Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 4 czerwca 2014

Msza św. za wolność

  |   Msza św. za wolność w archikatedrze św. Jana Msza św. za wolność w archikatedrze św. Jana Msza św. za wolność w archikatedrze św. Jana Msza św. za wolność w archikatedrze św. Jana Msza św. za wolność w archikatedrze św. Jana Msza św. za wolność w archikatedrze św. Jana Msza św. za wolność w archikatedrze św. Jana Msza św. za wolność w archikatedrze św. Jana Msza św. za wolność w archikatedrze św. Jana Msza św. za wolność w archikatedrze św. Jana Msza św. za wolność w archikatedrze św. Jana

W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w 25. rocznicę wyborów parlamentarnych 4 czerwca została odprawiona msza za wolność. Uczestniczyła w niej Para Prezydencka, a przewodniczył jej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

 

Wśród koncelebrujących byli nowy prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

 

Podzielona Europa po 45 latach się zjednoczyła, zniewolona Europa Środkowo-Wschodnia stała się wolna, a wszystko zaczęło się w Polsce - mówił kard. Kazimierz Nycz, witając zebranych w warszawskiej archikatedrze na mszy dziękczynnej za odzyskaną wolność.

 

Powstanie w 1980 r. Solidarności i jej działalność walnie przyczyniło się do odzyskania przez Polaków wolności - podkreślił kard. Pietro Parolin w odczytanej homilii.  Jego zdaniem nic nie zapowiadało zmian na polskiej ziemi.  - Polska była zniewolona, Polacy byli poddani głębokiej ideologizacji komunistycznej. Byli równocześnie wierni Bogu i Kościołowi - dodał.

 

Walcząc o wolność, wybraliście metody pokojowe. Bezkrwawa transformacja była wielkim zwycięstwem odwagi, rozsądku i moralności nad cynizmem poprzedniego systemu - podkreślił kard. Pietro Parolin. Zwrócił uwagę, że polskie dążenia wolnościowe stały się "inspiracją i przykładem dla innych zniewolonych narodów Europy Środkowej i Wschodniej, by odważniej podjąć walkę o wolność".

 

- Zdecydowaliście, że na siłę fizyczną będziecie odpowiadać wyłącznie siłą duchową. W odwadze życia prawdziwego i autentycznego dostrzegaliście jedyne, skuteczne remedium na przemoc i fałsz autorytarnego państwa. Bezkrwawa polska transformacja była wielkim zwycięstwem odwagi, rozsądku i moralności nad cynizmem poprzedniego systemu. Warto przypomnieć ten wasz wkład w europejskie dziedzictwo i to, że wasze dążenia wolnościowe stały się inspiracją i przykładem dla innych zniewolonych narodów Europy Środkowej i Wschodniej, by odważniej podjąć walkę o wolność - powiedział.

 

Dziękując za wspólną modlitwę, kard. Parolin - przywołując słowa papieża Jana Pawła II - podkreślił, że "droga do prawdziwej wolności jest nadal odległa, lecz wprowadzając pokój - bo tacy pragniemy być - możemy przekroczyć bariery".

 

Przekazując zgromadzonym pozdrowienie od papieża Franciszka, watykański hierarcha wskazał, że "mając na względzie wiele naglących potrzeb europejskiego kontynentu Ojciec Święty zachęca, by nasze wysiłki były skierowane na pokojową współpracę, promowanie dialogu i szczególnej troski o najbiedniejszych".  - Jego Świątobliwość modli się dzisiaj wraz z nami - dodał kard. Parolin.


W nabożeństwie uczestniczyli Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef BBN Stanisław Koziej, ministrowie w KPRP, marszałkowie Sejmu i Senatu - Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, b. prezydent Lech Wałęsa, wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce, ludzie nauki i kultury, kombatanci oraz mieszkańcy stolicy.

 

Wzięli w niej udział również przedstawiciele innych państw, m.in.: belgijska para królewska - król Filip i królowa Matylda, Wielki Książę Luksemburga Henryk, prezydent Rumunii Traian Basescu, prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Preca wraz z małżonkiem, prezydent Łotwy Andris Berzins, wicepremier Portugalii Paulo Portas.

(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu