Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 3 czerwca 2014

"Wolność wymaga wysiłku i często siły"

  |   Powitanie prezydenta USA w Pałacu Prezydenckim Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta USA z prezydentami państw regionu

Bezpieczeństwo, tak jak wolność, nie jest dane raz na zawsze, trzeba o nie zabiegać i stale umacniać.Wolność nie jest bezbronnością, wolność wymaga wysiłku i często siły - mówił Prezydent RP na spotkaniu z przywódcami Europy Środkowej i Wschodniej.  - Jako sojusznicy w NATO stoimy ramię w ramię - podkreślał Prezydent USA.

 

W Pałacu Prezydenckim odbyło się we wtorek po południu spotkanie Prezydentów RP i USA z przywódcami Europy Środkowej i Wschodniej. W spotkaniu uczestniczyli prezydent Bułgarii Rosen Plevneliev, prezydent Chorwacji Ivo Josiopvić, prezydent Czech Miloš Zeman, prezydent Estoni Toomas Hendrik Ilves, prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė, prezydent Łotwy Andris Bērziņš, prezydent Rumunii Traian Băsescu, prezydent Słowacji Ivan Gašparovič i prezydent Węgier János Áder.


Amerykański przywódca odwiedza Polskę z okazji uroczystych obchodów 25-lecia Wolności.

 

Bronisław Komorowski rozpoczynając spotkanie podkreślił, że 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm, co jak wspomniał ogłosiła polska aktorka, nie żaden wielki polityk. – Powiedziała to w telewizji, jako rzecz oczywistą i dopiero wtedy dotarła do nas ranga wydarzenia, dotarła do nas ranga głębokiej historycznej zmiany – mówił.


Wspomniał też, że Sala Kolumnowa w Pałacu Prezydenckim, gdzie odbywa się spotkanie, dla wielu Polaków jest miejscem upamiętniającym ten zły czas, który 4 czerwca 1989 roku trzeba było przełamać. Przypomniał, że w tej sali w latach 50. został podpisany Układ Warszawski, który był jednym z filarów systemu ograniczeń pojałtańskich, ograniczeń naszych krajów, ograniczeń wolności, niepodległości, swobodnego rozwoju naszych narodów.
 

- Dlatego dziękuję, że możemy dzisiaj wspólnie cieszyć się z tego, że ten zły okres uzależnień pojałtańskich odszedł już w mroki historii – zaznaczył Bronisław Komorowski.


- Mamy wspólne doświadczenie życia w złym systemie, bolesnym systemie ograniczeń, ale także mamy doświadczenie, że tylko razem idąc mogliśmy wtedy zapewnić wolność, a dzisiaj możemy zapewnić bezpieczeństwo naszych państw, naszych narodów – podkreślił polski prezydent.


Zaznaczył też, że bezpieczeństwo, tak jak wolność, nie jest dane raz na zawsze, stale trzeba o nie zabiegać i stale umacniać. – Czynimy to w ramach NATO. Udowadniając sobie i światu, że wolność nie jest bezbronnością, że wolność wymaga wysiłku i wymaga często siły – powiedział Bronisław Komorowski.
 

- Chciałbym podkreślić wspólnotę także działania w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, w ramach niełatwych operacji zewnętrznych, jak Afganistan. I pragnę wyrazić nadzieję, że dzisiaj również solidarnie będziemy działać na rzecz umocnienia NATO, bogatsi o doświadczenie, które wynika z obserwacji, a także przeżywania kryzysu tuż za wschodnią granicą Sojuszu, na terenie sąsiedniego państwa, w relacjach między Ukrainą a Rosją – zaznaczył.

 

Prezydent wskazywał, że dla bezpieczeństwa naszego regionu istotne znaczenie mają także inne, nie tylko militarne aspekty, jak kwestie bezpieczeństwa energetycznego i dalsza perspektywa wzmocnienia więzi transatlantyckich. Dodał także, że wspólnym doświadczeniem ważnym z punktu widzenia poczucia solidarności i bezpieczeństwa jest fakt znalezienia odpowiedzi w postaci reakcji NATO, w tym może przede wszystkim USA, na zagrożenia związane z kryzysem ukraińskim.


- Chciałbym być wyrazicielem nas wszystkich w docenieniu faktu, że odpowiedzią na kryzys było także zwiększenie obecności Sojuszu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Bronisław Komorowski.


- Chciałbym wyrazić również satysfakcję z faktu, że będziemy mogli jutro spotkać się i wspólnie obchodzić 25-lecie Wolności, która jest i wspomnieniem, ale i wyzwaniem na przyszłość także razem z nowo wybranym prezydentem Ukrainy - podkreślił.

 

Barack Obama na początku spotkania mówił, że 25-lecie polskiej Wolności przypomina o transformacji w całym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.  - Kraje, które reprezentujecie, podjęły się trudnych reform i budowy instytucji demokratycznych dając o wiele lepszy dobrobyt dla swoich obywateli – mówił prezydent USA.


- Będąc sojusznikami NATO musimy być absolutnie zjednoczeni w naszym zobowiązaniu w ramach art. 5. Traktatu Waszyngtońskiego i obrony zbiorowej. Musimy stać ramię w ramię. I, jak wielokrotnie powtarzałem, nieustannie wierzę, że NATO jest kamieniem węgielnym - podstawą bezpieczeństwa również Stanów Zjednoczonych, nie tylko Europy – podkreślał. Zapewnił też, że biorąc pod uwagę działania Rosji na Ukrainie, NATO zwiększy obecność w regionie.

 

Ponadto prezydent USA mówił o dywersyfikacji źródeł dostaw energii. - Stany Zjednoczone będą eksportować więcej gazu na rynek międzynarodowy – zadeklarował.


- Jako sojusznicy w NATO stoimy ramię w ramię, wszyscy w Europie Środkowo-Wschodniej muszą wiedzieć, że nikt nie może wam odebrać tego, co zbudowaliście przez ostatnie 25 lat - akcentował Barack Obama.


 

Poleć znajomemu