Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 30 lipca 2014

"Polska i Europa dłużnikami Powstańców"

  |   Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest uroczystością ważną nie tylko dla Warszawy, miasta nieujarzmionego, jest ważna także dla całej wolnej Polski i dla całej wolnej i demokratycznej Europy - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Powstańcy Warszawy dziękujemy wam za walkę dla przyszłości, dla przyszłości Polski i całego świata - podkreślił Prezydent RP.

 

Zobacz także: Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego Wystąpienie na uroczystościach w Parku Wolności Ustawa o ochronie Znaku Polski Walczącej - podpisana W związku z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego Bronisław Komorowski, podczas spotkania z Powstańcami w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wręczył ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania, a także współtwórcom i pracownikom Muzeum Powstania Warszawskiego oraz artystom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski.

 

Podczas uroczystości Prezydent RP podpisał również ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej.

 

 

1 sierpnia jest dniem hołdu wobec heroicznej stolicy Polski, ale jest także dniem wspólnoty wszystkich ludzi oddanych sprawie wolności - powiedział Prezydent RP podczas uroczystości.

 

- Powstańcy Warszawy, bohaterowie tamtych zdarzeń, żołnierze czasu wojny, ale i bohaterowie obywatelskiej pamięci, bohaterowie czasu pokoju, czasu pracy, czasu także wysiłku na rzecz nowej Polski - składamy dzisiaj hołd za waszą piękną służbę, za wierność polskiej wolności, za waszą determinację w walce i cierpieniu, także w działaniu wychowawczym. Walczyliście o swoje, o nasze miasto, o Warszawę, o niepodległość całej Polski - mówił.
 

Prezydent podkreślił, że dzięki bohaterstwu Powstańców Warszawy lepiej rozumiemy i czujemy smak przeżywanej wolności dzisiaj, smak solidarności, niepodległości i demokracji.

 

- Wolna Polska i jednocząca się Europa na zawsze pozostaną waszymi dłużnikami - akcentował Bronisław Komorowski.

 

Prezydent zaznaczył, że Powstanie Warszawskie było walką nie tylko o stolicę, ale też o sprawiedliwość i o godność każdego człowieka. Wskazywał, że uczestnicy powstania przenieśli te wartości oraz ideał pracy i służby Ojczyźnie przez czasy najtrudniejsze do czasów, gdy możemy się cieszyć 25. rocznicą odzyskania przez Polskę wolności.

 

Bronisław Komorowski dziękował zespołowi twórców, pracowników i wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego. - Pięknym dziełem obywatelskiej pamięci jest powstałe z inicjatywy św. pamięci Lecha Kaczyńskiego, ówczesnego prezydenta Warszawy, następnie prezydenta Polski, Muzeum Powstania Warszawskiego, które również obchodzi swoje 10-lecie - mówił.

- Tu wciąż bije serce niezwyciężonej Warszawy - podkreślił.


W ocenie prezydenta, powstańcy, i wszyscy ludzie, którym bliska jest pamięć o Powstaniu cenią Muzeum za umiejętność docierania do kolejnych młodych roczników Polaków z sugestywnym i wartościowym przekazem o tamtych dniach. - Ale to także umiejętność docierania do świata zewnętrznego, nie tylko polskiego. Bo przecież chcemy przekazać naszą prawdę, naszą wrażliwość, nasze emocje związane z Powstaniem Warszawskim także innym, korzystając z faktu, że dzisiaj jesteśmy wolni, jesteśmy cząstką rodziny demokratycznej Europy - zaznaczył.

 

Prezydent dziękował Muzeum i instytucjom państwa polskiego, które dbają o to, aby nasza polska prawda o Powstaniu Warszawskim, o cząstce trudnego polskiego losu, docierała do innych.

 

Zobacz także: "Powstanie Warszawskie uformowało pokolenie Solidarności" Podziękował również za wtorkową uroczystość w Belinie, z udziałem prezydenta Niemiec, otwarcia wystawy poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. - To rzecz niezwykła, to rzecz, za którą naprawdę trzeba dziękować, że po tylu latach możemy pokazując naszą prawdę o powstaniu, o naszym losie uzyskiwać tak niezwykłe słowa, jak te wypowiedziane przez prezydenta Gaucka, prezydenta Niemiec. Słowa, w których zawarte jest zdumienie i wdzięczność za cud przebaczenia polskiego w stosunku do Niemców, za cud pojednania, nad tak trudną, dramatyczną historią - mówił Bronisław Komorowski.

 

- My także mamy powód do wdzięczności, wdzięczności opatrzności, wdzięczności dla losu, dobrego losu polskiego za to, że dożyliśmy, doczekaliśmy takiego momentu, kiedy prezydent Niemiec w ten sposób ujmuje cały dramat, całą wielkość Powstania Warszawskiego - dodał.

 

Prezydent zaznaczył, że w pamięci Warszawy są wyryte bardzo głęboko twarze i nazwiska Powstańców, konkretnych ludzi, konkretnych scen, konkretnych walk i konkretnych ofiar. - Żywa i niezwyciężona, nowoczesna Warszawa, stolica wolnego państwa polskiego im wszystkim składa hołd i o nich wszystkich pamięta - powiedział.

 

Bronisław Komorowski mówił, że 1 sierpnia, o godz. 17, w rocznicę godziny "W", Warszawa jak co roku stanie na baczność i będzie tak stawała co roku, chyląc czoła przed bohaterstwem, ale i przed ofiarą Powstańców Warszawy z '44 roku. - I pewnie w tej chwili zadumy każdy z nas jedną z tych właśnie twarzy najgłębiej wyrytą we własnej pamięci albo pamięci zbiorowej przywoła z głębi serca, przywoła z głębi polskiej pamięci - dodał.
 

Prezydentowi podczas uroczystości towarzyszyła małżonka Anna i minister w KPRP Maciej Klimczak.
 

 

Poleć znajomemu