Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 3 czerwca 2014

Spotkanie z ukraińskim prezydentem elektem

  |   Spotkanie polskiego prezydenta z ukraińskim prezydentem elektem Spotkanie polskiego prezydenta z ukraińskim prezydentem elektem Spotkanie polskiego prezydenta z ukraińskim prezydentem elektem Spotkanie polskiego prezydenta z ukraińskim prezydentem elektem

Kryzys polityczny na Ukrainie i perspektywy jego rozwiązania były głównym tematem rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego i ukraińskiego prezydenta elekta Petra Poroszenki. Obaj prezydenci umówili się, że będą kontynuować rozmowy 7 czerwca.

 

Prezydent elekt Ukrainy przebywa w Warszawie z okazji obchodów 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Prezydenci Komorowski i Poroszenko rozmawiali we wtorek wieczorem w Belwederze. W środę rano prezydent Ukriany spotka się z prezydentem USA Barackiem Obamą.


- Tematem rozmowy była ocena sytuacji na Ukrainie i perspektywy politycznego rozwiązania kryzysu. Prezydent Poroszenko przedstawił plan działań, które zamierza podjąć w najbliższym czasie w tym zakresie - powiedział PAP minister Jaromir Sokołowski.


Prezydenci Komorowski i Poroszenko - zaznaczył minister - podjęli także kwestie stosunków dwustronnych, w tym polskiej pomocy dla ukraińskich reform, w sposób szczególny dla reformy samorządowej.


- Umówili się na kontynuację rozmów 7 czerwca w Kijowie, gdzie prezydent Komorowski będzie uczestniczył w uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta Ukrainy - podkreślił Jaromir Sokołowski.

Wizyta w Warszawie to pierwsza zagraniczna podróż Poroszenki po jego wyborze na urząd prezydenta Ukrainy 25 maja.

Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z Poroszenką w dniu jego wyboru. Zaprosił go wówczas do złożenia wizyty w Warszawie. Wyraził wówczas nadzieję na stabilizację sytuacji na Ukrainie i potwierdził niezmienne poparcie Polski dla europejskich aspiracji tego kraju. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu