Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 6 października 2014

„Warto wzmacniać poczucie otwartej wspólnoty akademickiej”

  |   Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Prezydent Bronisław Komorowski podczas poniedziałkowej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie życzył studentom odwagi w stawianiu trudnych pytań i szukaniu odpowiedzi.

 
Nawiązując do patrona uczelni kard. Wyszyńskiego, prezydent Bronisław Komorowski mówił, że kolejne pokolenie, które wyrasta w wolnej Polsce, ma przed sobą wiele ambitnych wyzwań. - To, o co walczył kardynał Wyszyński, czyli jedność Polaków niezależnie od światopoglądu, szacunek dla bliźniego nawet, jeśli jest moim konkurentem, to nadal istotne wyzwanie w życiu społecznym Polski - podkreślił.
 
Powołując się na słowa Jana Pawła II prezydent przypomniał także, by nie zachłystując się wolnością, stale nad nią pracować, wzbogacać i umacniać. - Pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze, ale wymaga ciągłej pracy i podejmowania nowych wyzwań, jest wezwaniem do odpowiedzialności i budowania wspólnoty - mówił Bronisław Komorowski, przywołując myśl papieża.
 
Jak zaznaczył Bronisław Komorowski, odpowiedzialność za budowanie wspólnoty jest szczególnie widoczne na gruncie środowisk akademickich. - Jest też wyzwaniem dla wszystkich: w skali państwa, narodu, małych ojczyzn i rodziny - dodał.
 
- Wspólnota duchowa musi być otwarta, co rozumieją wszyscy funkcjonujący w obszarze wspólnot uniwersyteckich - powiedział prezydent. Tylko wtedy - jak podkreślił - wspólnota jest wielka, a konfrontując się z innymi wspólnotami może zachować swoją atrakcyjność i żywotność. - Warto więc podkreślać i wzmacniać poczucie otwartej wspólnoty akademickiej - dodał Bronisław Komorowski.
 
U progu nowego roku akademickiego Bronisław Komorowski życzył studentom odwagi w stawianiu trudnych pytań i szukaniu niełatwych odpowiedzi. - Liczę na to, że absolwenci UKSW będą wyróżniali się obywatelskim zaangażowaniem, a zdobyta tutaj wiedza, umiejętności i doświadczenia pozwolą na dobre funkcjonowanie w każdym obszarze życia społecznego - od rodziny poczynając, na narodzie kończąc - dodał prezydent.
 
Bronisław  Komorowski zwrócił też uwagę, że rola Kościoła katolickiego w trudnym czasie przetrwania i dotrwania do czasów wolności, a także odzyskiwania wolności w okresie przełomu ustrojowego była nie do zastąpienia. - Była to rola kształtowania postaw odwagi i rozwagi, umiejętności wyznaczania sobie ambitnych celów, a także ograniczeń - podkreślił.
 
Nawiązując do 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku Bronisław Komorowski przypomniał, że kardynał Stefan Wyszyński nazwał w swoich zapiskach Boga „ojcem wolności". - To jest wielkie wyzwanie i zadanie dla nas wszystkich, by tą myśl rozwijać, pojęcie Boga jako ojca wolności - podkreślił. Jak zaznaczył, to jest tak samo wyzwanie, jak i zobowiązanie. (PAP)
Poleć znajomemu