Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 13 sierpnia 2014

W piątek obchody Święta Wojska Polskiego

Defilada połączona z paradą lotniczą , nominacje generalskie, festyn żołnierski oraz pokazy uzbrojenia i sprzętu wojskowego - to atrakcje, które będzie można zobaczyć w Warszawie z okazji przypadającego w piątek Święta Wojska Polskiego.

 

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia, w rocznicę stoczonej podczas wojny polsko-bolszewickiej Bitwy Warszawskiej 1920 r. Podobnie jak w ostatnich latach pierwszym punktem obchodów, parę minut po godz. 8, będzie złożenie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.
 
Następnie Bronisław Komorowski uda się do katedry polowej Wojska Polskiego, gdzie o godz. 8.30 rozpocznie się msza za ojczyznę. Liturgii przewodniczyć będzie biskup polowy Józef Guzdek, on też wygłosi homilię. Przed mszą świętą, w dniu Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanego Świętem Matki Boskiej Zielnej, Para Prezydencka odbierze bukiet z ziół, kwiatów i owoców przekazany w ramach projektu „Cudowna Moc Bukietów”.
 
O godz. 10 prezydent złoży wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego, a następnie przed drugim z warszawskich pomników marszałka - tym ustawionym przy placu jego imienia, u wylotu ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza.
 
Zobacz także: Awanse generalskie i admiralskie z okazji Święta Wojska Polskiego O godz. 11 na dziedzińcu Belwederu rozpocznie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich i odznaczeń. Na stopień "czterogwiazdkowego" generała awans otrzyma szef Sztabu Generalnego WP Mieczysław Gocuł. Generałem broni zostanie dowódca 2. Korpusu Zmechanizowanego Janusz Adamczak.
 
Awanse na stopień generała dywizji otrzyma trzech oficerów - dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej Jarosław Mika, dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej Marek Mecherzyński oraz inspektor Wojsk Specjalnych Piotr Patalong. Ponadto ośmiu oficerów otrzyma pierwszy generalski stopień generała brygady lub jego odpowiednik - stopień kontradmirała. Nowi generałowie i admirał dostaną od prezydenta honorowe buzdygany. Taką broń białą otrzymają też generałowie Patalong i Mecherzyński, bowiem gdy oni odbierali awanse na pierwszy stopień generalski, buzdyganów nie wręczano.
 
Na tej samej ceremonii prezydent pożegna generałów, którzy w tym roku odeszli ze służby. Otrzymają oni pamiątkowe ryngrafy.
 
Podczas uroczystości na dziedzińcu Belwederu prezydent wygłosi przemówienie. Ponownie zabierze głos godzinę później, gdy w Al. Ujazdowskich odbędzie się główna uroczystość z okazji wojskowego święta. Na jednej z głównych arterii stolicy odbędzie się defilada, w której weźmie udział ok. 1,2 tys. żołnierzy (z których prawie 800 będzie maszerować) i ponad 120 pojazdów, a ponad głowami zgromadzonych - jeśli pogoda pozwoli - przeleci ponad 50 samolotów i śmigłowców.
 
Defilować będą nie tylko Polacy, ale też ok. 100 żołnierzy z państw sojuszniczych, którzy szkolą się w Polsce od wybuchu kryzysu na Ukrainie. Będą to spadochroniarze z USA i Kanady, którzy przemaszerują Al. Ujazdowskimi, oraz dwa amerykańskie śmigłowce Black Hawk, które zaprezentują się w powietrzu.
 
Z okazji Święta Wojska Polskiego od środy wieczorem do poniedziałku rano Pałac Prezydencki będzie oświetlony w biało-czerwonych barwach.(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu