Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 17 maja 2014

„Noc Muzeów” w Pałacu Prezydenckim i Belwederze

  |   Zwiedzanie Belwederu w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Belwederu w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Belwederu w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Belwederu w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Belwederu w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Belwederu w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Belwederu w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Belwederu w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w ramach „Nocy Muzeów w Warszawie” Multimedialny pokaz „Muzeum Utracone” Multimedialny pokaz „Muzeum Utracone” Multimedialny pokaz „Muzeum Utracone” Multimedialny pokaz „Muzeum Utracone”

W ramach projektu „Noc Muzeów w Warszawie” Pałac Prezydencki, Belweder, a także rezydencja Prezydenta RP w Wiśle, zostały w sobotę otwarte dla zwiedzających.

 

O godz. 21.30 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbył się pokaz multimedialny „Muzeum Utracone”.Wziął w nim udział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński. Minister ocenił, że przywracanie pamięci, czyli podstawowa misja "Muzeum Utraconego", jest nie tylko wartością edukacyjną, patriotyczną i narodową. - Tworzy również możliwość każdemu z nas ukonstytuowania się, znalezienia siebie, swojej pamięci i swojego małego muzeum - powiedział.

 

Założeniem projektu multimedialnego „Muzeum Utracone” było pokazanie w nowoczesnej formie (animacja) materialnego dorobku kultury utraconej na przestrzeni wieków, ale także tych dzieł, które po latach zostały odzyskane. 

 

Projekt realizowany jest na zamówienie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku projekt ponownie otrzymał honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.


W Pałacu Prezydenckim można było oglądać m. in. repliki polskich chorągwi od Grunwaldu po „Solidarność”, kopie Konstytucji 3 Maja oraz Konstytucji dla Europy Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego z 1831 roku – znajdujące się w Sali Chorągwianej, a także płótna Jerzego Nowosielskiego, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej.

 

Zwiedzający Pałac Prezydencki mogli zwiedzić m. in. Salę Kolumnową, w której odbywa się większość uroczystości z udziałem Prezydenta RP, m.in.: powołanie rządu, wręczanie orderów i odznaczeń państwowych, nominacji profesorskich, sędziowskich, a także konferencje prasowe z udziałem zagranicznych gości, Salę Białą, w której Prezydent RP przyjmuje m.in. przywódców innych państw, Salę Jerzego Nowosielskiego, w której znajduje się dziesięć obrazów artysty, Antyszambrę, a w niej m. in. zabytkowy fortepian Jana Ignacego Paderewskiego, Salę Obrazową, Sień Wielką i Kaplicę.

 

W Pałacu Prezydenckim można było także obejrzeć malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej. Wśród prac znalazło się kilkanaście kompozycji Jacka Malczewskiego, a także dzieła Olgi Boznańskiej, Vlastimila Hofmana, Włodzimierza Tetmajera.

 

Zwiedzający mogli zobaczyć także Okrągły Stół - oryginalny stół stoi w sali na parterze w północnym skrzydle Pałacu Prezydenckiego.

 

Tej nocy w Sali Kolumnowej eksponowane były również najwyższe i najstarsze polskie odznaczenie cywilne Order Orła Białego.

 

Z kolei w Belwederze zwiedzający mogli zobaczyć Salę Pompejańską, Salę Marmurową, Salę Lustrzaną, Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wyposażenie tego ostatniego miejsca stanowi oryginalne biurko z lampkami, kałamarzem, fotel Marszałka, a także drugi fotel dla gości przy biurku i łóżko z szafką nocną.

 

Udostępniona została także ekspozycja zbiorów, która obejmuje ponad trzy tysiące pamiątek z okresu II Rzeczypospolitej związanych z osobą Józefa Piłsudskiego. W Sali Orderu Wojennego Virtuti Militari będzie można zapoznać się z historią jednego z najstarszych orderów wojskowych na świecie. Zwiedzający mogli również obejrzeć Kaplicę pw. NMP Królowej Polski.

Poleć znajomemu