Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 8 października 2014

Inicjatywa rodzin ws. pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej zwróciły się w specjalnym liście do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z apelem o zainicjowanie budowy pomnika upamiętniającego wszystkich, którzy zginęli w tej tragedii. Prezydent zamierza wesprzeć inicjatywę wysuniętą przez rodziny.


Grupa rodzin kilkudziesięciu ofiar katastrofy, w liście wysłanym do Prezydenta RP, zwracając się z prośbą o wzniesienie pomnika w centrum Warszawy podkreśliła: "10 kwietnia 2015 roku (…) będziemy obchodzili piątą rocznicę katastrofy. Nasi bliscy, którzy w niej zginęli, zasługują na godne upamiętnienie. Bo niebłahy był cel ich ostatniej podróży, a ich życie wypełniała patriotyczna służba. Przez cztery minione lata przestrzeń pamięci o katastrofie była miejscem sporu i sytuacji bardzo dla nas trudnych i bolesnych. Zależy nam ogromnie na tym, by znaleźć takie miejsce i taką formę upamiętnienia w centrum stolicy, gdzie wszyscy, dla których i wtedy było to ważne, będą mogli spokojnie wspomnieć naszych najbliższych".


Przypominając, że w katastrofie zginęli ludzie o bardzo różnych poglądach i drogach życiowych autorzy listu wskazują jednocześnie, że Katyń i groby pomordowanych oficerów Rzeczypospolitej były celem wspólnego pielgrzymowania, i że wszyscy uczestnicy lotu TU-154 udali się w tę podróż razem, w szlachetnej polskiej sprawie.
 

Rodziny ofiar podkreśliły także, że zależy im, by pomnik, jako dzieło kultury, oddalając i zasadne spory i niegodne swary, uwidocznił w sercu Warszawy osobisty wymiar poświęcenia ich najbliższych.
 

Prezydent Bronisław Komorowski, pozostając zwolennikiem upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, które będzie motywem łączącym Polaków, w najbliższym czasie planuje spotkanie z rodzinami, aby dokładnie omówić szczegóły dotyczące zaangażowania głowy państwa w tę inicjatywę. Podjęciu tematu trwałego upamiętnienia wszystkich, którzy stracili życie w tej tragedii sprzyja niewątpliwie stopniowe wyciszenie emocji i gorących sporów, jakie przez wiele miesięcy towarzyszyły tej kwestii.


 

Poleć znajomemu