Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 8 października 2014

"ASP dąży do postępu w sztuce i kulturze"

  |   Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych

Rola Akademii Sztuk Pięknych mieści się w dwóch ważnych obszarach: tradycji państwowych i starań o to, by kultura rozwijała się i była elementem wspierającym funkcjonowanie państwa i narodu - mówił prezydent Bronisław Komorowski na inauguracji roku akademickiego 2014/2015 w Akademii Sztuk Pięknych.

 

- Rola Akademii Sztuk Pięknych mieści się, w moim przekonaniu, w dwu ważnych obszarach: tradycji państwowych i starań o to, by kultura się rozwijała, aby była elementem także wspierającym funkcjonowanie państwa i narodu. Ale także, w oczywisty sposób, działalność ASP zawsze wpisywała się w dążenie do tego, aby osiągać to, co jest istotne w tego rodzaju środowiskach twórczych - postępu w zakresie sztuki, kultury polskiej" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

  Zobacz także: Odznaczenia za zasługi dla kultury narodowej

Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe.

 

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że choć formy mecenatu sztuki zmieniały się na przestrzeni dziejów i zapewne nadal będą się zmieniać, to istota mecenatu - zarówno prywatnego, jak państwowego - "wynika z realizacji aspiracji naturalnych i ważnych z punktu widzenia nie tylko środowiska twórczego, ale z punktu widzenia tożsamości narodowej, punktu widzenia ambicji narodowych i europejskich".

 

Zdaniem Komorowskiego nowo otwarty budynek warszawskiej ASP, którego budowa została dofinansowana z funduszy europejskich, jest symbolem zmian zachodzących w dziedzinie mecenatu. Nowy gmach sąsiaduje z budynkiem wzniesionym na początku XX wieku ze środków prywatnych małżeństwa Kierbedziów.

 

Prezydent wręczył na ręce Rektora ASP prof. Adama Myjaka prezent - dwa rysunki nieznanych autorów ze zbiorów rodziny Kraszewskich, przedstawiające środowisko warszawskiej Szkoły Rysunków z 1875 roku.

 

W środowej uroczystości otwarcia odnowionego budynku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Powiślu połączonej z inauguracją roku akademickiego na tej uczelni udział wzięła też minister kultury Małgorzata Omilanowska.

 

Znajdujący się na warszawskim Powiślu zabytkowy gmach ASP doczekał się gruntownej renowacji oraz rozbudowy o nowy budynek. Gmach, według projektu Alfonsa Graviera, wzniesiono w latach 1911–1914 dzięki fundacji rodziny Kierbedziów. Po wojnie budynek przebudowano – fasadę pozbawiono wykuszy i okien z drobnymi podziałami, dodano także jedną kondygnację. Projekt renowacji przewidywał przywrócenie historycznej fasady od strony dziedzińca oraz nadbudowę o jedno piętro, którego kształt nawiązuje do historycznego dachu szkoły. Ogólny remont obejmował wymianę instalacji, renowację ścian i posadzek oraz fasady zewnętrznej.

(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu