Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 14 września 2014

Konferencja Forum Inicjatyw Pozarządowych

W Warszawie rozpoczęła się w niedzielę dwudniowa konferencja Forum Inicjatyw Pozarządowych. Towarzyszy jej Piknik Inicjatyw Obywatelskich. W poniedziałek w konferencji weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski, który wręczy odznaczenia działaczom trzeciego sektora.

 

Konferencja zorganizowana na Uniwersytecie Warszawskim jest głównym wydarzeniem VII Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP), które od poniedziałku trwa w Warszawie.

 

W Forum i towarzyszących mu wydarzeniach bierze udział – według organizatorów – ok. 1,2 tys. osób.

 

Niedzielną konferencję rozpoczęła sesja poświęcona najważniejszym wydarzeniom i dorobkowi polskich organizacji pozarządowych w minionym ćwierćwieczu. Wzięli w niej udział uczestniczy ówczesnych wydarzeń.

 

Henryk Wujec, Doradca Prezydenta RP, wspominał, jak tworzyły się komitety obywatelskie – jedne z pierwszych sformalizowanej form działalności obywatelskiej. - Komitety pojawiają się wtedy, kiedy reżim słabnie. Tak było np. w stanie wojennym – mówił.

 

Opowiadał, że w PRL-u Solidarność była nielegalna, ale komitety obywatelskie można było tworzyć, działały więc one w całym kraju. Przed wyborami w 1989 r. okazały się nieodzowne, wystawiały i wspierały opozycyjnych kandydatów. Jak relacjonował Henryk Wujec, po wygranych wyborach władze Solidarności chciały te komitety rozwiązać, ale one się nie zgodziły, dalej działały w terenie i dzięki temu udało im się wygrać wybory samorządowe. - Był to taki ruch oddolny, niesterowany przez nikogo, działały samodzielnie – mówił Henryk Wujec.

 

W niedzielę zaplanowano jeszcze kilkanaście równoległych sesji tematycznych, m.in. poświęconych roli organizacji pozarządowych w polityce lokalnej, ruchom społecznym, wykorzystywaniu funduszy europejskich, współpracy z mediami publicznymi.

 

Drugi dzień forum rozpocznie się od sesji równoległych poświęconych najważniejszym problemom i wyzwaniom dla trzeciego sektora.

 

W niedzielę odbywa się także Piknik Inicjatyw Obywatelskich na Krakowskim Przedmieściu. Zorganizowano tam Miasteczko NGO, w którym swoją działalność zaprezentuje ponad 60 organizacji pozarządowych.(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu