Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 24 czerwca 2014

"Pamięć o polskich żołnierzach dobrym fundamentem współpracy"

  |   Uroczystość przed Pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka Uroczystość przed Pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka Uroczystość przed Pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka Uroczystość przed Pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka Uroczystość przed Pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka Uroczystość przed Pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka

Prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką oraz niderlandzka Para Królewska - król Willem-Alexander i królowa Máxima wzięli we wtorek udział w uroczystości przed Pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka na warszawskim Żoliborzu.

 

Para Prezydencka i holenderska Para Królewska spotkały się z kombatantami z dywizji gen. Maczka. Obejrzeli również specjalnie przygotowaną mapę szlaku nowego dywizji gen. Stanisława Maczka.

 

Wcześniej, podczas oświadczeń dla przedstawicieli mediów w Belwederze, prezydent Bronisław Komorowski podziękował holenderskiemu gościowi za "żywą pamięć" o polskich żołnierzach z I Dywizji Pancernej gen. Maczka i o polskich spadochroniarzach walczących o niepodległość Holandii- w roku 1944 i 1945. - Pamięć o polskich żołnierzach jest dobrym fundamentem współpracy polsko-holenderskiej na gruncie NATO - dodał Bronisław Komorowski. Zobacz także: Niderlandzka Para Królewska w Polsce

 

Kpt. Stanisław Jeziorny przeszedł cały szlak bojowy z 1. dywizją. "Od Falais do Wilhemahaven, 1,8 tys. km pod chmurką, 279 dni" - podkreślił.

 

Jednym z miast wyzwolonych przez dywizję gen. Maczka była holenderska Breda. Została wyzwolona w październiku 1944 roku w ramach wspólnego natarcia z kanadyjską 1. armią.

 

-Nie było żołnierza, który by nie płakał, jak zobaczył Bredę po wyzwoleniu, całą biało-czerwoną. Wszędzie napisy: dziękujemy wam Polacy, z błędem - wspominał kpt. Edmund Semrau.

 

Jak dodał, gdy współcześnie - wraz z innymi kombatantami - uczestniczy w uroczystościach w Holandii, do tej pory przewija się: "Dziękujemy wam Polacy".

 

Po wojnie gen. Maczkowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii. Na cmentarzu miejskim w Bredzie, pośród mogił polskich żołnierzy, znajduje się także grób generała.

 

Jak zaznaczył kpt. Jeziorny, jedna z odmian tulipana, wyhodowana przez ogrodnika z okolic Bredy nazywa się właśnie gen. Maczek. - W ubiegłym roku zasadzili 18 cebulek tego kwiatu na grobie generała. Piękny biało-czerwony kwiat - dodał.

 

1. Dywizja Pancerna, powołana do życia 25 lutego 1942 r. na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, przeszła szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. W 1944 r. brała udział w inwazji sił alianckich w Normandii. Odegrała znaczącą rolę w bitwie pod Falaise, zamykając okrążenie wokół niemieckich 7. Armii i 5. Armii Pancernej w tzw. kotle. Wyzwalała holenderską Bredę, uczestniczyła w zdobyciu niemieckiego Wilhelmshaven. "Bijcie się twardo, ale po rycersku" - mówił do swych żołnierzy gen. Maczek po wkroczeniu do Niemiec wiosną 1945 r.

 

Holenderska Para Królewska przebywa w Polsce z dwudniową wizytą. (PAP)

 

Poleć znajomemu