Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 10 października 2014

Sejm przyjął weto prezydenta do ustawy o gruntach rolnych

Sejm przyjął w piątek weto prezydenta do ustawy likwidującej nadzór ministerstwa nad odrolnieniem gruntów. Stanowisko głowy państwa poparło 381 posłów, w tym dwa największe kluby – PO i PiS.

 

Jednocześnie Kancelaria Prezydenta RP przygotowuje projekt, który w szczególnych przypadkach uprości długotrwałą procedurę odrolnienia gruntów pod budowę domów i obiektów użyteczności publicznej.

 

Prezydent Bronisław Komorowski zawetował ustawę likwidującą nadzór ministerstwa nad odrolnieniem najlepszych gruntów w związku z ryzykiem, jakie niosłoby jej przyjęcie. Wejście w życie tej nowelizacji zagrażałoby ładowi przestrzennemu, za który gminy ustawowo są odpowiedzialne oraz mogłoby prowadzić do degradacji polskiego krajobrazu, a także mogłoby spowodować nieodwracalną utratę najcenniejszych gleb w Polsce. Podtrzymanie przez Sejm weta prezydenta sprawi, że  przepisy nie wejdą w życie. 

 

Niepokojące dane w tym kontekście, dotyczące wykorzystania gruntów rolnych, np. do budowy farm wiatrowych, podał również jeden z ostatnich raportów NIK. Zgodnie z informacjami NIK w ok. 40% skontrolowanych gmin dochodziło do przypadków lokalizowania wiatraków na gruntach należących m.in. do radnych, burmistrzów, wójtów, czy też pracowników urzędów gmin – czyli osób, które jednocześnie w imieniu gminy uczestniczyły w podejmowaniu decyzji ws. miejsca inwestycji. Te osoby po wprowadzaniu nowelizacji podejmowałyby również decyzje o wykorzystaniu gruntów najwyższych klas. Stwarza to ryzyko nasilenia negatywnych zjawisk opisywanych przez NIK.

 

Zobacz także: Minister Dziekoński: Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt ustawy o ochronie gruntów Jednocześnie Kancelaria Prezydenta przygotowuje projekt ustawy, która w szczególnie uzasadnionych i sprecyzowanych przypadkach uprości długotrwałą procedurę odrolnienia gruntów pod budowę domów i obiektów użyteczności publicznej. Uproszczona procedura będzie jednak wyjątkiem dla przypadków szczególnych, a nie regułą.

 

Prezydent niezmiennie pozostaje zwolennikiem utrzymania szerokich kompetencji i istotnej roli samorządów, dlatego też przygotowywane rozwiązanie wzmocnieni ich rolę, przy jednoczesnym zagwarantowaniu odpowiedniego poziomu ochrony środowiska i krajobrazu.

 

Poleć znajomemu