Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 9 października 2014

Mielniki: pochowano szczątki żołnierzy KOP i policjanta

  |   Mielniki (Ukraina) pochowano szczątki żołnierzy KOP i polskiego policjanta. Fot. Ks. płk Zbigniew Kępa Mielniki (Ukraina) pochowano szczątki żołnierzy KOP i polskiego policjanta. Fot. Ks. płk Zbigniew Kępa Mielniki (Ukraina) pochowano szczątki żołnierzy KOP i polskiego policjanta. Fot. Ks. płk Zbigniew Kępa Mielniki (Ukraina) pochowano szczątki żołnierzy KOP i polskiego policjanta. Fot. Ks. płk Zbigniew Kępa

W Mielnikach na Ukrainie (woj. wołyńskie), na cmentarzu wojennym odbyła się uroczystość złożenia ekshumowanych szczątków żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) oraz funkcjonariusza Policji Państwowej poległych we wrześniu 1939 r. w bitwie stoczonej z Armią Czerwoną pod Szackiem i zamordowanych po wzięciu do sowieckiej niewoli.

 

Uroczystości na cmentarzu rozpoczęła Msza św. polowa sprawowana przez biskupa diecezji łuckiej Witalija Skomarowskiego. Homilię wygłosił ks. płk SG Zbigniew Kępa, dziekan Straży Granicznej i notariusz ordynariatu polowego.
 

W homilii ks. Kępa podkreślił, że uroczystość złożenia do grobów szczątków obrońców Ojczyzny to chwila głęboko poruszająca, przypominająca o tragedii wojny. Kapelan ordynariatu zauważył, że wojskowe cmentarze są przestrogą przypominającą o okrucieństwie wojny i apelem o pokój dla kolejnych pokoleń. Zachęcał, do zachowania pamięci o bohaterskiej postawie żołnierzy KOP oraz funkcjonariuszy Policji, którzy stanęli do nierównej walki o niepodległość ojczyzny we wrześniu 1939 roku.

 

Mszę św. koncelebrowali kapłani diecezji łuckiej, m.in.: ks. Jan Buras, wikariusz generalny diecezji łuckiej, o. Leszek Koszlaga, proboszcz z Włodzimierza Wołyńskiego.

 

Obecni byli m.in. Waldemar Strzałkowski, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, który na cmentarzu złożył wieniec w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz dr hab. Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

 

Stronę ukraińską reprezentował m.in. Swiatosław Szeremeta, szef rządowej Komisji Upamiętnienia Ofiar Totalitaryzmów. W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele miejscowych władz, m. in. Aleksander Sergiejewicz Kuśko, burmistrz Mielnik, żołnierze Wojska Polskiego i funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa. Obecny był także proboszcz miejscowej cerkwi o. Piotr Granicki.

 

Uroczystość złożenia szczątków żołnierzy KOP oraz funkcjonariuszy policji poprzedziła modlitwa ekumeniczna przedstawicieli Kościołów rzymsko-katolickiego i prawosławnego.

 

Pochowane szczątki 7 żołnierzy KOP oraz funkcjonariusza Policji Państwowej to efekt poszukiwań grobów poległych w bitwie pod Szackiem, z końca września 1939 roku. Szacuje się, że w bitwie tej zginęło około 500 polskich żołnierzy, z których część dostała się do niewoli i została zamordowana przez sowietów.

 

We wrześniu 2002 r. na zlecenie Rady OPWiM została przeprowadzona ekshumacja oficerów polskich zamordowanych przez sowietów w Mielnikach we wrześniu 1939 r. Szczątki 18 mężczyzn złożono w pojedynczych trumnach i uroczyście pochowano na miejscowym cmentarzu prawosławnym. Na mogile umieszczono przywieziony z Polski drewniany krzyż i tymczasową tabliczkę z napisem w języku polskim.

 

W 2010 roku na zlecenie Rady OPWiM został wybudowany w Mielnikach cmentarz wojenny, na którym upamiętniono zamordowanych oficerów i podoficerów z KOP z Grupy Operacyjnej generała Wilhelm Orilka – Ruckemana.

 

W roku 2014 odnaleziono i ekshumowano z okolic Szacka szczątków bezimiennych 7 żołnierzy KOP i jednego policjanta, których szczątki właśnie dziś spoczęły na cmentarzu wojennym w Mielnikach. Badania archeologiczne w celu odszukania kolejnych mogił będą kontynuowane w następnych latach. Naukowcy przeprowadzą poszukiwania m.in. w okolice miejscowości Tynne koło Sarn oraz Piszczy.
 

Poleć znajomemu