Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 4 czerwca 2014

Prezydenci Polski i Francji odsłonili pomnik Marii Skłodowskiej-Curie

  |   Odsłonięcie pomnika Marii Skłodowskiej-Curie przez Prezydentów RP i RF Odsłonięcie pomnika Marii Skłodowskiej-Curie przez Prezydentów RP i RF Odsłonięcie pomnika Marii Skłodowskiej-Curie przez Prezydentów RP i RF Odsłonięcie pomnika Marii Skłodowskiej-Curie przez Prezydentów RP i RF Odsłonięcie pomnika Marii Skłodowskiej-Curie przez Prezydentów RP i RF Odsłonięcie pomnika Marii Skłodowskiej-Curie przez Prezydentów RP i RF Odsłonięcie pomnika Marii Skłodowskiej-Curie przez Prezydentów RP i RF

Prezydenci Polski i Francji Bronisław Komorowski i Francois Hollande odsłonili w środę w Warszawie pomnik Marii Skłodowskiej-Curie. Rzeźba przedstawiająca dwukrotną noblistkę stanęła niedaleko miejsca jej urodzenia na warszawskim Nowym Mieście.

 

W uroczystości wziął udział prezes Stowarzyszenia Członków Legii Honorowej i inwestor pomnika Jean Caillot, a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. Zobacz także: Minister Maciej Klimczak na prezentacji wystawy ,,Solidarité France-Pologne”

 

Pomnik stanął w pobliżu gotyckiego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny nad wiślaną skarpą u wylotu ul. Kościelnej. To ok. 200 metrów od ul. Freta 16, czyli miejsca urodzenia Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Wiadomo, że polska uczona bardzo lubiła to miejsce i widok, jaki się z niego rozciąga. Rzeźba dłuta Bronisława Krzysztofa również "spogląda" na Wisłę, skarpę i praski brzeg. W ręku trzyma symbol graficzny polonu.

 

Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, która otrzymała Nobla dwukrotnie, a także jedynym uczonym, któremu przyznano Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. W 1903 roku wspólnie z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 r. za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu, nagrodzono ją Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii. (PAP)

 

 

Poleć znajomemu