Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 1 sierpnia 2014

"Przywróćmy imiona i nazwiska Nieznanym Mieszkańcom Warszawy"

  |   Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli

Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował w piątek podczas uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, by przywrócić imiona i nazwiska wielu anonimowym, cywilnym ofiarom niemieckiego ludobójstwa z pierwszych dni Powstania Warszawskiego, pochowanym na Woli.

 

Prezydentowi towarzyszyła Małżonka Anna Komorowska oraz minister Maciej Klimczak.

 

Na wolskim cmentarzu pochowano ponad 100 tys. osób, które zginęły podczas 63 dni powstańczych walk w stolicy, w tym wiele ofiar rzezi Woli w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. Niedawno zakończono gruntowny remont nekropolii. Zobacz także: Wystąpienie przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli

 

Na początku uroczystości przed pomnikiem "Polegli - Niepokonani" odmówiono modlitwy ekumeniczne: prawosławną, protestancką, żydowską i katolicką.

 

- Nawet w najtrudniejszym okresie okupacji i walki powstańczej Warszawa zawsze była stolicą polskiej walki o wolność i heroizmu - mówił Bronisław Komorowski. Dodał, że to niezwykłe miejsce, w którym spoczywają prochy 100 tys. ludzi, nie zawsze żołnierzy. - Tu przeważają prochy, tych którzy zginęli, bo Warszawa, jako miasto, całe społeczeństwo stanęła do walki o wolność. Tu są ofiary prawdziwego ludobójstwa, są ofiary masowych zbrodni, mordów - powiedział.

 

Podkreślił, że stolica to miasto, które podczas II wojny światowej trzykrotnie było polem bitwy - jako pierwsza stolica europejska stawiła opór niemieckiemu najeźdźcy w 1939 r., a potem dwukrotnie stanęła do walki o charakterze powstańczym - w 1943 r. w Getcie Warszawskim i w 1944 r. w powstaniu ogólnowarszawskim.

 

Prezydent Komorowski zaznaczył, że Warszawa nawet w najtrudniejszym okresie okupacji, walki powstańczej zawsze była stolicą Polskiego Państwa Podziemnego, polskiej walki o wolność. - Była i jest w naszych sercach w dalszym ciągu stolicą polskiego bohaterstwa, heroizmu - powiedział.

 

- Ale tu, w tym szczególnym miejscu, trzeba powiedzieć sobie, że jest przedziwne zjawisko w Polsce, w Warszawie, tu na Woli, że mamy do czynienia z Nieznanym Mieszkańcem Warszawy. Nie z nieznanym żołnierzem, a z nieznanym mieszkańcem, po którym nie zostało nawet imię i nazwisko często - podkreślił. Jak mówił, to wielkie wyzwanie dla nas, by starać się w stopniu maksymalnie możliwym tę pamięć utrzymać ożywić i uzupełnić o wiedzę o konkretnych ludziach.

 

Prezydent zaapelował do wszystkich instytucji i obywateli, by wydobywając dane z pamięci środowiskowej i rodzinnej, dążyć do tego, by 100 tys. pochowanych tu istnień ludzkich zamienić na konkretne imiona i nazwiska. Dodał, że taki proces już trwa. Przyznał zarazem, że nie uda się odtworzyć wszystkich, ale "każde wydobyte z głębi zapomnienia imię i nazwisko będzie miało ogromną wartość".

 

Bronisław Komorowski dziękował też wszystkim tym, którzy o wolskim cmentarzu pamiętają. - Jest coś takiego w nas wszystkich, że w sposób szczególny cenimy i dbamy o pamięć o żołnierzach, (...) mamy szczególny szacunek i zrozumienie także dla Żołnierza Nieznanego - mówił prezydent. Jako jedną z zasłużonych dla remontu cmentarza wymienił żołnierkę AK Wandę Traczyk-Stawską, ps. Pączek, która w podzięce odsalutowała prezydentowi.

 

Po przemówieniach odbył się apel poległych, rozległy się salwy honorowe; pod pomnikiem składano wieńce. Na grobach powstańców zapłonęły znicze, położono białe i czerwone goździki. Po uroczystości zaplanowano mszę św. polową.

 

Cmentarz Powstańców Warszawy przy ul. Wolskiej był drugą nekropolią obok Powązek, gdzie po wojnie grzebano ekshumowane szczątki mieszkańców Warszawy, w tym również Powstańców poległych podczas Powstania Warszawskiego. Szczątki spoczęły w 177 zbiorowych mogiłach. W 1973 r. odsłonięto na cmentarzu pomnik "Polegli - Niepokonani" projektu Gustawa Zemły.

 

W 2001 r. pomnik uzupełniono o powstańcze kotwice, a także o krzyże. Niedawno renowacji poddano mogiły, sam pomnik oraz otoczenie. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu