Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 25 czerwca 2014

Otwarcie Polsko-Holenderskiego Forum Gospodarczego

  |   Otwarcie Polsko-Holenderskiego Forum Gospodarczego Otwarcie Polsko-Holenderskiego Forum Gospodarczego Otwarcie Polsko-Holenderskiego Forum Gospodarczego Otwarcie Polsko-Holenderskiego Forum Gospodarczego Otwarcie Polsko-Holenderskiego Forum Gospodarczego Otwarcie Polsko-Holenderskiego Forum Gospodarczego Otwarcie Polsko-Holenderskiego Forum Gospodarczego Otwarcie Polsko-Holenderskiego Forum Gospodarczego Otwarcie Polsko-Holenderskiego Forum Gospodarczego

Innowacyjność to nie tylko realizacja nowych pomysłów, ale też przez nowe metody współpracy, głównie między nauką, biznesem i rządem - przekonywali w środę uczestnicy Polsko-Holenderskiego Forum Gospodarczego, zorganizowanego z okazji wizyty króla Niderlandów.

 

Hasłem Forum jest "Innowacyjność: rozwiązania dla wspólnej przyszłości". Jak mówił monarcha, otwierając je w środę na Stadionie Narodowym, innowacyjność to nowe technologie, wynalazki ale i nowe sposoby myślenia, współpracy i współdziałania.

 

- Innowacyjność polega na odkrywaniu nowych potencjałów, nowych mocnych stron, to rodzaj przygody. Nauczyliśmy się jak wzbogacająca może być ta przygoda na przykładzie naszej walki z morzem. Nowe podejście do zarządzania w tej dziedzinie uczyniło nas bardziej bezpiecznymi. Ale jednocześnie nasza wiedza jest szeroko wykorzystywana na całym świecie - wskazał król Willem-Alexander.

 

Przypomniał, że Holandia jest małym krajem, ale jednocześnie dzięki innowacyjności - jednym z największych eksporterów produktów rolnych. - Musimy mieć inteligentne podejście do planowania przestrzennego, rozwiązań architektonicznych, logistyki, problemu dużej gęstości zaludnienia, by dalej się rozwijać - zauważył Willem-Alexander. Wyraził jednocześnie nadzieję, że jego wizyta przyczyni się do stworzenia nowych pomysłów, kontaktów, powiązań.

 

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił z kolei, że zagraniczne inwestycje w Polsce wkroczyły w kolejny etap - wykorzystania przewag szczególnie atrakcyjnych sektorów usługowych. - Dziś zainteresowanie kieruje się na centra usług i sektory oparte o wiedzę. Nakłady na badania i rozwój systematycznie rosną, więc jesteśmy szczególnie zainteresowani dalszym napływem inwestycji z sektorów energii, szczególnie odnawialnej, teleinformatyki, szeroko pojętych usług korporacyjnych, technologii żywności - mówił prezydent.

 

Jak dodał, w Polsce krzyżują się wielkie szlaki komunikacyjne Europy i wielkie interesy, warto zatem skorzystać z holenderskich doświadczeń budowy inteligentnych szlaków komunikacyjnych, inteligentnych miast i ekosystemów metropolii.

 

W drugim dniu wizyty holenderskiej Pary Królewskiej w Warszawie odbył się jeszcze lunch w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich wydawany przez na cześć Anny i Bronisława Komorowskich. Po południu holenderska Para udała się do Poznania. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu