Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 11 czerwca 2014

"Nowy prezydent Ukrainy ma gigantyczny kapitał"

Prezydent Bronisław Komorowski jest zdania, że nowy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ma gigantyczny kapitał i jest też traktowany na Zachodzie jako człowiek wielkiej szansy na wyjście z sytuacji kryzysowej.


Bronisław Komorowski był pytany na środowym briefingu o rozwój sytuacji na Ukrainie.
 

Prezydent powiedział, że Polska stara się konsekwentnie wspierać Ukrainę, zarówno w okresie kryzysu tworząc sytuację sprzyjającą ograniczeniu agresji w stosunku do Ukrainy wschodniej, jak i przez wspieranie procesu modernizacji tego kraju.
 

- Szanse Ukrainy mogą być zbudowane przez równoległe działania na rzecz, z jednej strony zwiększenia bezpieczeństwa, czyli powstrzymania agresji w stosunku Ukrainy, ale równolegle z działaniami Ukrainy i Ukraińców na rzecz głębokiej modernizacji gospodarki, ustroju, decentralizacji państwa – akcentował. Ocenił, że to są te wielkie zadania, w których Polska stara się wspierać Ukrainę.
 

Zobacz także: "Polska wspiera europejskie dążenia Ukrainy" I jak dodał, temu służyło zaproszenie Petra Poroszenki, jeszcze przed jego zaprzysiężeniem, do Warszawy. Wyraził też przekonanie, mocne wystąpienia w sprawie Ukrainy na Placu Zamkowym w Warszawie odbiły się szerokim echem nie tylko w Polsce, na Ukrainie, ale także w Rosji, na Kremlu.
 

- Przyszłość zależy od jednoczesnej determinacji świata zachodniego w obronie Ukrainy, prawa Ukrainy do niepodległości, niezależności, do wyboru opcji politycznej. A jednocześnie poprzez zachęcanie Ukrainy do głębokich zmian ustrojowych, nie zawsze bardzo miłych – ocenił.
 

Prezydent zaznaczył, że Polska odnosi się ze zrozumieniem do działań zarówno mających na celu obronę integralności terytorium Ukrainy, jak i do działań podjętych przez prezydenta Poroszenkę i rząd zmierzających do zmniejszenia skali kryzysu na Ukrainie wschodniej.
 

W opinii Bronisława Komorowskiego, prezydent Poroszenko ma gigantyczny kapitał, który może i wykorzystuje zarówno w celu obrony integralności swojego państwa, jak i do szukania poparcia we wschodniej Ukrainie na rzecz budowy wspólnej przyszłości.
 

- Ten kapitał to także mocna pozycja w rozmowach ze światem zachodnim. Pan prezydent Poroszenko jest traktowany jako człowiek wielkiej szansy na wyjście z sytuacji kryzysowej – uważa Bronisław Komorowski. – świat zachodni dostrzega w prezydencie Ukrainy, jeżeli nie jedyną, to bardzo poważną szansę na zakończenie trudnego i ryzykownego konfliktu w tym rejonie – dodał.
 

Poleć znajomemu