Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 21 września 2014

Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze

  |   Zwiedzanie Belwederu Zwiedzanie Belwederu Zwiedzanie Belwederu Zwiedzanie Belwederu Zwiedzanie Belwederu Zwiedzanie Belwederu Zwiedzanie Belwederu Zwiedzanie Belwederu

W niedzielę Pałac Prezydencki i Belweder były otwarte dla zwiedzających z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w Polsce po raz 22. Rok temu Kancelaria Prezydenta RP po raz pierwszy włączyła się w tę inicjatywę. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. Tematem tym organizatorzy chcą nawiązać do wszelkich aspektów, które czerpią z wspólnej przeszłości, związku z historią, językiem, tradycja i rodziną.

 

Zwiedzającym Pałac Prezydencki zostały udostępnione miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia z udziałem głowy państwa – m.in. Sala Kolumnowa, gdzie w poniedziałek będzie miało miejsce powołanie nowego rządu, a także Sala Obrazowa, Sala Biała czy Sala Jerzego Nowosielskiego. Grupy rozpoczynały zwiedzanie od obejrzenia historycznego Okrągłego Stołu, który obecnie stoi w sali na parterze w północnym skrzydle Pałacu Prezydenckiego.

 

W Pałacu Prezydenckim można było także obejrzeć malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej. Wśród prac znajduje się kilkanaście kompozycji Jacka Malczewskiego, a także dzieła Olgi Boznańskiej, Vlastimila Hofmana, Włodzimierza Tetmajera.

 

Z kolei w Belwederze zwiedzający mogli zobaczyć Salę Pompejańską, Salę Marmurową, Salę Lustrzaną, Salę Orderu Virtuti Militari, Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wyposażenie tego ostatniego miejsca stanowi oryginalne biurko z lampkami, kałamarzem, fotel Marszałka, a także drugi fotel dla gości przy biurku i łóżko z szafką nocną.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy – w tym Polska od 1993 roku.

Poleć znajomemu