Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 24 października 2014

Prezydent: Polska z nadzieją patrzy na Kanadę

  |   Prezydent RP i Gubernator Generalny Kanady na Polsko-Kanadyjskim Panelu Innowacyjności Prezydent RP i Gubernator Generalny Kanady na Polsko-Kanadyjskim Panelu Innowacyjności Prezydent RP i Gubernator Generalny Kanady na Polsko-Kanadyjskim Panelu Innowacyjności Prezydent RP i Gubernator Generalny Kanady na Polsko-Kanadyjskim Panelu Innowacyjności Prezydent RP i Gubernator Generalny Kanady na Polsko-Kanadyjskim Panelu Innowacyjności Prezydent RP i Gubernator Generalny Kanady na Polsko-Kanadyjskim Panelu Innowacyjności Prezydent RP i Gubernator Generalny Kanady na Polsko-Kanadyjskim Panelu Innowacyjności Prezydent RP i Gubernator Generalny Kanady na Polsko-Kanadyjskim Panelu Innowacyjności Prezydent RP i Gubernator Generalny Kanady na Polsko-Kanadyjskim Panelu Innowacyjności Prezydent RP i Gubernator Generalny Kanady na Polsko-Kanadyjskim Panelu Innowacyjności

Z nadzieją patrzymy na Kanadę, chcemy korzystać z doświadczeń tego państwa, społeczeństwa i gospodarki - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas seminarium "Kanada-Polska: innowacyjność i rozwój przedsiębiorczości" zorganizowanego w piątek w Warszawie. Zobacz także: "Polskę i Kanadę łączy wspólne spojrzenie na Ukrainę" Prezydent RP i Gubernator Kanady o współpracy gospodarczej

 

Otwierając w siedzibie GPW spotkanie przedstawicieli polskich i kanadyjskich przedsiębiorstw z udziałem Gubernatora Generalnego Kanady Davida Johnstona, prezydent Komorowski przypomniał o polskiej transformacji gospodarczej. - W tym roku świętujemy 25 lat odzyskanej wolności, w tym także wolności gospodarczej. Te 25 lat to był czas, który wykorzystaliśmy niezwykle efektywnie, przechodząc od gospodarki niedoboru, hiperinflacji i ogólnego zacofania, do dynamicznej i sprawnej gospodarki rynkowej - podkreślił.

 

 

- Od przeszło 20 lat nasz PKB nieustanie rośnie, jesteśmy na plusie, idziemy do przodu. Wiemy, że aby utrzymać tempo rozwoju gospodarczego potrzebujemy nowego impulsu wzrostu. Wiemy, że w dzisiejszych warunkach czynnikiem decydującym może być innowacyjność. Innowacyjność, która cechowała nas w okresie przełomu, i nadal cechuje wielu polskich przedsiębiorców, musi stać się cechą całej naszej gospodarki - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Dlatego, jak zapewnił, Polska będzie dążyć do tego, by państwowe wsparcie innowacyjności w gospodarce osiągnęło do 2020 r. 1,7 proc. zgodnie z unijnymi wymaganiami. - To budzi nadzieję, ale musimy też pamiętać, że to jest próg, którzy nasi, np. kanadyjscy partnerzy, już dawno osiągnęli. Być może właśnie tu jest ukryta tajemnica sukcesu gospodarki kanadyjskiej, która przekłada się na wysoki poziom życia obywateli Kanady - mówił prezydent.

 

Z uznaniem też ocenił fakt, że miesiąc temu UE i Kanada zakończyły negocjacje dotyczące kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej. - Oznacza to niespotykaną do tej pory szansę na wzmocnienie stosunków handlowych pomiędzy naszymi krajami, a także w szerszym wymiarze, dla polskich firm, powinno stanowić ułatwienie dostępu do kolejnego dużego rynku - powiedział prezydent.

 

Przypomniał, że wielu przedsiębiorców już działa na rynku kanadyjskim. W tym kontekście wymienił: największego polskiego inwestora w Kanadzie - KGHM Polską Miedź S.A., która w 2012 r. kupiła kanadyjską spółkę wydobywczością Quadra FNX. Liczącymi się inwestorami w Kanadzie są również, w ocenie prezydenta, inne firmy: Orlen, a także firmy kosmetyczne takie jak: Inglot i Ziaja.

 

Prezydent mówił też o planach polskiego rządu. - Mamy dobre plany. W tym roku rząd przyjął Program Rozwoju Przedsiębiorstw - wsparcia przedsiębiorstw w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjności. Ale polskie szanse uzbrojone są nie tylko w dobre plany, bo mamy także fundusze na realizacje tych planów. W najbliższych latach będzie to 8,6 mld euro ze środków unijnych, w ramach programu Inteligentny Rozwój. Razem ze środkami krajowymi daje to przeszło 10 mld euro na podniesienie innowacyjności polskiej gospodarki. To jest źródło szans na uzyskanie długookresowego wzrostu naszego kraju w następnym 25-leciu - zapewnił.

 

Bronisław Komorowski przyznał, że Polska "z nadzieją i zainteresowaniem" patrzy na Kanadę, która należy do najbardziej innowacyjnych i konkurencyjnych gospodarek świata. "Chcemy korzystać z doświadczeń tego państwa, społeczeństwa, gospodarki. Chcemy, bo rozumiemy to, że wysiłek w zakresie finansowania badań i rozwoju to wykorzystana szansa przez Kanadę - podsumował.

 

Prezydent przekazał uczestnikom spotkania informację, że Kanada wydała zgodę na import polskich jabłek. Wiadomość ta została przyjęta oklaskami. - Przyszła informacja, że Kanada wpuściła polskie jabłka na swój rynek. Bardzo dziękujemy, to powód do radości nie tylko polskich sadowników, ale też szansa na innowacyjność. Wszyscy pamiętamy historię o Newtonie, który prawo ciążenia odkrył w ten sposób, że mu jabłko spadło na głowę. Więc ja jestem pewien, że polskie jabłko może wpłynąć pozytywnie na wspólny (polsko-kanadyjski) program innowacyjności – żartował Bronisław Komorowski. (PAP)

 

Poleć znajomemu