Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 4 lipca 2014

Prezydent w Senacie: 4 czerwca '89 r. nastąpił polityczny nokaut

  |   Obchody 25. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu Obchody 25. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu Obchody 25. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu Obchody 25. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu Obchody 25. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu Obchody 25. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu Obchody 25. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu Obchody 25. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu Obchody 25. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu Obchody 25. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu Obchody 25. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu Obchody 25. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu

4 czerwca 1989 r. nastąpił polityczny nokaut w wydaniu obozu polskiej wolności w stosunku do poprzedniego systemu; był to nokaut w imieniu całego narodu - powiedział w piątek prezydent Bronisław Komorowski w 25. rocznicę pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu.

 

- 4 czerwca 1989 r. miało miejsce to, o czym mówiłem w ramach obchodów 25. rocznicy odzyskania wolności na placu Zamkowym, nastąpił polityczny nokaut. Był to polityczny nokaut w wydaniu ówczesnego obozu Solidarności, obozu polskiej wolności w stosunku do poprzedniego systemu, skala zwycięstwa - 99 procent do 1 (proc.) była czymś niespotykanym, czymś niespodziewanym, był to nokaut w imieniu całego narodu - powiedział prezydent w piątek podczas uroczystego posiedzenia Senatu.
 
Jak ocenił, skutki tego nokautu politycznego były niesłychanie donośne, pozwoliły m.in. na budowanie szerokiego, wielkiego obozu polskich reform.
 
- Senat był tą pierwszą instytucją państwa polskiego, pierwszym elementem władzy państwa polskiego, który uzyskał w pełni demokratyczną legitymizację. To pierwszeństwo zawsze zobowiązuje, jest nie tylko źródłem słusznej i zasłużonej dumy, ale również zobowiązuje (teraz) i zobowiązywało wtedy - podkreślił prezydent.
 
Zdaniem Bronisława Komorowskiego Senat pełnił - w ówczesnych realiach politycznych - niezbędną rolę inicjatora wielkich politycznych zmian, które nastąpiły w Polsce po 1989 roku. Jak dodał, rola Senatu w uruchomieniu i przeprowadzeniu gigantycznej i dobrej zmiany, która zaszła w Polsce po 1989 r., była "historyczna".
 
Bronisław Komorowski przypomniał, że to w Senacie nastąpiło intelektualne przygotowanie i uruchomienie wielkiej, fundamentalnej reformy państwa polskiego - reformy samorządowej. - To tu, w Senacie w 99 procentach pochodzącym z obozu solidarnościowego, uruchomiono gigantyczną zmianę, która do dzisiejszego dnia jest motorem wielkiego postępu, wielką zmianę, która była formą najbardziej elegancką, ale jednocześnie niesłychanie skuteczną, głębokiego przeorania polskiej rzeczywistości, likwidacji poprzedniego systemu - podkreślił prezydent.
 

Powiedział też, że w piątek w Kancelarii Prezydenta będzie świętowana 90. rocznica urodzin twórcy reformy samorządowej, prof. Jerzego Regulskiego. - Jednego z największych, a chyba najważniejszego ojca polskiej samorządności, ówczesnego senatora, ówczesnego przewodniczącego komisji samorządowej, tu w Senacie. Sądzę, że będzie to jeszcze dodatkowa okazja do podziękowań - dodał Bronisław Komorowski.

 

Zaproponował, by rok 2015 był "Rokiem Samorządności". - Tak, jak ten rok naszej wolności, 25-lecia naszej wolności, bardzo bym chciał, żeby przyszły rok, był obchodzony pod silnym znakiem, wygodnym i zrozumiałym dla wszystkich, którzy chcieliby głębokich zmian w Polsce, jako rok polskiej samorządności - powiedział Bronisław Komorowski.

 

W południe prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz otworzyli wystawę pt. "Polskie przemiany w obiektywie Erazma Ciołka" prezentującą fotografie dokumentujące najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce.

 

- Tu same zdjęcia opowiedzą historię - ocenił prezydent podczas uroczystości w Senacie. Zauważył, że Ciołek jako fotoreporter starał się być tam gdzie było ciekawie, gdzie się coś dzieje. - A działo się wtedy wszędzie i wszystko, często było dramatycznie - podkreślił.

 

Bronisław Komorowski wyraził satysfakcję, że dzięki zdjęciom Ciołka można dziś wędrować przez dramatyczną ale i piękną historię drogi ku niepodległości, która się tu w Senacie zakończyła zwycięstwem. Bo Senat - tłumaczył - był owocem zwycięskiej drogi do wolności polskiej w wyniku wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

 

Zobacz także: Odznaczenia w 25-lecie odrodzenia Senatu RP Prezydent oglądając zdjęcia zauważył, że w czasie, gdy upadał komunizm, było nie tylko ciekawiej, ale i o wiele młodziej. Podkreślił, że jest zadowolony, że Ciołkowi udało się utrwalić tę młodość, tę odwagę i energię (PAP, inf. własna).

Poleć znajomemu