Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 17 października 2014

Para prezydencka na otwarciu Galerii Faras w Muzeum Narodowym

  |   Para prezydencka na otwarciu Galerii Faras w Muzeum Narodowym (fot. Piotr Piosik) Para prezydencka na otwarciu Galerii Faras w Muzeum Narodowym (fot. Piotr Piosik)

W piątek prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką wzięli udział w otwarciu Galerii Faras w Muzeum Narodowy w Warszawie. Jest to jedyna w Europie i wyjątkowa w skali światowej prezentacja chrześcijańskiej sztuki nubijskiej z VIII-XIV wieku.

 

Eksponaty pochodzą z odkrycia jakiego dokonali polscy archeolodzy pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego w latach 60-tych XX wieku w Faras leżącym w północnym Sudanie. Odkryto wówczas zasypaną piaskiem katedrę ze 170 malowidłami ściennymi, z czego do warszawskiego Muzeum Narodowego trafiło 67 malowideł. Ich stałą ekspozycję otwarto w 1972 roku. W piątek, po kilku latach zamknięcia i całkowitej przebudowy sfinansowanej przez prywatnego fundatora Wojciecha Pawłowskiego, Galeria Faras została ponownie otwarta dla zwiedzających.

 

- Jestem przekonany, że wielu z nas odnajduje tu cząstkę własnych emocji z czasu, gdy przeżywaliśmy wielką przygodę polskich archeologów – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas otwarcia. Jednocześnie jako wzór do naśladowania określił prywatny mecenat, dzięki któremu galeria Faras zyskała nowy wygląd, na miarę XXI wieku.


- Nowe zjawisko, a tak naprawdę stare, wraca. Mam nadzieję, że wróci na dobre – mówił prezydent, przypominając, że mecenasi kultury byli w Polsce w ubiegłych wiekach zjawiskiem znacznie powszechniejszym niż dziś.


Podkreślił też, jak ważne jest, że osoby prywatne dzielą się w tak szlachetny sposób swoimi pieniędzmi z resztą społeczeństwa.
 

Poleć znajomemu