Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 27 października 2014

Prezydent Izraela od wtorku w Polsce

We wtorek z dwudniową wizytą oficjalną do Polski przybędzie prezydent  Państwa Izrael Reuwen Riwlin z małżonką. Wraz z prezydentem Bronisławem Komorowskim weźmie udział w uroczystym otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich. Spotka się także z premier Ewą Kopacz oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

 

Prezydent Komorowski zaprosił prezydenta Riwlina do Polski podczas wrześniowej rozmowy telefonicznej. Dwudniowa wizyta w naszym kraju będzie pierwszą podróżą zagraniczną izraelskiego prezydenta  po jego wyborze na urząd w czerwcu.

 

Minister w KPRP Jaromir Sokołowski podkreślił w rozmowie z PAP, że wizyta Riwlina to "kolejny etap otwierania stosunków polsko-izraelskich na przyszłość".  - Chcielibyśmy wzmocnić silne związki między Polakami a Izraelczykami, szczególnie między najmłodszymi pokoleniami - mówił. - Otwarcie muzeum to nie tylko świadectwo wspólnej polsko-żydowskiej historii i dobrych relacji polsko-izraelskich, a także ważny przejaw zagospodarowywania polskiej wolności - podkreślił minister.

 

Poza udziałem w otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich prezydenci Polski i Izraela, podczas rozmów dwustronnych, mówić też będą m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie, perspektywie rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, sytuacji na Ukrainie i "rosyjskiej polityce w regionie".

 

Jaromir Sokołowski zaznaczył, że Izrael to także prężnie rozwijająca się gospodarka. - Liczymy na dalszy rozwój inwestycji i wymiany handlowej oraz obecność kolejnych izraelskich spółek na warszawskiej giełdzie - powiedział minister. Polska - podkreślił Jaromir Sokołowski - liczy także na zwiększenie współpracy w dziedzinie, obronności, nauki i badań.

 

Wizyta rozpocznie się we wtorek rano od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie zaplanowano rozmowy par prezydenckich oraz rozmowy plenarne. O godz. 11.15 prezydenci Polski i Izraela spotkają się w mediami. Riwlin złoży także wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

O godz. 14 obaj prezydenci wezmą udział w otwarciu stałej ekspozycji w Muzeum Historii Żydów Polskich. Ma to być oficjalna inauguracja działalności placówki. Muzeum jest wzniesione w samym sercu byłego Getta Warszawskiego.

 

Następnie prezydenci Komorowski i Riwlin będą uczestniczyli w polsko-izraelskim seminarium dotyczącym innowacyjności w Ministerstwie Gospodarki. Wieczorem polska para prezydencka wyda oficjalny obiad na cześć izraelskiej pary prezydenckiej.

 

W środę rano Riwlin spotka się z premier Ewą Kopacz. Będzie rozmawiał także z marszałkami Sejmu i Senatu - Radosławem Sikorskim i Bogdanem Borusewiczem. Będzie też z wizytą na Politechnice Warszawskiej.
 

Doradca w Kancelarii Prezydenta prof. Roman Kuźniar podkreślił w rozmowie z PAP wagę faktu, że z pierwszą zagraniczną wizytą prezydent Izraela przyjedzie do Polski. - Prezydenci spotykają się po raz pierwszy w tym charakterze i oczekujemy, że wizyta przyniesie dobre rezultaty jeśli chodzi o rozwój kontaktów dwustronnych - powiedział doradca Kuźniar.

 

Według niego Polskę i Izrael łączą coraz bogatsze więzy, nie tylko natury historycznej, ale i "współczesna tkanka relacji polsko-izraelskich jest bardzo bogata". Jak podkreślił, podczas wizyty Riwlina będzie również czas na rozmowy o sprawach bezpieczeństwa, czy współpracy w sferze militarnej i gospodarczej. - Izrael coraz bardziej aktywnie uczestniczy w Polsce w przedsięwzięciach z dziedziny nowoczesnych technologii. Izraelskie finanse, myśl techniczna, badania wiążą się coraz bardziej z Polską. Nasz kraj jest postrzegany jako bardzo przyszłościowy z tego punktu widzenia – ocenił prof. Kuźniar.

 

Jak zaznaczył, ważne są też kontakty międzyludzkie. Roman Kuźniar zwrócił uwagę, że dla Polaków Izrael to m.in. Ziemia Święta, a Izraelczycy to "naród, który długo współżył z nami w Polsce", a dla Izraelczyków, Polska to często ich pierwsza ojczyzna w Europie.

 

- Izraelczycy coraz lepiej odbierają nasz kraj. Nie tylko jako cmentarz żydowski, ale i ten kraj, który był przyjazny, a teraz jest bardzo ciekawy i atrakcyjny – dodał Roman Kuźniar.

 

W ocenie prezydenckiego doradcy Muzeum Historii Żydów Polskich jest wyjątkową placówką. - Osoby, które już widziały ekspozycję, twierdzą, że drugiego takiego muzeum nie ma na świecie - podkreślił. Zdaniem prof. Kuźniara, dzięki niemu Warszawa zwiększa swoją atrakcyjność.

 

- Muzeum ma pokazywać Polskę jako kraj, w którym Żydzi zamieszkiwali, tworzyli własną kulturę, uczestniczyli w tworzeniu kultury polskiej. Na to chciano położyć nacisk przy tworzeniu muzeum i to się udało - uważa prezydencki doradca.

 

Uroczystości związane z otwarciem wystawy zatytułowanej "1000 lat historii Żydów Polskich" będą się odbywać w Warszawie od wtorku do czwartku. W programie są m.in. koncerty światowej sławy muzyków: Davida Krakauera i Tomasza Stańki, nocne zwiedzanie wystawy stałej, wykład Antony'ego Polonsky'ego, gra muzealna z nagrodami, projekcje filmów i spotkania z twórcami wystawy stałej.

 

Muzeum jest pierwszą placówką poświęconą w całości historii polskich Żydów, a obok Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie i Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie będzie jedną z najważniejszych instytucji kultury żydowskiej na świecie. Swoją pracą obejmuje nie tylko tereny współczesnej Polski, ale i dawne rubieże Rzeczypospolitej położone współcześnie na Litwie, Białorusi, Ukrainie czy w zachodniej Rosji. (PAP)

 

Poleć znajomemu