Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 22 lipca 2014

"Konflikt Rosja-Ukraina to najważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa"

  |   Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii

Konflikt rosyjsko-ukraiński, w moim przekonaniu, stanowi najważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa w Europie od czasów zakończenia zimnej wojny, którą przecież wszyscy przeżywaliśmy jako daleko idącą opresję w stosunku do naszych krajów, naszych narodów - powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas spotkania z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii.  Opowiedział się za wzmocnieniem wschodniej flanki NATO.

 

Zobacz także: Wystąpienie na spotkaniu prezydentów przed szczytem NATO Głównym tematem wtorkowego spotkania prezydentów był wrześniowy szczyt NATO w Newport, w Walii.   Na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego przybyli prezydenci: Litwy - Dalia Grybauskaite; Łotwy - Andris Berzins; Estonii - Toomas Hendrik Ilves; Czech - Milosz Zeman; Słowacji - Andrej Kiska; Węgier - Janos Ader; Bułgarii - Rosen Plewnelijew i Rumunii - Traian Basescu. 

 

Konflikt Rosja-Ukraina wyzwaniem dla bezpieczeństwa w Europie

 

Bronisław Komorowski ocenił, że relacje między Rosją a Ukrainą należy postrzegać jako relacje między światem Wschodu i Zachodu. Zaznaczył, że szczególnie dramatycznym wyrazem tego konfliktu było zestrzelenie malezyjskiego samolotu i śmierć blisko 300 osób z wielu krajów świata.


- Ta tragedia, w moim przekonaniu, w jeszcze większym stopniu, niż dotychczasowe wydarzenia powinna nas zmobilizować do szukania rozwiązań wzmacniających bezpieczeństwo nasze – krajów flanki wschodniej Sojuszu i naszego regionu tej części Europy, jak i szukania bezpieczeństwa istotnego dla wszystkich członków Paktu Północnoatlantyckiego - podkreślił Prezydent RP.

 

W jego opinii, działania Rosji względem Ukrainy, aneksja Krymu oraz wsparcie udzielane separatystom łamią fundamentalne zasady, na których opiera się międzynarodowa architektura bezpieczeństwa. Prezydent podkreślał, że stawką konfliktu rosyjsko-ukraińskiego jest nie tylko przetrwanie suwerennego i demokratycznego państwa ukraińskiego, ale również wiarygodność porządku europejskiego opartego na zasadach poszanowania integralności terytorialnej i niestosowania siły - i groźby jej użycia - w stosunkach międzynarodowych.

 

- Ten ład architektury europejskiej, fundament tego ładu został w sposób zdecydowany nadwątlony i jest zagrożony – ocenił.


Wzmocnienie wschodniej flanki NATO

 

Prezydent uważa, że rozpoczynający się we wrześniu szczyt NATO będzie najważniejszym od czasu przystąpienia do Sojuszu państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej. - NATO powinno powrócić, pod wpływem doświadczeń z operacji afgańskiej, ale przede wszystkim pod wrażeniem sytuacji w relacjach między Ukrainą a Rosją do efektywnego zapewniania swoim członkom możliwości zbiorowej obrony - ocenił.

 

Przekonywał, że wschodnią flankę Sojuszu trzeba wzmocnić. - Wszyscy to czujemy i to artykułujemy. Nie możemy się zgodzić na podział sojuszników, w ramach Sojuszu, na sojuszników różnych kategorii. Nie możemy się zgodzić na taki podział, bo bezpieczeństwo jest niepodzielne - zaznaczył.
 

Prezydent RP uważa, że elementem procesu wzmacniania flanki wschodniej powinna być ciągła, widoczna, adekwatna do istniejącej sytuacji obecność sił zbrojnych Sojuszu w naszej części Europy, w naszej części NATO. A także, jak dodał, rozbudowa na tym obszarze infrastruktury sojuszniczej, bo to jest warunek skutecznego realizowania zobowiązań przyjmowanych w ramach planów ewentualnościowych. - Powinna być systemowa aktualizacja planów ewentualnościowych z możliwością także wprowadzenie stałych planów obronnych oraz cykliczna weryfikacja planów poprzez ćwiczenia wojskowe - wskazywał Bronisław Komorowski.

 

Zobacz także: Rozmowa telefoniczna Komorowski-Obama Prezydent RP wspomniał też o telefonicznej rozmowie z prezydentem USA Barackiem Obamą. – Przesyła wszystkim państwu serdeczne pozdrowienia. Prezydent USA przejawia daleko idące zainteresowanie, życzliwe zainteresowanie i wolę wspierania wielu naszych wniosków i postulatów dotyczących wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu – relacjonował Bronisław Komorowski.

 

Prezydent RP podkreślił również, że elementem stabilizacji wschodniego sąsiedztwa NATO i UE, także liczącej się części naszych krajów powinno być konsekwentnie utrzymywane wsparcie dla Ukrainy rozumiane jako wsparcie dla integralności kraju, ale także jako wparcie dla niełatwego procesu koniecznych reform na Ukrainie. - To także jest element naszego bezpieczeństwa nie tylko dzisiaj, ale i w przyszłości - akcentował.

 

 

Poleć znajomemu