Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 23 października 2014

"Polskę i Kanadę łączy wspólne spojrzenie na Ukrainę"

  |   Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce Wizyta Gubernatora Generalnego Kanady w Polsce

Zacieśnianie współpracy, Polonia w Kanadzie oraz kwestia Ukrainy - to główne tematy czwartkowej rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego z gubernatorem generalnym Kanady Davidem Johnstonem.

 

Bronisław Komorowski wyraził solidarność po atakach na żołnierzy w Ottawie i w Montrealu. Zobacz także: "Wyrażamy pełną solidarność z Kanadą"

 

Prezydent podkreślił, że to pierwsza oficjalna wizyta gubernatora generalnego Kanady w Polsce, dodając, że wcześniej odbyła się wizyta nieoficjalna. - Traktuję to jako zapowiedź bardzo oczekiwanego i pożądanego przez Polskę zacieśnienia współpracy między naszymi krajami we wszystkich obszarach - politycznym, także ekonomicznym - powiedział.

 

Bronisław Komorowski poinformował, że rozmowa z Johnstonem dotyczyła kilku obszarów, w których współpraca polsko-kanadyjska już jest intensywna i przynosi dobre owoce. - Chcę podkreślić wdzięczność Polski z tytułu obecności żołnierzy kanadyjskich na terenie państwa polskiego w ramach ćwiczeń NATO-wskich, które są jedną z form odpowiedzi Sojuszu Północnoatlantyckiego na wzrost zagrożenia całej flanki wschodniej Sojuszu ze względu na agresję Rosji na Ukrainę - powiedział prezydent.

 

- Dziękuję za tę obecność, dziękuję również za daleko idący wspólny punkt widzenia Polski i Kanady, który dał o sobie znać w czasie rozmów i decyzji na szczycie NATO w Newport. To również traktujemy jako szansę i możliwość zacieśnienia współpracy w tym newralgicznym, ważnym obszarze, jaki stanowią kwestie obronności - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Jak mówił, podczas rozmowy obie strony podkreślały, że są bardzo dobre fundamenty współpracy polsko-kanadyjskiej, związane m.in. z obecnością licznej grupy emigrantów z Polski i osób pochodzenia polskiego w Kanadzie. Bronisław Komorowski podkreślił w tym kontekście, że szczególnie aktywny jest Kongres Polaków w Kanadzie.

 

- Wiążę ogromne nadzieje, że polska emigracja w Kanadzie będzie tą tkanką ułatwiającą współpracę polsko-kanadyjską w wielu obszarach, m.in. w obszarze, na którym nam szczególnie zależy - jakim jest innowacyjność i przepływ doświadczeń, wiedzy naukowej i technicznej, bo tędy wiedzie droga do zwiększenia konkurencyjności naszych gospodarek wobec reszty świata – powiedział Bronisław Komorowski.

 

- Również z największym zainteresowaniem odnotowuję pewną specyficzną bliskość polsko-kanadyjską związaną z faktem, że my mamy bardzo ważnego dla nas sąsiada ukraińskiego, a Kanada ma bardzo liczną diasporę ukraińską, co powoduje, że jesteśmy krajami i społeczeństwami w sposób szczególny wrażliwymi na los Ukrainy - powiedział prezydent.

 

 

Według Bronisława Komorowskiego powoduje to lepsze zrozumienie dla wagi utrzymania niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, a także jej prozachodniego kursu wyrażającego się w planowanych w tym kraju głębokich reformach systemowych.

 

- To wspólne spojrzenie polsko-kanadyjskie na Ukrainę ma swoje źródło w licznej diasporze ukraińskiej w Kanadzie i sąsiedztwie polsko-ukraińskim, to jest także zobowiązujące do wspierania Ukrainy, zachęcania do głębokich reform systemowych, bo tylko one są w stanie realnie zabezpieczyć niepodległość ukraińską i dążenie Ukrainy do znalezienia się w świecie Zachodu - mówił prezydent.

 

Gubernator Johnston podkreślał, że to historyczny moment - pierwsza oficjalna wizyta w Polsce gubernatora Kanady, jak również "otworzenie nowego rozdziału w relacjach między naszymi dwoma krajami".

 

- Przez ostatnie 45 minut okazało się, jak bliskie są powiązania między Polakami i Kanadyjczykami - zaznaczył. Dodał także: "Teraz widzimy nowe kierunki rozwoju, wyzwania XXI wieku, ale w oparciu o nasze wspólne wartości i relacje między naszymi narodami i obywatelami, będziemy w stanie odważnie (je) zgłębiać".

 

Wskazywał, że prawie milion Kanadyjczyków polskiego pochodzenia pracuje i żyje w Kanadzie, dając olbrzymi wkład nie tylko w świat wiedzy, lecz również m.in. sportu i sztuki. - Polska jest bardzo atrakcyjnym partnerem dla Kanady i vice versa, razem możemy zbadać nowe możliwości eksportowe - podkreślał.

 

- Dowiedzieliśmy się również, że ojciec prezydenta był wizytującym profesorem na uniwersytecie w Toronto we wczesnych latach 70. Byłem wtedy młodym profesorem prawa na uniwersytecie, prawdopodobnie minęliśmy się gdzieś na kampusie z pańskim ojcem – powiedział gubernator Johnston, zwracając się do prezydenta Komorowskiego.

 

Po konferencji w Pałacu Prezydenckim w planie wizyty gubrenatora znalazło się złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz spotkanie ze studentami i kadrą Szkoły Głównej Handlowej.

 

W czwartek po południu Johnston spotkał się też z marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim. Wieczorem Anna i Bronisław Komorowscy wydadzą w Pałacu Prezydenckim oficjalny obiad na cześć gubernatora i jego małżonki.

 

W piątek rano Johnston będzie rozmawiał z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem i złoży kwiaty przy pomniku Two Rock Memorial przy ambasadzie Kanady w Warszawie. Po południu gubernator weźmie udział w lunchu z członkami Polsko-Kanadyjskiej Izby Handlowej, a także z prezydentem Komorowskim będzie uczestniczył w Polsko-Kanadyjskim Panelu Innowacyjności na Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

W sobotę gubernator z małżonką odwiedzi Kraków. Zwiedzi Zamek na Wawelu i weźmie udział w spotkaniu "Energia i Innowacja: klucz do przyszłości" na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Słynne skarby wawelskie, takie jak szczerbiec czy arrasy Zygmunta Augusta, znajdowały się przez dwie dekady pod opieką rządu kanadyjskiego. Wróciły do Polski w 1961 r.

 

W niedzielę Johnston zwiedzi były nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau.

 

W czasie wizyty Pierwsza Dama Anna Komorowska i żona kanadyjskiego gubernatora Sharon spotkają się natomiast z przedstawicielami polskich instytucji i organizacji pozarządowych oraz wezmą udział w uroczystości wręczenia stypendiów Fundacji "Polish Orphans Charity". (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu