. Co ciekawsze w znacznej mierze razem w dalszym ciągu staramy się iść przez naszą wolność, przez te 25 lat – ocenił. Przypomniał, że z większością krajów regionu obchodzimy 15-lecie członkostwa w NATO oraz 10-lecie wstąpienia do UE.
 

W opinii Bronisława Komorowskiego, w dalszym ciągu trwa specyficzna wspólnota losów. - Można mówić o specyficznej wspólnej drodze do wolności i poprzez wolność, o wspólnocie zarówno losów, jak i dążeń – wskazywał.
 

Prezydent mówił, że warto się zastanowić skąd wzięła się wzięła. Jak dodał, wspólnota nie wzięła się tylko i wyłącznie z geografii, choć ma ona ogromne znaczenie; nie wzięła się tylko i wyłącznie z historii. - Wzięła się również z bardzo konkretnych działań, które podjęte kiedyś w dalszym ciągu na nas oddziałują – ocenił.
 

Wskazał, że fenomenem było istnienie na rynku wydawniczym w polskim podziemiu antykomunistycznym jedynych w Europie pism, które były poświęcone nie tylko własnej wolności, a były adresowane i budowane aby poznawać i działać także na rzecz innych. - Ogromny wpływ na utrzymującą się wspólnotę drogi i celów ma fakt podejmowanych w równych okresach, z różną intensywnością niesłychanie ważnych wspólnych przedsięwzięć – mówił.
 

Bronisław Komorowski podkreślał, że Polsce przypadł nam w udziale niebywały los, udało się odzyskać wolność, zbudować gospodarkę wolnorynkową, demokrację. – Po raz pierwszy możemy też powiedzieć, że z absolutną większością sąsiadów mamy nie tylko poprawne stosunki, ale mamy daleko idące pozytywne emocje. Mamy ewidentne efekty pojednania ponad trudną historią – Niemcami, Ukraińcami, mamy też efekty w postaci ułożenia relacji, na zasadzie starych przyjaźni – Węgrzy, Słowacy. A także układane według nowego schematu, przekraczające stereotypy niesłychanie sympatyczne stosunki między Polakami i Czechami – przekonywał.
 

Poleć znajomemu