Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 26 maja 2014

"Mija 25 lat rozwoju kultury polskiej w wolności"

  |   Koncert w Pałacu Prezydenckim Koncert w Pałacu Prezydenckim Koncert w Pałacu Prezydenckim Koncert w Pałacu Prezydenckim Koncert w Pałacu Prezydenckim Koncert w Pałacu Prezydenckim Koncert w Pałacu Prezydenckim Koncert w Pałacu Prezydenckim Koncert w Pałacu Prezydenckim Koncert w Pałacu Prezydenckim Koncert w Pałacu Prezydenckim Koncert w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną spotkali się w poniedziałek wieczorem w Warszawie z twórcami kultury. Para Prezydencka wraz z zaproszonymi artystami wysłuchała koncertu muzyki Pawła Mykietyna.

 

Para Prezydencka, która polskich artystów zaprosiła na muzyczny wieczór do Pałacu Prezydenckiego, podkreśliła ich zasługi dla polskiej kultury. - Chcieliśmy po prostu podziękować całemu środowisku osób, które odgrywają istotną rolę dla kształtowania obecnego, współczesnego wizerunku kultury Polski - powiedział Bronisław Komorowski.


- Mamy nadzieję, że to będzie dobra okazja do rozmów, spotkań. Do rozmów na różne tematy, ale jest jednak jeden temat, który wszystkich nas zawsze będzie intrygował ze względu na to, że mija 25 lat naszego życia w wolnym państwie, także i rozwoju kultury polskiej w wolności. Myślę, że o tym sobie będziemy troszeczkę myśleli, trochę porozmawiamy, ale przede wszystkim powinniśmy się z tego cieszyć - podkreślił prezydent.


Małżonka prezydenta Anna Komorowska dziękując gościom za przybycie, zwróciła uwagę, że muzyczny wieczór w Pałacu Prezydenckim będzie miał szczególny charakter. - Wypełni go muzyka pana Pawła Mykietyna, który debiutował 25 lat temu. Jego muzykę można usłyszeć w salach koncertowych, salach kinowych, a także w salach teatralnych, ale w Pałacu Prezydenckim jej jeszcze nie słyszeliśmy - zwróciła uwagę Anna Komorowska.


Wśród gości prezydenta byli Mirosław Bałka, Mariusz Kwiecień, Jerzy Trela, Grzegorz Jarzyna, Tadeusz Rolke, Allan Starski Agnieszka Holland, Urszula Dudziak, Agata Kulesza, Agata Buzek, Wojciech Pszoniak, Jan Englert, Jan Kidawa-Błoński, Kazimierz Kaczor, Artur Żmijewski, Maciej Stuhr, Andrzej Mleczko, Daniel Olbrychski. Poza artystami na koncert przybyli minister kultury Bogdan Zdrojewski i przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.


Podczas koncertu muzyki Pawła Mykietyna, wybitnego kompozytora muzyki współczesnej, wysłuchano trzech utworów: "...choć doleciał Dedal" na klarnet, wiolonczelę i fortepian, "Kartka z albumu" na wiolonczelę i komputer oraz II Kwartet smyczkowy. - To moje utwory kameralne sprzed wielu lat, pochodzą z różnych okresów. Wśród muzyków znajdą się Krystyna Sakowska, Dominik Płociński, Joanna Opalińska, Andrzej Bauer, a także muzycy zespołu Lutosławski Quartet - powiedział Mykietyn.


Zobacz także: Prezydent: To dobre lata dla polskiej kultury W poniedziałek przed południem prezydent odznaczył blisko 40 twórców kultury. Artyści otrzymali odznaczenia m.in. za działania na rzecz upowszechniania sztuki muzycznej, filmowej i teatralnej, a także na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego, ładu przestrzennego, rozwoju architektury. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu