Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 30 lipca 2014

"Przyszły rok - rokiem polskiej samorządności"

  |   Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami

Prezydent Bronisław Komorowski chciałby, aby przyszły rok - jak powiedział - był rokiem refleksji i dumy z okazji 25-lecia polskiej samorządności. Prezydent spotkał się w środę w Belwederze z samorządowcami, tworzącymi komitet obchodów 25-lecia samorządności, przypadającego w 2015 roku, w rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym.

 

W spotkaniu udział wezięli przedstawiciele ogólnopolskich organizacji samorządowych: Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich oraz Związku Województw RP.

 

- Chcemy, by rok przyszły był rokiem samorządu terytorialnego - powiedział współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, prezes Unii Miasteczek Polskich Wojciech Długoborski. Przypomniał, że w 1990 roku uchwalono w naszym kraju ustawę o samorządzie terytorialnym. Zwrócił się do prezydenta o objęcie patronatem przyszłorocznych obchodów z tym związanych.

 

Prezydent podziękował za inicjatywę i zapowiedział, że przyjmie patronat. - Cieszę się, że możemy razem w ten sposób realizować zamysł, o którym wspominałem właśnie przy okazji 25. rocznicy odzyskania wolności w polskim parlamencie - dodał.

 

O tym, by rok 2015 był rokiem samorządności, prezydent mówił 4 lipca, podczas uroczystości z okazji 25. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu.

 

Bronisław Komorowski wyraził zadowolenie, że tak szybko można przystąpić do realizacji pomysłu obchodów przyszłego roku, jako roku odrodzonej polskiej samorządności.

 

Przypomniał, że obecny rok obchodzony jest jako Rok Wolności.

 

Jak mówił Bronisław Komorowski, należy pokazywać Polakom źródła polskiego sukcesu. - Jednym z tych wielkich źródeł wynikających z mądrze zagospodarowanej wolności jest właśnie wielka reforma samorządowa - podkreślił prezydent. Jego zdaniem to było wielkie osiągnięcie, wielki odważny zamysł, który daje znakomite owoce. Dodał, że jest to jedno ze źródeł trwającego polskiego sukcesu gospodarczego, politycznego i społecznego.

 

- Rozum podpowiada, by starać się ten 25. rok odrodzenia polskiej samorządności wykorzystać na rzecz pogłębienia samorządności, zrozumienia potrzeby coraz mocniejszego uruchomienia także pokładów obywatelskiej aktywności w ramach samorządów i poprzez samorządy - uważa prezydent.

 

Dodał, że "serce podpowiada, że tędy wiedzie droga także do czegoś - co jest nam szalenie potrzebne - mianowicie odbudowa wspólnotowości". Bronisław Komorowski mówił o wspólnocie lokalnego myślenia i działania oraz o "lokalnych patriotyzmach". - To jest droga do umocnienia wspólnoty tej wielkiej ogólnonarodowej - zauważył.

 

Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że rok 25-lecia odrodzonej samorządności będzie realizowany przez wszystkie środowiska polityczne, partyjne i niepartyjne. - Na tym polega także urok polskiego samorządu, że tam jest miejsce dla wszystkich - zaznaczył.

 

Podkreślał, że dorobek samorządu, który składa się na wielki dorobek całej Polski, to efekt pracy ludzi o bardzo różnych poglądach, bardzo różnych genealogiach politycznych.
 (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu