Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 11 września 2014

"Tadeusz Mazowiecki łączył mądrość z dzielnością"

  |   Uroczystość otwarcia katedry im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim Uroczystość otwarcia katedry im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim Uroczystość otwarcia katedry im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim Uroczystość otwarcia katedry im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim Uroczystość otwarcia katedry im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim Uroczystość otwarcia katedry im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim Uroczystość otwarcia katedry im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim Uroczystość otwarcia katedry im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim Uroczystość otwarcia katedry im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim Uroczystość otwarcia katedry im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim Uroczystość otwarcia katedry im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim Uroczystość otwarcia katedry im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim Msza św. w intencji Tadeusza Mazowieckiego Msza św. w intencji Tadeusza Mazowieckiego Msza św. w intencji Tadeusza Mazowieckiego Msza św. w intencji Tadeusza Mazowieckiego Msza św. w intencji Tadeusza Mazowieckiego Msza św. w intencji Tadeusza Mazowieckiego Msza św. w intencji Tadeusza Mazowieckiego Złożenie kwiatów na grobie Tadeusza Mazowieckiego na cmentarzu w Laskach Złożenie kwiatów na grobie Tadeusza Mazowieckiego na cmentarzu w Laskach Złożenie kwiatów na grobie Tadeusza Mazowieckiego na cmentarzu w Laskach

Tadeusz Mazowiecki udowodnił, że można być mądrym i dzielnym jednocześnie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas czwartkowej uroczystości otwarcia katedry im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Prezydent, by przybliżyć postać pierwszego niekomunistycznego premiera w Polsce, posłużył się cytatami trzech jego zasad. Pierwsza zasada to: "nie ma wielkiej polityki bez zaplecza moralnego"; druga: "można się różnić i spierać, ale nie wolno się nienawidzić" i trzecia: "na zatrzymanie zła nigdy nie jest za późno".

 

Uroczystej inauguracji katedry dokonali prezydent Bronisław Komorowski i rektor UW prof. Marcin Pałys.

 

W okolicznościowym wystąpieniu prezydent przekonywał, że katedra będzie miała "patrona szalenie wymagającego", co on sam pamięta jako urzędnik w gabinecie byłego premiera. Mazowiecki był jednak przede wszystkim "wymagający od siebie samego" - zaznaczył Bronisław Komorowski. Jednocześnie - dodał - to patron, który był "życzliwy w sposób szczególny młodym ludziom".

 

- Katedra będzie miała pięknego patrona, bardzo zobowiązującego do zasad, które on przestrzegał  - mówił też prezydent. Posłużył się cytatami trzech zasad, którymi kierował się pierwszy niekomunistyczny premier. Pierwsza zasada to "nie ma wielkiej polityki bez zaplecza moralnego". - Tadeusz Mazowiecki zawsze podkreślał, że nie tylko należy, ale i można uprawiać politykę według zasad moralnych - zaznaczył prezydent.

 

Jak dodał, druga zasada zakłada, że "można się różnić i spierać, ale nie wolno się nienawidzić". Według prezydenta to wezwanie do nieprzekraczania "granic nienawiści" w sytuacji, gdy ktoś ma inne poglądy. Trzecia zasada mówi z kolei, że "na zatrzymanie zła nigdy nie jest za późno". Oznacza ona, według Bronisława Komorowskiego, że trzeba mieć zawsze wolę przeciwstawiania się złu, ale i mądrość, by robić to w sposób skuteczny. Wymaga to umiejętności łączenia "dzielności z mądrością", co akurat Mazowiecki potrafił - zaznaczył.  - Tadeusz Mazowiecki udowadniał w praktyce, że można, a czasem nawet warto być dzielnym w pokazywaniu mądrości - podkreślał prezydent.

 

Kurator katedry prof. Marek Wąsowicz mówił: "Chcielibyśmy, by katedra stała się miejscem debaty nad ważnymi problemami społecznymi i politycznymi naszego kraju, Europy i współczesnego świata, by wyposażała naszych studentów w argumenty, które będą pomocne w poszukiwaniu mądrych kompromisów, w budowaniu na ich podstawie porozumienia i zaufania, bez których trudno o skuteczne wspólne działania". Dlatego, dodał, na patrona nadaje się najlepiej Tadeusz Mazowiecki.

 

Otwarcie katedry na UW jest elementem obchodów 25-lecia powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Powstał on 12 września 1989 roku. Oprócz wystąpienia Komorowskiego w programie uroczystości znalazły się wykłady Aleksandra Halla i socjologa prof. Andrzeja Waśkiewicza. Hall przypomniał historię powstania i upadku pierwszego niekomunistycznego rządu, a prof. Waśkiewicz wskazał na różnicę między wizją uprawiania polityki, jaką miał Mazowiecki, a tym jak współczesną politykę i polityków postrzegają ludzie.

 

Pod koniec uroczystości odbyła się debata prezydenta ze studentami. Bronisław Komorowski przekonywał, że było "wielkim szczęściem", iż to akurat Mazowiecki patronował polskim przemianom ustrojowym. Nikt bowiem, tak jak on, nie umiałby zaangażować w przemianę Polski tak wielu sił i umożliwić tym samym, że "ten manewr był tak głęboki" - podkreślał prezydent.

 

W piątek popołudniu na Zamku Królewskim odbędzie się - z udziałem Prezydenta RP - uroczystość z okazji 25. rocznicy powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu