Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 4 czerwca 2014

"Nowoczesność to otwartość na innych"

  |   Spotkanie z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności" Spotkanie z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności" Spotkanie z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności" Spotkanie z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności" Spotkanie z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności" Spotkanie z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności" Spotkanie z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności" Spotkanie z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności" Spotkanie z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności" Spotkanie z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności" Spotkanie z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności"

Nowoczesność oznacza przede wszystkim otwartość na innych ludzi, na inne narody, otwartość na sąsiadów, zdolność do szukania przyjaciół – podkreślał Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas spotkania z młodzieżą pod hasłem: "1989 - Pokolenie Wolności".


W spotkaniu na Zamku Królewskim uczestniczyli też prezydenci Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier.
 

- Wolność nie jest dana raz na zawsze, ona wymaga ciągłego wysiłku – podkreślał Prezydent RP. Jak zaznaczył, jest szalenie dumny z tego, że wolność w Polsce jest dokonaniem jego pokolenia.
 

- Ale jednocześnie jestem przekonany, że to pokolenie następne, także moich dzieci, powinno lepiej zarządzać wolnością, powinno więcej umieć, powinno być mądrzejsze także o doświadczenie mojego pokolenia – powiedział.
 

Podkreślił także, że każde pokolenie musi odpowiadać samo sobie jak rozumie najlepiej interes własnego narodu, jak rozumie najlepiej interes wspólnoty, jaką jest Europa, jak potrafi najlepiej rozwiązywać kwestie związane z sąsiedztwem.
 

- Nowoczesna Polska to przede wszystkim Polska, która ma nowoczesnych ludzi, dobrze wykształconych i nastawionych na to, aby nadążać za nowoczesnością, a jednocześnie szanować to, co dostali w spadku po moim pokoleniu – mówił Bronisław Komorowski.
 

Prezydent wskazywał, że można tworzyć nowoczesny świat jednocześnie szanując i przeżywając tradycję.
 

- Nowoczesność to m.in. rozwinięcie tego, co jest osiągnięciem 25 lat Wolności. Przełamanie uprzedzeń sąsiedzkich, przekroczenie barier, które dzieliły narody i zbudowanie - w ramach integrującej się Europy, a także współpracującej naszej części Europy – naprawdę przyjaznych, dobrych relacji między wszystkimi narodami – przekonywał.

Bronisław Komorowski wyraził zadowolenie, że udało się doprowadzić tak daleko i z tak pięknymi efektami porozumienie polsko-niemieckie, polsko-ukraińskie. – Chciałbym, aby nastąpiło porozumienie i pojednanie narodów polskiego i rosyjskiego – powiedział. Dodał też, że z każdym rokiem rośnie poziom przyjaźni do Czechów, Słowaków, Węgrów.

 

Na zakończenie spotkania prezydenci pokroili urodzinowy tort 25-lecie Wolności.
 

Poleć znajomemu