Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 6 września 2014

Prezydent: Czytając "Trylogię", budujemy wspólnotę narodową

  |   Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie Akcja „Narodowe Czytanie” w Ogrodzie Saskim w Warszawie

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką Anną Komorowską zainaugurowali w sobotę akcję Narodowe Czytanie "Trylogii". Dzieło Henryka Sienkiewicza było czytane przez cały dzień w całym kraju.

 

W sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent Komorowski odczytał kilka pierwszych akapitów powieści, potem fragment książki przeczytała Anna Komorowska.

 

12-częściową adaptację "Trylogii" przygotowaną przez Bronisława Maja prezentowali aktorzy m.in.: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Andrzej Grabowski, Jan Peszek, Anna Seniuk, Adam Woronowicz, Izabela Kuna. Czytaniu towarzyszyła muzyka, specjalnie przygotowana na tę okazję przez kompozytorów młodego pokolenia: Bartosza Chajdeckiego, Marcina Maseckiego, Jacka Hałasa oraz zespół Pink Freud i duet The Dumplings.

 

 

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

 

- Nie będę ukrywał, ja Sienkiewicza kocham - mówił prezydent w Polskim Radiu po inauguracji Narodowego Czytania "Potopu" w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Przyznał, że Sienkiewicz go ukształtował, co znajduje wyraz także w używanych przez niego cytatach z Sienkiewicza.

 

Wieczorem Bronisław i Anna Komorowscy wysłuchali ostatniego, XII fragmentu „Potopu” pt. „Vivat Młoda Para!” w wykonaniu Andrzeja Seweryna. Parze Prezydenckiej towarzyszył minister Maciej Klimczak.

 

- Chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel – swoim wysiłkiem, w wielu miejscach Polski – tym, którzy zechcieli dziś razem czytać Henryka Sienkiewicza – powiedział prezydent  podczas zakończenia akcji. - Czytano na tysiąc sześćset albo i na dwa tysiące sposobów, każdy czytał tak jak mu w sercu gra, a ważne, że grała „Trylogia” Henryka Sienkiewicza – dodał.


Prezydent podziękowania złożył także na ręce minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej za wsparcie w organizacji tego przedsięwzięcia, wyraził także wdzięczność samorządom, mediom, w tym Polskiemu Radiu, oraz wszystkim tym, którzy czytali dla innych.


Bronisław Komorowski podkreślił, że każdy może z „Trylogii” Henryka Sienkiewicza wydobyć wiele rzeczy istotnych z punktu widzenia naszego oglądania i przeżywania świata.


Dodał, że trzeba podziękować Henrykowi Sienkiewiczowi. - Mamy za co mu dziękować – za te przesłania, za te wzruszenia naszych ojców, dziadów. Mamy obowiązek dziękować i za nasze wzruszenia i za to, że czytając Henryka Sienkiewicza możemy skutecznie budować wspólnotę narodową, dobrą, mądrą wspólnotę narodową opartą o wspólnie przeżywaną kulturę – powiedział prezydent.


Na zakończenie Bronisław Komorowski zaproponował, by w ramach akcji w przyszłym roku, podjąć się czytania „Lalki” Bolesława Prusa.

 

W sobotę "Trylogia" czytana była w bibliotekach, na rynkach miast, w szpitalach, szkołach siedzibach samorządów w niemal wszystkich większych miastach Polski. Ośrodki, w których odbywało się czytanie "Trylogii" najczęściej decydowały się na "Potop". Liczba ośrodków, które biorą udział w Narodowym Czytaniu, zwiększa się z roku na rok. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu