Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 22 maja 2014

Spotkanie z sekretarzem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego

  |   Spotkanie Pary Prezydenckiej z Sekretarzem Generalnym Światowej Organizacji Ruchu Skautowego Spotkanie Pary Prezydenckiej z Sekretarzem Generalnym Światowej Organizacji Ruchu Skautowego Spotkanie Pary Prezydenckiej z Sekretarzem Generalnym Światowej Organizacji Ruchu Skautowego Spotkanie Pary Prezydenckiej z Sekretarzem Generalnym Światowej Organizacji Ruchu Skautowego Spotkanie Pary Prezydenckiej z Sekretarzem Generalnym Światowej Organizacji Ruchu Skautowego Spotkanie Pary Prezydenckiej z Sekretarzem Generalnym Światowej Organizacji Ruchu Skautowego Spotkanie Pary Prezydenckiej z Sekretarzem Generalnym Światowej Organizacji Ruchu Skautowego Spotkanie Pary Prezydenckiej z Sekretarzem Generalnym Światowej Organizacji Ruchu Skautowego

Prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką spotkali się w czwartek z Sekretarzem Generalnym Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) Scottem Teare'em oraz dyrektorem ds. rozwoju WOSM Goeranem Haegerdalem.

 

Podczas spotkania poruszono problematykę działalności organizacji skautowych w Europie i na świecie, a także kwestie związane ze współpracą pomiędzy organizacjami z równych państw. Omówiono również plany związane z przeprowadzeniem w Polsce w 2023 roku Światowego Jamboree Skautowego – odbywającego się co cztery lata spotkania Skautów z całego świata, o którego organizację ubiega się Związek Harcerstwa Polskiego, będący członkiem WOSM.

 

Uznając wagę tych starań nie tylko dla ruchu harcerskiego, ale i dla całego naszego kraju, Prezydent Bronisław Komorowski przyjął przewodnictwo nad honorowym komitetem ds. organizacji Jamboree w 2023 roku w Polsce.

 

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że Bronisław i Anna Komorowscy byli harcerzami "i mają ogromny sentyment do tego ruchu".

 

Minister przypomniał, że 25 maja 2012 r. prezydent objął protektoratem harcerstwo polskie w kraju i poza jego granicami. Jak podkreślił, "oznacza to, że prezydent uznał działania ruchu harcerskiego, jego historię i potencjał, jaki wnosi ono do nowoczesnej Polski za bardzo istotny".

 

Dodał także, że Polska stara się o organizację Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku. - Moje rozmowy z panem Scottem Teare'em upewniły mnie co do tego, że są na to duże szanse. Polska przedstawi swoją kandydaturę w tym roku, podczas Kongresu Światowego Skautingu w Słowenii - zapowiedział minister Klimczak.

 

- Myślę, że ważne może być to, co usłyszeliśmy od przedstawicieli Światowego Ruchu Skautowego - tzn. że po raz pierwszy spotykają się z sytuacją, żeby na 9 lat przed planowanym zlotem była taka zgodność wysokiego protektoratu prezydenta i działań administracji rządowej - rząd przyjął ustawę o gwarancjach rządowych dla organizacji tego zlotu - i deklaracji biznesu, jak również tego, co dzieje się na poziomie lokalnym. To napawa optymizmem, choć przed nami jeszcze wielka praca, by polska kandydatura sprostała wszystkim wymogom formalnym - zaznaczył minister.

 

Jak podkreślił, trwają negocjacje co do wyboru miasta-gospodarza zjazdu. - Na zlocie w Szwecji gościło 40 tysięcy harcerzy. Jeśli mamy przygotować imprezę na taką skalę, musi to być miejsce, w którym będziemy w stanie sprostać wymogom organizacyjnym, ale także takie, w którym goście będą mogli spędzać czas i poznawać Polskę od najlepszej strony - zauważył Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

 

We wtorek rząd poparł zorganizowanie w Polsce w 2023 r. Światowego Jamboree Skautowego. Zadeklarował też wsparcie dla wcześniejszych imprez - Światowego Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego w 2018 r. i Europejskiego Jamboree Skautowego w 2021 r.

 

Decyzję o przyznaniu organizacji 25. Światowego Jamboree Skautowego podejmie Światowy Kongres w 2017 r. Dwa lata później, w 2019 r. odbędzie się zlot Jamboree w Stanach Zjednoczonych, organizowany wspólnie przez Meksyk, USA i Kanadę. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu