Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 23 czerwca 2014

Prezydent: Wolność jest czymś niesłychanie cennym

  |   Spotkanie "Młodzi na Wolności" z udziałem Pary Prezydenckiej Spotkanie "Młodzi na Wolności" z udziałem Pary Prezydenckiej Spotkanie "Młodzi na Wolności" z udziałem Pary Prezydenckiej Spotkanie "Młodzi na Wolności" z udziałem Pary Prezydenckiej Spotkanie "Młodzi na Wolności" z udziałem Pary Prezydenckiej Spotkanie "Młodzi na Wolności" z udziałem Pary Prezydenckiej Spotkanie "Młodzi na Wolności" z udziałem Pary Prezydenckiej Spotkanie "Młodzi na Wolności" z udziałem Pary Prezydenckiej Spotkanie "Młodzi na Wolności" z udziałem Pary Prezydenckiej Spotkanie "Młodzi na Wolności" z udziałem Pary Prezydenckiej Spotkanie "Młodzi na Wolności" z udziałem Pary Prezydenckiej Spotkanie "Młodzi na Wolności" z udziałem Pary Prezydenckiej

Wszyscy czujemy, że wolność się kocha, bo jest ona czymś niesłychanie cennym - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z uczniami w Warszawie. Prezydent wręczył wyróżnienia szkołom, które wzięły udział w konkursie "Młodzi dla Wolności".

 

W poniedziałek w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie "Młodzi dla Wolności" zorganizowane z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014. Prezydent wspólnie z małżonką Anną spotkał się z uczniami i nauczycielami szkół zaangażowanych w obchody 25-lecia przemian 1989 r. W spotkaniu wzięli też udział Szef BBN Stanisław Koziej, minister w KPRP Irena Wóycicka i doradca Jan Lityński.

 

- Wolność w sposób naturalny kochamy jako przeżycie piękne, pozytywne, które jest nam wszystkim bardzo potrzebne. Wszyscy czujemy, że wolność się kocha, że wolności się pragnie, że wolność jest czymś niesłychanie cennym, niesłychanie pięknym, jakoś uskrzydlającym ludzi - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent zwrócił uwagę, że wolność zasługuje także na to, by ją rozumieć.  - Żeby ją przeżywać rozumiejąc nie tylko jej znaczenie, jej wagę, ale również to, na czym polega nasz obowiązek wynikający z wolności - mówił.  Zauważył też, że konkurs "Młodzi dla Wolności" pozwalał młodzieży "łączyć ze sobą (...) radość wolności z kształtowaniem postaw odpowiedzialności za to jak ta wolność funkcjonuje dzisiaj i jak ją chcemy ukształtować na przyszłość".

 

Prezydent dodał też, że młodzi ludzie, którzy są przedstawicielami następnego pokolenia, są tymi, którzy wyrastają w świecie wolnym.  - W świecie niewolnym od wszystkich problemów, ale w świecie, który wolnością czyni nas trochę lepszymi - mówił Bronisław Komorowski. - Miejmy nadzieję, że czynimy naszą wolność choć odrobinę lepszą, stawiając sobie samym większe wymagania, większe oczekiwania, bo przecież przejawem wolności jesteśmy wszyscy - dodał.

 

- Chciałbym wam życzyć tego, abyście nie zrezygnowali z kochania wolności i nigdy nie wyrzekli się rozumienia i współodpowiedzialności za polską wolność - mówił do uczniów Bronisław Komorowski.

 

Prezydent podziękował również za udział w ogólnopolskim konkursie "Młodzi dla Wolności" i wręczył wyróżnienia uczniom m.in. Gimnazjum nr 2 z Radzynia Podlaskiego, II Liceum Ogólnokształcącemu z Nowego Targu, Zespołu Szkół Ekonomicznych z Nowego Sącza, Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Zakliczyna, Zespołu Szkół STO z Ciechanowa.

 

Konkurs "Młodzi dla Wolności", który wspólnie zorganizowały Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Kancelaria Prezydenta RP, miał być zachętą dla uczniów, nauczycieli i lokalnych społeczności z całej Polski do włączenia się w obywatelskie obchody Święta Wolności – 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.

 

Konkurs miał za zadanie przybliżyć uczniom historię najnowszą – wiedzę o czasie przełomu i ostatnim 25-leciu. Polegał na przygotowaniu projektu edukacyjnego i dokumentowaniu jego realizacji na autorskim blogu lub na stworzeniu indywidualnego projektu plakatu, eseju albo scenariusza lekcji. Projekty konkursowe były realizowane do końca kwietnia, a całą akcję wspierały biblioteki pedagogiczne, które dokonywały oceny projektów zespołowych i prac indywidualnych.

 

Inne wyróżnione w konkursie placówki, których uczniom prezydent wręczył wyróżnienia to: Zespół Szkół im. Księdza Prałata Stanisława Sudoła w Dzikowcu, IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie, Zespół Kształcenia i Wychowania w Strzebielinie, Szkoła Podstawowa nr 12 im. Michała Kajki w Elblągu, Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie oraz Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. (PAP, inf. własna)

 

 

Poleć znajomemu